Smrt staré posluhovačky (S11E01) (epizoda)

Mrs McGinty's Dead

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Nick Dear

Alan Almond

S11E01. Podobny ramec jako "Temny cypris" (S09E02), tedy ze pribeh zacina odsouzenim vraha a na Poirotovi je, aby jeho vinu potvrdil nebo ho osvobodil, protoze komisari Spencovi (ktery se objevil uz v minulem dile "Cas prilivu" S10E04) se pripad nezda. Bentley je ale celkem jednoduchy mladik a smrt jeho domaci mu je pomerne ukradena, coz Poirotovi praci neulehcuje. Je tedy nutno zkoumat primo na miste. Vse opet saha do minulosti, o cemz pise nedelni bulvar a kdy se odehraly jine vrazdy, a jejichz pachatelky jsou mozna nyni mezi obyvateli mestecka. Opet je tu pestra skala podezrelych. Obligatni doktor, major, politik a jejich manzelky, z nichz by vsechny mohly byt vrazedkynemi, o kterych psaly noviny. Pak take pribuzni zesnule a take zamozna starsi pani a jeji syn dramatik, ke kteremu prijizdi pani Oliverova (Poirotova znama, autorka detektivek), aby dohledla na prepsani sveho romanu do divadelni podoby. Je to trochu slozitejsi dil, protoze je tu hodne postav, dokonce adoptovani, coz usti v hodne jmen. Ale smysl to dava, jen to muze byt tezsi pri prvnim sledovani.(31.8.2016)

Ten nápad s tím, že Poirot může zachránit člověka, který byl pravděpodobně neprávem obviněn z vraždy a má být oběšen, není nijak zásadně originální, ale stejně tomu dodává prvek navíc a vy chcete vědět, jak to celé skončí. Odhalení výborné a já jsem se skutečně bavil od začátku do konce. Skvělý díl, jeden z těch nejlepších.(18.5.2015)

Poirot tentokrát svým geniálním způsobem odhalí skrytého vraha a tak zachrání nevinného, který byl "usvědčen" a odsouzen k smrti. Odjíždí do anglického městečka Broadhinny, kde odkrývá tajemství dvou starých fotografií, ztracených dcer a především svým typickým způsobem odhaluje dávno zapomenutou pravdu. Divák musí dávat bedlivý pozor, aby se neztratil ve změti jmen a motivací jednotlivých postav, Poirot však vždy jasně vysvětlí co, kdo a proč. Napínavé pátrání, ve kterém dokonce půjde v jednu chvíli Poirotovi o život.(13.3.2009)

85% - Miluju příběhy Hercule Poirota. Od té doby, co jsem asi 3x viděl všechny díly seriálu, se snažím zhlédnout všechny nově vycházející filmy. Jen dobře, že jich je každý rok tolik! Co přinesl tento? Opět klasického Poirota, takového, jakého ho všichni fanoušci chtějí. Vyšetřuje, potkává kvantum lidí, aby jim nakonec mohl vysvětlit vše pěkně popořádku v závěrečném strhujícím proslovu, který mě vždycky tak baví. Suchet jako vždy dokonalý, jak už jsem někde psal, on se pro tuto roli prostě narodil... Přinesl tento film něco nového? Řeknu vám, že nad krouživými záběry kamery jsem se docela rozplýval, jak třeba Hercule stál na tom náměstí v městečku, kamera kroužila kolem, listí bylo rozfoukáváno větrem... no paráda, přidávalo to šťávu do, už tak dobré, atmosféry. Malé výtky bych však měl. Téměř jsem se nevyznal v postavách a děj byl na pouhých 90 minut hrozně nabitý, takže vše bylo moc rychlé. Ale celkově jsem byl velmi spokojený...(11.1.2009)

Zdaleka jsem nečekal, že to bude až takhle dobré. Doslova mě to nadchlo. Hltal jsem každé slovo! Scénář je fantastický, takhle vměstnat tolik důležitých informací do 93 minut a přitom zachovat systematičnost a stále udržet diváka v napětí si zaslouží obdiv. Pravda, těch jmen a odboček je tam dost, ale myslím, že ten kdo pečlivě sleduje, pochopí. Na dívání a poslouchání je toho dost, výborná kamera, znamenitá hudba, výborní herci. Nemám co dodat, opravdu se nestačím divit jak stále perfektně umí v Británii natočit televizní film. Genialita Agathy Christie je z ohromující zápletky více než zřejmá. Tvůrci snímku se snaží předlohy držet co nejvíce a jak je vidět v tomto případě se to vyplatilo. Dobová atmosféra byla navozena přesně podle mých představ a už po čtvrt hodince mi bylo jasné, že to dopadne výborně. Důvodem tak vysokého hodnocení je také fakt, že jsem četl knižní předlohu a opravdu se mi málokdy stalo, že se mi filmová adaptace líbila tolik jako v tomto případě. Hluboce smekám!(11.1.2009)