Třetí dívka (S11E03) (epizoda)

Third Girl

Paul Bond

Karen Thrussell

Scénografie:

Jeff Tessler

Podhľady, nadhľady, rýchle prestrihy, zoom, filtre, svietenie, kompozícia, farebná kompozícia, detaily, polodetaily... na ktorých stromoch rastú takíto kameramani? A prečo tie stromy nie sú v ČT? Vizuálne je tento film dokonalý. Fascinuje ma, že radový televízny film v Británii míľovými krokmi predbieha televízne filmy u nás. Smutné a poučeniahodné. Bez ohľadu na to, od Christie som čítal len dve knihy (z toho jednu Slečnu Marplovú :), zato som však videl snáď všetkých televíznych Poirotov a musím skonštatovať, že scenáristicky tento diel príliš nevyniká. No aj priemer si v tomto prípade udržuje vysoký štandard a nenudil som sa ani sekundu. (22.01.'09 ČT1 doma, 5. komentár)(22.1.2009)

Původně jsem chtěl dát jen tři, protože tenhle díl mi osobně nic moc neříká (ale to je jen můj názor), ale za ten dojemný závěr, kdy i Poirot zaslzí a zateskní si, musím tu čtvrtou přidat. Jinak díl je krásně psychovyšinutý, zvlášť hlavní hrdinka pochopitelně a rodinné vztahy jsou tak propletené, že i Agatha se v tom podle mě musela pořádně motat.(25.3.2014)

Jedna z mimoriadne dobrých, a najmä mierne "iných" poirotovských epizód. Napríklad aj hudba na konci, ktorá nie je tou typickou poirotovskou melódiou, je záhadne okúzľujúca. Páči sa mi tiež snímanie kamier podobne ako v Halloweenskom večierku, nič sa ani nedeje, ale réžia nám vykúzli z prechádzky stĺporadím strašidelný pocit; snímky sú vo filme trošku jemne filtrované, niekedy to nie je vhodné, inokedy skôr áno, závisí od situácie, a od množstva filtrovaných scén, občas temnejšie v kútoch miestností, ale to pridáva na kráse, celkom solídny výber hercov do svojich úloh - Jemima Rooper ako Norma s tou svojou divne tvarovanou papuľkou, vôbec nie "komerčne" pekná, ale zase dobrosrdečná babuľka, Clemency Burton-Hill nie zlá, ale zase ani nie príliš láskavá, možno trošku egocentrická, ale zase rádoby etická, len mierne znudená a zahľadená do seba, oni fakt vyberajú veľmi vhodné herečky aj výzorom aj povahou do týchto staromódných krásnych detektívok,ktoré tak milujem; potom Matilda Sturridge - stelesnený diabol v očiach s mega veľkými prsiami - čo ešte viac dopĺňa jej vulgárne diabolstvo, a s brutálne mega veľkými perami, ktoré lyrikujú jej lživú myseľ a reč, proste všetko je krásne a temné dokopy a symbolicky dopĺňa príbeh o jednoduchej, psychicky v detstve zlomenej dievčine, ktorá má byť zneužitá na egoistické ciele "dokonalých" sviniarov. Ale Poirot, aj v tejto epizóde znovu jedenkrát omylom nazvaný ako "Porrow",a tentoraz aj so skutočnými fúzami :), je tu na to, aby nevinné dievča ochránil, a vinníkov odhalil. Enjoy!(16.1.2012)

Poprvé za existenci hraného Poirota máme šanci vidět vynechávaného Poirotova "majordoma" George, což určitě potěší ortoxní zastánce knihy. Poirot je zde mírně sentimentálnější, narážím na konec filmu:). Má to svůj logický důvod jednalo se o 35. knížku v pořadí, takže jednu z posledních, jelikož Oponou (39. knihou) Poirot svůj velký život skončil. http://www.youtube.com/watch?v=gyy-v45m9VI&NR=1(16.1.2009)

Opět krásně zamotaný díl, kdy vás prostě baví sledovat, jak se Poirot dostane k tomu, kdo je vlastně vrah. V tomhle případě to však rozhodně není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a Poirot odhaluje tolik skutečností, které vás prostě překvapí. A myslím, že v tom nejpozitivnějším možném smyslu. Navíc je zde i větší prostor pro humor.(19.5.2015)