Záhada modrého expresu (S10E01) (epizoda)

The Mystery of the Blue Train

Záhada Modrého vlaku

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2005, 1 h 45 min

Hercule je opět ve formě! Po sérii mdlých dílů mě tento dokázal opět zaujmout. Ale spíše než Suchetovy příběhy mi spíš připomněla Vraždu v Orinet Expresu či Smrt na Nilu, nejen kvůli podobnosti prostředí. Všichni herci byli skvělí a ačkoliv jsem znal kromě Sucheta pouze dva (Elliotta Goulda a Nicholase Farrella), sehráli to všichni možná líp než nějaké hvězdy. Hudba byla místy geniální, ale místy zase zbytečná a nesnesitelná. Uvažuju o tom, že si ale přečtu předlohu. Je to na 4, ale protože tak dobrý díl jsem dlouho neviděl, dávám 5.(31.1.2007)

A jéje! Tak se ten náš Herkules opět zamiloval do dívky o dvě generace mladší! Nejenže by ji byl býval s ochotou zahříval lože, ale ani se neodvážil tu křehotinku obvinit z podlé vraždy! Slabší variace na Vraždu v Orient Expresu byla naozaj bez servítek vůči ženám - jedna dostala po držce tak, že by ji milenec nepoznal, druhá téměř okusila teplo sálající z vlastní horké krve tryskající z hrdla a třetí by pro koitus interuptus zabila. A zabila. Krása! 91%(19.8.2014)

Klasický Poirot, motiv činu pochybný, provedení náhodné, Hercule prakticky nevyšetřuje, on prostě ví a na konci nám to všem poví. Řešení občas kalí nějaký detail, který Hercule s výkřikem typu "Mon dieu, Poitrot byl slepý!" rozlouskne a - jak říkají šachoví komentátoři - zbytek je věcí techniky. Ale i tak je to milé, tady třeba pobavil prostoduchý Corky.(19.8.2014)

Tenhle díl mi vždycky přišel skoro až mysteriózně pojatý, prostředí vlaků detektivkám zřejmě svědčí (obzvlášť těm Agathiným) a hraje tam mnoho mých oblíbených britských herců - James D'Arcy, Lindsay Duncan a Elliott Gould. Překvapivý závěr ani teď nechybí, trochu neobvyklá je brutálnost vraždy, což se přece jen tak často u Agathy nevyskytuje.(1.1.2011)

Pokud si koupíte lístek na vlak a uvidíte společně s vámi nastupovat malého Belgičana s nadměrně vyvinutými šedými buňkami a s nezaměnitelným knírem, jeďte raději busem. Skvělý díl, kde sice Agatha používá staré známé osvědčené fígle (falešný klenot), ale to zde konkrétně nijak zvlášť nevadí, potěší i výtečné obsazení (Elliot Gould je zde stejně vykulený jako v Přátelích, nebo Dannyho parťácích), ze kterého vyniká především neobyčejně sympatická a krásná Georgina Rylance. Skvělá je zde i Severoirčanka Bronah Gallagher (mj. Pulp Fiction), která je jednou z těch hereček, které na první pohled zaujmou nezvyklým zjevem (politicky nekorektně řečeno divným ksichtem). Pro mě je to dost možná jeden z nejlepších dílů seriálu. I díky vtipné narážce na konci. "Pojedu teď do Vídně. Zlákal mě Orient Express, jistě jste jím jel už milionkrát." "Non, madame. Ale jednou se jím musím projet."(5.4.2016)