Reklama

Reklama

Hercule Poirot

(seriál)
  • Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Trailer
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Hrají:

David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran, David Yelland, Zoë Wanamaker, Richard Bebb, George Little, Phillip Manikum, Jona Jones (více)
(další profese)

Série(13) / Epizody(70)

Obsahy(1)

Malý belgický detektiv Hercule Poirot (David Suchet) s knírkem upraveným dle pravítka a neuvěřitelně bystrou šedou kůrou mozkovou řeší případy, na které slavná britská policie ani Scotland Yard nestačí a to již od roku 1989 dodnes v této nejslavnější volně inspirované adaptaci předlohy královny detektivek Agathy Christie. (monolog)

(více)

Recenze uživatele akisha k tomuto seriálu (21)

Smrt na mysu (1990) (S02E01) 

Určitě patří k těm dílům, co trochu převyšují ostatní. Obzvlášť působivý je konec. Potěší, že nechybí staří známí slečna Lemonová a Hastings. ()

Záhada na zámku Styles (1990) (S03E01) 

První Poirotův případ mi kazí jen to, že ten černovlasej zarostlej chlap s bradkou mi hrozně připomíná jednoho známýho a celkově je mi jeho postava strašně nesympatická. ()

Vraždy podle abecedy (1992) (S04E01) 

Předloha je jedním slovem geniální. Zpracování je jedním slovem parádní. Vždycky mě mrzelo, že Hastings a spol. později vymizel, tady je aspoň vidět, jak moc dodával Poirotovi vtip (scénky se smrdutým krokodýlem) a jak se oba skvěle doplňovali. Ale vrah ABC patří k nejlepším Agathiným nápadům, o tom žádná... ()

Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (S05E01) 

Tyhle egyptské díly mám ráda a tady je to navíc šmrcnuté nějakým tím prokletím hrobky, zjevují se egyptští bohové a Poirot si neúnavně vysypává písek z oblečení. Méně známý díl s mnoha vtipnými místy. ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01) 

Vánoční díl se speciálně do vánočna upraveným "Poirot theme". Je znát, že jde o starší díl, kde je ještě Japp a vůbec to má celkově úplně odlišnou atmosférou. Takovou starosvětskou a uvolněnější. I zápletka patří k těm originálnějším a vrah je zakamuflovaný mistrně. Někdy mě mrzí, že to všechno mám přečtené a přicházím tak o ten moment šoku a úžasu. Nejlepší je sledovat tenhle díl o Vánocích. Jak jinak. ()

Němý svědek (1996) (S06E04) 

Poiroti se Suchetem se dají zřetelně oddělit na starý do roku 2000 a nový od roku 2000, který mají úplně odlišnou atmosféru. Tenhle spadá do kategorie starý, což znamená víc vtipu + Hastings, Japp a Lemonnová. Příběh na Agathu klasickej, kvalita průměrná (rozuměj cyklus HP se Suchetem má průměr kolem 80%). Nejlepší jsou ovšem ty dvě trhlé baby senzibilky, co fanscinovaně sledují, jak oběť umírá a její duše uniká "do éteru". ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01) 

Logicky se hlavní trumf předlohy ztratil vlivem převedení na plátno. I tak samozřejmě nadprůměrné zpracování, dokonalý Poirot, všechno OK, jen ten šok, co jsem měla po přečtení knížky, se nekoná. ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02) 

Měla jsem jen ten problém, že mi ta femme fatale nepřišla vůbec hezká, takže jsem nechápala, proč se kvůli ní dělo tolik rozruchu. ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01) 

Pro mě osobně asi nejlepší zfilmovaný Poirot, v jehož příběhu tentokrát tkví velká síla díky způsobu, jak je vyprávěn a taky díky hercům, co na Poirotovský průměr hrajou jako v prvotřídním dramatu. Sešli se tu Rachael Stirling, Toby Stephens, Marc Warren, Gemma Jones a vycházející hvězdička Talulah Riley, Elsu Greerovou si pak zahrála relativně známá britská herečka Julie Cox, která kdo ví proč není ani uvedená v titulcích. Nostalgickou atmosféru ještě umocňují zlatavé filtry, skutečně nádherné lokace domu a vodní zahrady a to všechno podbarveno přenádhernou Gnossiennou od Erika Satie (zde k poslechu: http://www.youtube.com/watch?v=PLFVGwGQcB0). ()

Poslední víkend (2004) (S09E04) 

Nadprůměrné zpracování Agathy, v čele s bez debat nejlepším Herculem Poirotem. Už jen kvůli němu vás baví na film koukat. Výprava je věrohodná, zápletka neotřelá a i hudba výborně doplňuje příběh. Na páteční večer ideální volba. ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01) 

Tenhle díl mi vždycky přišel skoro až mysteriózně pojatý, prostředí vlaků detektivkám zřejmě svědčí (obzvlášť těm Agathiným) a hraje tam mnoho mých oblíbených britských herců - James D'Arcy, Lindsay Duncan a Elliott Gould. Překvapivý závěr ani teď nechybí, trochu neobvyklá je brutálnost vraždy, což se přece jen tak často u Agathy nevyskytuje. ()

Karty na stole (2005) (S10E02) 

Nechápu, proč přimontovali ten "homo-konec", s knížkou nemá nic společnýho a ani příběh nijak neposouvá. Jinak ale výborná adaptace mojí oblíbené, tentokrát ještě víc konverzační detektivky. ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03) 

Jedna z prvních rolí Michaela Fassbendera, jehož hvězda pomalu ale jistě stoupá. Mám ráda vyústění tohohle dílu, které potvrzuje, že člověk/divák si opravdu často nevšimne věcí, co má přímo před očima. ()

Čas přílivu (2006) (S10E04) 

Při sledování tohohle dílu mi nikdy není dvakrát příjemně. Můžou za to ty znepokojující smyčce, které vytvářejí dost chladnou atmosféru, pak taky způsob podání příběhu patří mezi ty mrazivější a vážnější. Z herců mě zaujal Elliot Cowan, který si později zahrál i v jednom díle Marplové, a jehož herecký projev rovněž přispíval k tomu, že mi není při sledování dvakrát příjemně. (Ovšem nemyslím to ve zlém.) ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02) 

Oběť opravdu musela pít krev většině lidí, co s ní byli ve styku a ani se nedivím, že jí odpravili. Příběh patří k těm trochu šmrcnutým politikou a tajnými agenty, i přes to si ale udržuje ten komorní ráz uzavřené skupiny lidí, tentokrát v dívčí škole. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04) 

Opět exotika a na pozadí příběhu rodinná tragédie a tajemství. Jediná věc mě mrzí, a to, že podle mě není až zas tak těžké rozlousknout, kdo je vrah, popřípadě aspoň že s tím má co dočinění. Podobná Vražda v Mezopotámii se mi líbila víc, i tak se ale znovu jedná o nadprůměrný film s úžasným Davidem Suchetem, který i kdyby všechno ostatní stálo za prd, film vždycky vytáhne nahoru. Tady navíc v pozadí hraje Purcellova Dido, a to se velmi cení. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01) 

Nejmíň oblíbený Poirot. Myslela jsem, že se děly čachry s předlohou, ale když jsem si jí přečetla, tak jsem zjistila, že takhle blbě už je napsaná. SPOILER Nepsané Agathino pravdilo - ta nejmíň očekávaná osoba je vrahem, ačkoliv má rádoby neprůstřelné alibi apod., které Agatha hojně používá, se tady opět objevilo, takže můj prvotní úsudek se nakonec ukázal jako pravdivý.KONEC SPOILERU. Takže plusy: Suchet a "Rimmerová", kterou jsem nejdřív vůbec nemohla zařadit, až mi došlo, že tohle je ta ženská, co říkala: "Jestli chceš vychladit pivo, strč mu ho mezi nohy." ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02) 

Asi nejstrašidelnější Poirot, dost rozdíl například od "Posledního víkendu", kdy je děj zasazen do krásného podzimního anglického venkova, všude červené listí a záběry na barevné stromy. Tady jsou záběry na aleje v noci, převalující se mlha, čísi tiché kroky, rychlý ustrašený pohled za rameno, takové ty zkresleně natočené hororové sekvence vražd apod. Příběh je mimořádně ještě zamotanější, než je zvykem. Takhle silně na mě zapůsobilo jen Pět malých prasátek. A ke konci ten Poirotův akční zásah neměl chybu, tak mě to překvapilo, že jsem čekala, že se snad začne prát. Dost mě zajímá, jestli tohle dílo trumfne Orient expres.... ()

Vražda v Orient expresu (2010) (S12E03) 

Nečekaný zvrat ve vyprávění činí z tohoto dílu obtížně hodnotitelný film. Chybělo mi trochu toho vtipu (zaznamenala jsem jeden knírový), na druhou stranu to absencí humoru a naopak zvláštní psycho hudbou získalo úplně jinou podobu, než jakákoliv jiná Poirotovka. Poirot zvážněl, skoro se nesměje a na konci se rozzuří jako nikdy předtím. Ale líbilo se mi to. I přes to, že nikdy nebyl takhle nábožně založený a pohled na něj, jak třímá růženec, je všelijaký, tak závěrečná scéna je mimořádně působivá. Navíc už předloha je moje hodně oblíbená, ačkoliv tam Poirot na konci tak nemoralizoval ani neváhal, ale prostě to rozlouskl a hned na místě pořešil. Všechny postavy jsou skvělé a skvěle zahrané, typově odpovídají a potěší zejména přítomnost Davida Morrisseye. Zcela jiný Poirot, nejvážnější a nejpůsobivější. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01) 

Knížku jsem četla a považuju jí za to nejslabší, co jsem kdy od Agathy četla. Na Agathu dost přímočará zápletka, málo vedlejších linií, což nemusí bejt vždycky na škodu, ale hlavní příběh je podle mě příliš průhlednej a očividnej, aby to utáhl sám. Chybí zajímavější postavy, v ústředí je opět "mladý pár, kterému není přáno" a to už mě moc neba. Stejně jako v knížce je i tady od půlky po pár zmínkách jasný to hlavní a žádný překvapení, kdy by brilantní a předem neviděná pointa všechno postavila na hlavu, se nekoná. Tudíž se nekoná to, proč Agathu tak zbožňuju. Dobře si pamatuju, kdy jsem zůstala po šokujícím odhalení zklamaně čučet, protože jsem celou dobu věřila, že tohle od začátku se nabízející řešení zaručení nemůže bejt pravda. Ale co. Je to její poslední knížka a dokonce se tvrdí, že mohla trpět Alzheimerovou chorobou, což by zase vysvětlovalo jistý nesrovnalosti. Navíc je to pořád Poirot, pořád Suchet, navíc Zoe je skvělá a výborně se se Suchetem doplňujou. K tomu je tu Ser Jorah, takže za to palec nahoru. Víc se sice těším na další 4 díly poslední série (obzvlášť na The Curtain, uch...), ale i tohle je pořád nadprůměrná záležitost. 65% ()

Reklama

Reklama