Bonboniéra (S05E06) (epizoda)

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Douglas Watkinson

Chris O'Dell

Kouzelný díl, ve kterém se Poirot vrací do Belgie, kde doprovází nejvyššího inspektora Jappa. Ten zde přijme vysoké ocenění za své zásluhy. A Poirot při příležitosti setkání se se starými známými vzpomíná na svá mladá léta, kdy ještě jako obyčejný policista zahajuje svou soukromou detektivní kariéru svým prvním případem podivné smrti belgického ministra. Poirotovy vzpomínky jsou neskutečně kouzelné a zvláště jeho vizáž muže s vlasy a okouzlení do jedné z žen blízkých mrtvému ministrovi jsou úchvatné. Milý, nenáročný díl.(10.7.2012)

Tak to bylo poprvé, co jsem viděla, jak se Poirotovi zaleskly v očích slzy. On se ale zachoval jako dokonalý gentleman, i když ho to muselo stát zřejmě spoustu úsilí. Protože ani ten slovutný detektiv není přece z kamene a mašina bez srdce. Stejný nápad s bonboniérou už jsem viděla i v jiném filmu, který se beze sporu nechal tímto detektivním kouskem inspirovat. Vidět mladého a hubeného Poirota bylo zajímavé.(8.7.2012)

Poirot mladíkem a hňup Jepp členem "de la Branche d´Ore". Tyto dvě nemyslitelné skutečnosti se v hlavním městě Vlámska stávají suchou realitou, což divák vnímá s nevolí. Avšak do hry vstupují belgické pralinky nadopované jakýmsi chemických sráčem od konglomerátu Bayer, jenž způsobí stav posmrtné strnulosti u zarytého odpůrce pánbíčkářů. Mladý konstábl Poirot obdivně vzdychá na známou brzkého kostlivce, ale žádný pokus o fyzický kontakt překvapivě neproběhl. Inu zasvětit život koukáním na vychladlé trupy není pro každého! 93%(29.11.2013)

Jde o první případ Hercula Poirota, ještě intendanta policie, kdy je podle všech indicíí zamilován do Virginie Mesnard (Anna Chancellor), ani se mu normální smrtelník nediví. Zaujala mě věta : Všichni spali, kromě Paula, otroka nespavosti. Japp je jmenován rytířem zlaté ratolesti a je ještě legračnější. Příběh byl moc dobrý, moc hezký, i přesto že byl i smutný !(12.7.2012)

Pokud byl Orient Express nejlepším dílem, tak toto je numero duo. Strašně mě to překvapilo, pomalu jsem ty krátké díly zatracoval a tohle bylo opravdu úžasné. Celá atmosféra, nakouknutí do minulosti Poirota, kvalitní zápletka a děj. Celou dobu jsem čekal jak to dopadne a nakonec ten zvrat... super:D. A ta ženská, ten konec! ... ach :D ... Agáto, Grieve dobře vy:D. ... Trinitrin, čokoláda, koberec, ocenění Jeppa.(24.7.2013)

• - Exteriéry se skoro všechny natáčely skutečně v Bruselu, ale ve scéně na začátku příběhu, kdy Poirot (David Suchet) s Jappem (Philip Jackson) přijíždí na bruselské nádraží, herci ve skutečnosti vystupují na nádraží v Antwerpách. Původní nádraží v Bruselu, na které by vlak z Londýna přijel, bylo totiž zbouráno v roce 1949. (PhillM.)

• - Povídku napsala Agatha Christie v roce 1923, v rámci své první vlny příběhů o Poirotovi (1919 - 1923). Je pozoruhodná tím, že je celá psána jako detektivův monolog, s občasným komentářem kapitána Hastingse. (PhillM.)

• - V této epizodě po boku Poirota (David Suchet) nevystupuje kapitán Hastings (Hugh Fraser), pouze šéfinspektor Japp (Philip Jackson). V literární předloze je tomu přesně naopak. (PhillM.)