Dobrodružství na moři (S01E07) (epizoda)

Problem At Sea

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Clive Exton

Peter Jessop

Serie a epizoda: S01E07. Stejne jako predchozi dil, i tento se odehrava v cizine (coz mam rad), konkretne na lodnim vyletu se zastavkou v Alexandrii. Prostredi Orientu je prijemne, tentokrat je tu opet Hastings a nekolik spoluvyletniku. Je to vlastne prvni dil v TV serii, kdy je pouzit onen klasicky christieovsky sedanek s podezrelymi, kde je odhalen vrah. Ale jeste to neni uplne ono, jelikoz Poirot pouzije lest misto logicke dedukce. Prime dukazy totiz chybi, tak je trochu otazka, zda by byl vrah dopaden, kdyby se sam neprozradil, ale i v Columbovi je par dilu podobneho razeni, kdy detektiv dopadne vraha leckou, takze to beru jako zmenu.(23.9.2015)

Po Rhodském trojúhelníku zůstává děj Dobrodružství na moři stále v exotických končinách, přičemž mi to chvílemi hodně evokovalo atmosféru Smrti na Nilu. Poirot tentokrát vyšetřuje vraždu nadmíru protivné ženy ("Kdybych byl její manžel, vzal bych na ní sekyru."), kterou mohl zabít kdokoli. Musím ocenit dobře zvolené prostředí, budování atmosféry a napětí, které se podařilo udržet od zločinu až do závěrečného rozuzlení, které mělo formu veřejné prezentace Poirotových postupů před cestujícími.(8.9.2016)

Na mori sa objavia samé vysoké šarže, plukovník, generál a pár nepríťažlivých mladých dám, jedna z nich dokonca s menom Pamela. Už pri odchode na breh som vytušil vraždu aj pointu, takže trochu sklamanie zo slabého príbehu. Pre mňa je tento diel posledný Poirot so Suchetom, ktorý som ešte nevidel, a bude mi za ním celkom ľúto. –––– Keby som bol jej manžel, vytiahol by som na ňu sekeru. ... Keď som ju stretol, trápila už tretieho manžela. –––– Človek musí žiť prítomnosťou. V mojom dome nie je nič staršie ako tri roky. –––– Človek nesmie svoje sivé bunky unáhliť.(9.7.2014)

Další středomořské dobrodružství. Oproti předchozí epizodě z Rhodosu značný posun k lepšímu, stačilo přitom málo - pustit na loď Hastingse s puškou a nechat ho střílet na holuby a marně balit ženský. ("Ženy si nechtějí povídat o hliněných holubech, mon dieu, Hastingsi!"). Rozuzlení je sice poměrně originální, ale na mě příliš pitomé, což to celé táhne pod hladinu a k průměrnému hodnocení.(20.12.2016)

Musím podotknout, že Renny Rye opravdu Poiroty točit neumí. Buď téměř od začátku vím, kdo je záporákem, nebo to nevím vůbec, dokud není vyřčeno jeho jméno za naprosto nepochopitelného vysvětlení. Myslím, že kdyby se toho už tehdy ujal nějaký jiný režisér nebo tomuto dali víc časového prostoru, tak by to dopadlo lépe. HP mě baví z toho důvodu, že můžu zároveň s ním pátrat a někdy holt uznat, že je lepší, tu ne. Jinak vše jako vždy v pořádku, proto nemůžu slevit na hvězdách, i když bych tentokrát měl. ... Otřesná ženská, bridge - rozdávání karet, nůž v zádech, egypt, sestřelování keramických holubů, loď, panenka v kufru.(24.11.2013)