Vraždy podle abecedy (S04E01) (epizoda)

The ABC Murders

Agatha Christie (kniha)

Clive Exton

Chris O'Dell

Brian Eastman

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "A kdo Vy vůbec jste ?? Nepatříte k policii !!" - "Ne, Monsieur, jsem lepší než policie !!" ;) Jednoznačně jedna z vůbec nejlepších epizod v rámci této skvělé britské série nabízí vše, co mají její fanoušci nejraději, Suchetův Poirot hláškuje na všechny strany, inspektor Japp rovněž baví, ta jeho linka kolem krokodýla, tedy vlastně kajmana, který Poirotovi příliš nevoní, se moc povedla, samotný případ Agatha Christie vymyslela naprosto famózně, ačkoli jsem její konspiraci tentokrát odhalil poměrně brzy, skvělý Donald Sumpter, který mi svým vzhledem dost připomínal naši brněnskou hereckou legendu Ladislava Lakomého, coby A.B. Cast se mi líbil mnohem víc než vrah skutečný !! Andrewovi Grieveovi se podařilo příběh skvěle vystavět, všechna ta symbolika mě neskutečně bavila a napětí by se zde dalo krájet i hodně tupým nožem, dost oceňuji i všudypřítomný střet policie s tiskem odkazující na mj. Vraždu v Orient-expresu, byť spíše na tu původní Sidneyho Lumeta..(10.10.2013)

Bezpochyby nejlepší díl skvělé série. Nejrafinovanější struktura a nejpřekvapivější pointa (a to jsem četl knihu). Samozřejmě skvělé herecké výkony, vynikající atmosféra, režie, scénář... P. S. Jak dokázal Dürrenmatt, vražda bez motivu (nebo zdánlivě bez motivu) se nedá dokázat. Agatha Christie ji přesto dokázala vyřešit a literárně zpracovat.(12.3.2009)

Moje absolutně první setkání s knírkatým borcem v buřince. Bohužel nejspíš i moje poslední. Detektivka to nebyla špatná, pointa příjěmně překvapivá. No ale kam se poděl sebemenší náznak nějaké té pravé detektivkové atmosféry, to mi zůstává záhadou. Poirot je oproti takovému Sherlockovi slaboučký odvárek, který není ani vtipný, ani nijak zvlášť důmyslný či pokrokový (alespoň tedy v tomto kousku). Největší průšvich je právě ta atmoška, která se nedá s Sherlockovými případy a zpracováním vůbec srovnávat. Dalo by se říci, že je to moje druhé setkání s Agatiným příběhem, ale ani z toho nejsem nijak zvlášť na větvi. Ruku na srdce, ale tohle že je právě ten nejlepší příběh od nejopěvovanější detektivní spisovatelky všech doby? Knihomol tedy zrovna nejsem, ale tohle je prostě slaboučký jak třikrát vylouhovaný anglický čaj. Takže si dovolím tvrdit, že Vraždy na Nilu, Orient expresu nebo kdekoli jinde mi zůstanou navždy utajeny :o).(23.4.2010)

Filmársky a príbehovo funguje od A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z. Poirot: The ABC Murders je absolútnym vrcholom zo všetkých častí, ktoré BBC ponúka. To aj povedia verný fanúšikovia tohto detektíva. Miami, Las Vegas, New York, si môže len s povzdychom pozrieť na túto detektívku a nie je na túto, aj na ďaľšie časti. /90 %/(31.7.2016)

Další, výborně zpracovaný Poirot. Vraždy podle abecedy rozhodně patří k jednomu z nejrafinovanějších poirotovských opusů Agathy Christie a tomu odpovídá i jeho převod do filmové podoby. Kromě tradičních kladů, jakými je opět naprosto bezchybný herecký výkon Davida Sucheta, Hugha Frasera či Philipa Jacksona (pět na ně ódy jest nošením sov do Athén), skvělé režie, přesně zachycených reálií, výtečné kamery, skvělých vtípků (zvláště ten s umýváním talířků je geniální, i když krokodýl co je ve skutečnosti kajman a trochu zapáchá rozhodně také není špatný ;o), je nutné ocenit především herectví Donalda Sumptera. Ten je jako A. B. Cust naprosto famózní a herecky Vraždám podle abecedy suverénně kraluje. Custův rozhovor s Poirotem ve věznici by se nepochybně neztratil ani na velkém plátně... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: woody, genetique, gjjm(27.8.2009)