Temný cypřiš (S09E02) (epizoda)

Sad Cypress

Agatha Christie (kniha)

Martin Fuhrer

Scénografie:

Michael Pickwoad

Komentáře uživatelů k epizodě (66)

Rozuzlení této detektivky je klasicky "Christieovské", tedy napsané v duchu anglických "křížovkářských" detektivek, v nichž ani tak nejde o pravděpodobnost či uvěřitelnost, ale o skládání tajenky na základě drobných nápovědí, které autorka dovedně vložila do jinak zdánlivě jasného a přehledného příběhu. Motiv i způsob vraždy jsou tudíž i zde patřičně překombinovány a ve své složitosti naprosto nepravděpodobné. Vymyšleno je to celé ovšem božsky a natočeno tak, že se složitost a překombinovanost daří skrýt za skvělé herectví a výborně vybudovanou atmosféru. David Suchet je i zde bezchybný už tradičně, kromě něj je ovšem nutné zmínit i výborný herecký výkon Elisabeth Dermot Walshové v roli Elinor Carlisle. Její, velmi plasticky a životně ztvárněné postavě, plné emocí, strachu, bolesti, ale také noblesy a velkorysosti, takřka nebylo co vytknout. Rozhodně by se takový herecký výkon neztratil ani na velkém plátně. Celkový dojem: 80%(8.5.2010)

Krásne, krásne, krásne... len som doteraz nepochopila, kto vlastne poslal ten list ;)))(1.6.2014)

"Láska není rozumná!" A tento díl je opět skvělý s maximální možnou dedukcí a tedy i za maximální počet.(5.11.2018)

Jeden z nejlepších dílů, alespoň mně velmi sedl. Stará dobrá dedukce opět slaví úspěch. Mrazivá scéna otrávení Mary je geniální. Herecky zvládnuté na 1*. EDIT: Po dalším shlédnutí musím z nadšení ubrat. Díl je to fajn a postavy i případ zajímavý, ale od této série probíhá změna v detektivním pojetí, která každému nemusí vonět. Dřívější díly byly koncipovány tak, že divák téměř vždy věděl všechny indície, co Poirot, a mohl tedy případ řešit s ním. V novějších dílech jsou některé důkazy skryty a ví je pouze detektiv. Ohromení na závěr tedy bývá silnější, ale dospělo se k němu ne úplně čistou metodou. V Temném cypřiši to bylo naprosto okaté. V usvědčovacích scénách Poirot odhalí hned několik informací, o kterých divák nemá ponětí. To se mu to potom pátrá... Na druhou stranu atmosféra dílu je slušně mrazivá a i pachatele lze odhalit dopředu, jen prostě není jasné, jak a proč čin spáchal. :)(21.2.2009)

Temně staroanglická atmosféra. Arogance Belgičana si opět zaslouží uznalý pokyv hlavou... Je fakt, že mi hlavní podezřelá alias Elinor byla od začátku velmi sympatická a za travičku bych ji nepovažovala:). Jo, zaškrtit vlastnoručně rukama, to možná:). Válka růží a zamilovaný doktůrek (sympaťák od pohledu, hrál v Hornblowerovi) jsou třešničkou na dortu. Jinak aby nebylo mejlky, mi tento díl připadal na herculovské poměry velmi přímočarý, ale možná právě proto ve mně zanechal velmi příznivý dojem.(5.6.2009)

Další příběh s poirotovsky půvabným humorem a jemu vlastní "skromností". Věty typu "jednou jste mně dal málem šach" jsou stejně rozkošné jako jeho gurmánské zhnusení nad standardní paštikou. Fantastickou atmosféru má rodové sídlo, kde se převážná část děje odehrává. Je typické pro poirotovské příběhy a nádherně dokresluje atmosféru staré dobré Anglie 30 tých let v okruhu lepší společnosti. Myslím, že naprostá většina diváků si u tohoto prostředí jen povzdechne a zatouží po něčem podobném - bez závisti, ale s notnou dávkou obdivu. Film rozhodně patří k tomu nejlepšímu z natočených příběhů, a jeho sledování zcela určitě není ztrátou času.(9.4.2011)

David Suchet nehraje Poirota,David Suchet Je Poirot a to naprosto excelentní.A.Christie by se jistě dmula pýchou,při pohledu na tohoto skvostného představitele jejího Hercula a na perfektní atmosféru Anglie té doby.Tedy, né že bych se jakkoliv chtěla dotknout pana Ustinova,ale na D.Sucheta coby Poirota nemá.Hudba je skvělá a od samého počátku naprosto úchvatně přechází do děje ,no a herecké obsazení zbylých protagonistů je naprosto dokonalé, (Japp je úplně k sežrání).Neznám žádný jiný detektivní seriál,ke kterému se vždy ráda vrátím a totéž platí i o filmech s tímto elegantním pánem.(29.6.2014)

Ďalší z filmov zo série Poirot. Suchet opäť presný, príbeh temný a zamotaný, zápletka zaujímavá, poteší obsadenie Kelly Reilly. Ukážka kvalitnej televíznej produkcie... 75%(27.2.2013)

Velmi dobrá detektivka, skoro až thriller řekl bych. Hustá atmosféra by se dala krájet. Velmi povedený Poirot. 85 %(1.1.2011)

Jeden z mých nejoblíbenějších Poirotů. David Suchet, rodinné sídlo, dvě vraždičky, čirá radost.(13.8.2013)

Jedna z mých oblíbených knížek, i adaptace se nadmíru vydařila, herecké obsazení podle mého gusta, hlavně Elinor se se "povedla", doktor Lord taky, ačkoli oproti knize je až moc hezký:)(6.11.2013)

Nezapomenutelné výrazy Hercula, když ochutnává britskou kuchyni. Nebo když pije "čaj."(1.7.2014)

Rozhodne jeden z tých slabších dielov. Zaujímavý pohľad na tri hlavné postavy, ale inak pomalé tempo, ktoré sa zlomí až v závere.(14.9.2014)

S09E02 - Nové Poirotovky mi zatím moc nesedí. Předloha je dobrá, hezky zapletené, Poirot se musí hodně snažit a hodně domýšlet, co si kdo přikrášluje nebo zatajuje. Ale tady než se něco stalo, tak by jeden zešedivěl. Sice na konci to tempo bylo slušné, Poirot už obvinění házel jedno za druhým, tak jako obvykle, ale než se k tomu došlo... dlouho dlouho.(7.11.2015)

Miluju, když odhalený zločinec nezapomene vyřknout hlášku typu: "Vy zpropadený Belgičane" či "Vy zatracený cizáku."(4.6.2009)

Výborný díl s nečekaným rozuzlením. Překvapilo odlišné pojetí závěrečného odhalování pachatele - obvyklé sezvání všech zúčastněných do jedné místnosti se tentokráte nekonalo. Vyzdvihl bych scénu, kde Poirot předstírá otravu, a zejména humornou "pomazánkovou" pasáž (jak trefné, tehdy i dnes) :-) "Sestra Hopkinsová má zajisté bystrý intelekt, ale v žádném případě se nevyrovná tomu mému."(4.6.2009)

Pořídil jsem si celou kolekci Poirotů na DVD a čím se dostávám dále v této sérii, tak mi jednotlivé díly připadají lepší a lepší. Možná se Suchet stal už víc Poirotem, než Suchetem...Ale i atmosféra a hudba je v těchto pozdnějších dílech jaksi víc zralá, víc anglická. Nádhera!(25.5.2011)

Jeden z najlepších Poirot-ov vôbec. Najlepší záver aký sa dal spraviť, napätie a vyvrcholenie znova tak prekvapujúce a tak strhujúce akým sa môže pocháliť len veľmi málo krimi-drám.(7.7.2011)

Takový trošku zvláštní poirot, jen si říkám kde ty herečky berou? říká se že jsou Brité nevzhlední..jsou to všichni Brité? :) Zase jsem na to nepřišal ale věděla jsem že to nebyla Elinor. Bylo mi jí líto. Myslím že Eleonor může být ráda že zjistila jak její nastávající " je pevný v jejich lásce."(2.10.2013)

Temný cypřiš je už jako knížka jeden z nejlepších Poirotů, které jsem četla. David Suchet je jako vždy naprosto fenomenální a osobně mě potěšilo obsazení postavy doktora, kterého hraje můj oblíbený Doctor Paul McGann.(22.2.2014)

Zajímavé, záhadné, není nudné. Poirot výborný, je vidět, že se umí i rozčílit. Dabing horší - jeden dablér pro více postav. 80%, 29.6.2014.(29.6.2014)