Temný cypřiš (S09E02) (epizoda)

Sad Cypress

Agatha Christie (kniha)

Martin Fuhrer

Scénografie:

Michael Pickwoad

Komentáře uživatelů k epizodě (66)

Rozuzlení této detektivky je klasicky "Christieovské", tedy napsané v duchu anglických "křížovkářských" detektivek, v nichž ani tak nejde o pravděpodobnost či uvěřitelnost, ale o skládání tajenky na základě drobných nápovědí, které autorka dovedně vložila do jinak zdánlivě jasného a přehledného příběhu. Motiv i způsob vraždy jsou tudíž i zde patřičně překombinovány a ve své složitosti naprosto nepravděpodobné. Vymyšleno je to celé ovšem božsky a natočeno tak, že se složitost a překombinovanost daří skrýt za skvělé herectví a výborně vybudovanou atmosféru. David Suchet je i zde bezchybný už tradičně, kromě něj je ovšem nutné zmínit i výborný herecký výkon Elisabeth Dermot Walshové v roli Elinor Carlisle. Její, velmi plasticky a životně ztvárněné postavě, plné emocí, strachu, bolesti, ale také noblesy a velkorysosti, takřka nebylo co vytknout. Rozhodně by se takový herecký výkon neztratil ani na velkém plátně. Celkový dojem: 80%(8.5.2010)

Výborná „suchetovka“, jedna z nejlepších vůbec, především díky procítěnému výkonu Elisabeth Dermot-Walsh v roli nešťastné Elinor. Scéna Poirotova snu, ve kterém najde řešení hádanky, působí sice dost nepatřičně, protože spadá spíš do žánru horroru, než do elegantních detektivek madame Christie, plný počet si ale film stejně zaslouží.(2.4.2012)

Slabší Poirotovský díl, ve kterém se přes půl filmu opravdu nic neděje, pak se Poirot pomalu dostává do formy, aby závěr byl z jeho strany opět geniální a vypátral téměř až nemožně záhadnou vraždu. Není moc, co by si člověk z tohoto dílu odnesl.(2.10.2013)

Výborný, temný a až lehce trhillerový Poirot. Pro mě jeden z nejlepších dílů celé série.(9.10.2013)

Příběh, který začíná u soudu s obviněnou s dvojnásobné vraždy. Ukaž se, Hercule.(22.1.2017)

Jeden z nejlepších dílů série!(8.6.2009)

Výborný diel. Atmosféra pripomínala parný hrniec, ktorý má každú chvíľu vybuchnúť. 80%.(9.11.2010)

V předchozím díle Poirot neměl možnost údajného vraha zachránit před šibenicí, tentokrát příležitost dostal a jako vždy uspěl. A tentokrát jsem ani nebyl překvapen závěrečným odhalení, protože od půlky je jasné, že druhá možnost je jen jedna.(31.12.2014)

Jediným světlým bodem tohoto nudného zpracování je Kelly Reilly a její krása. Celkově se mi ale nelíbí, kam se nový Poirot ubírá, vše vypadá příliš moderně a ztrácí se kouzlo z prvních sérií.(11.5.2011)

Průměrná podívaná na Hercule Poirota, který si poradí v každé situaci a nejinak tomu je i v Temné cypřiši.(4.6.2012)

• Autogram

Naozaj pochmúrny diel, ale s minimom deja, stále sa iba intriguje a obkecáva. Tak sa celý dej okrem rozuzlenia zmestil do obsahu a divákovi by po jeho prečítaní úplne stačilo pozrieť si koniec. Typický príklad, keď je jeden a pol hodiny kriminálky príliš veľa a pôvodné trvanie pod jednu hodinu by bolo vhodnejšie.(12.9.2013)

80 % určitě odpovídá. Sice to není můj nejoblíbenější "Poirot", ale je to velice pěkná podívaná.(14.12.2011)

S09E02. Pomerne standardni, nijak vycnivajici dil se zapletkou sahajici opet do minulosti a spletitych pribuzenskych vztahu. Vse je trochu jine tim, ze jista slecna Carlisleova je hned na zacatku obvinena z vrazdy, jejiz okolnosti jsou pak divakovi postupne predkladany. Mystifikace divaka je tedy trochu usnadnena tim, ze mu pribeh totoznost vraha "nuti", i kdyz ne vse je takove, jak se muze zdat. Na venkovskem rodinnem sidle je opet nekolik podezrelych a Poirot, ktery tu je pobliz, protoze svedci u jineho pripadu, se rozhodne najit skutecnou pravdu. Zapletka je logicka, ale priznam se, ze jsem si to vysvetleni musel pustit znovu, protoze jsou tu shody jmen, utajovana pribuzenstvi...a muze to trochu zmast. Opet mi trochu vadi vagnost nazvu (podobne jako u predchoziho dilu "Pet malych prasatek"), ktery je z nejakeho verse Shakespearovy hry "Vecer trikralovy" (viz Zajimavosti) a pronese ho jedna z obeti. No budiz. Horsi je zalezitost s anonymnim dopisem, kterym vse zacina. Na konci Poirot rika, ze ho napsala vrazedkyne, a v dalsi minute tvrdi, ze ho napsal onen doktor. To jsem nejak nepochopil. V ruce navic nejaky dopis na konci drzel, tak nevim, jestli to melo byt to zprosteni viny, nebo dalsi dopis, prave od doktora... Skoda takovych malych failu, to mi vzdycky kazi celkovy dojem.(30.8.2016)

Pro mě nejslabší Poirotův případ vůbec. Jako kniha i jako film. EDIT: Předchozí věta neplatí, je to jeden z nejsilnějších a nejdramatičtějších dílů a je to mnohem, mnohem lepší než předloha.(16.12.2011)

"Tak už pojď, jen pojď, smrti má / pod cypřišem temným ať spočinu." --- Temný díl, tápající Hercule se velmi dlouho nemůže rozehřát, nakonec však motor naskočí a konec je typicky mistrovský. Je to drámo, humor zde nehledejte (snad kromě Poirotovy zdrcující kritiky anglické gastronomie:-)(23.9.2012)

Poklidný díl z anglického venkova s odsouzenou k smrti, kterou musí Poirot vyrvat oprátce - samozřejmě že se mu to podaří. Tahle série je pro mě osobně tou relativně nejslabší - tady tu čtvrou hvězdu zachraňuje pouze má oblíbenkyně Kelly Reillyová, které to tady neskutečně sekne a taky jedna hororová scéna jak z Indiana Jonese...(26.3.2014)

Teda! Já nejsem jediný fanoušek Paula McGanna? (miluju kompletní sestavu z Hornblowera). Ale k věci. I když není zrzavý a pihovatý, jako v knize, zosobňuje přesně tu stejnou "zatracenou anglickou spolehlivost". Mezi Poirotovskými knihami je tahle dost výjimečná ("Jedna z mých nejlepších knih, kdyby v ní nebyl Poirot":-)). Je hodně postavená na atmosféře, kterou film vystihl, jen jsem trochu nechápala, co je za problém s tou pomazánkou.(17.6.2009)

"Mademoiselle Carlisle, wanting a death is not a crime."(21.8.2018)

Další velice ponurý Poirot, kde se nesetkáme ani s kapitánem Haistingsem ani se slečnou Lemonovou ani s inspektorem Jappem. Tento Poirot, podobně jako Five Little Pigs je hodně mysteriozní a, hodně ponurý a dost se drží knižní předlohy (více než jindy).(2.9.2004)

O otrávených sandwichích, které otráveny nebyly.(7.6.2009)

Môj najobľúbenejší Poirot - krásne ponurý, dokonale zapletený, nepríjemne príjemný, s vynikajúcou atmosférou starého britského vidieka. Poirot s eleganciou a umom rieši prípad, ktorého rozlúsknutie mu určite spravilo šedinu. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá a naoko nesympatickú Elinor určite začneme časom ľutovať. Scenár znova raz výborný. Tomuto filmu nechýba nič, čo potrebuje kvalitný tv film. 4,5*(19.10.2011)