Záhada španělské truhly (S03E08) (epizoda)

The Mystery of the Spanish Chest

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Anthony Horowitz

Chris O'Dell

Serie a epizoda: S03E08. [spoilery] Tento dil mi asi utkvi v pameti hlavne podobnosti s Hitchcockovym filmem "Provaz" (1948) a podobnosti majora Riche s knizetem Karlem Schwarzenbergem :)) Poirot ma davat pozor na madam Claytonovou, jejiz manzel se chova podivne, a ono ejhle, nakonec je to prave manzel, jehoz smrt musi vysetrit. Nejvic mi zde vadilo, ze je to preci jen pritazene za vlasy. Zpusob vrazdy je sice divacky atraktivni, ale hodne diskutabilni. Velkou sazkou do loterie by bylo, ze se obet podari usmrtit rychle, cili nevyda zadny zvuk, nezarve. Sice ano, truhla je to masivni, hraje hudba, ale i tak... Take si nejsem jist, jestli by se driv neudusila, protoze na dychani by ji to myslim nestacilo. Protoze uz zapletku ale nedokazu objektivne posoudit, ponecham o hvezdu vic, nez mi radi rozum, protoze na prvni zhlednuti pachatel tak jasny nebude.(18.10.2015)

S03E07 - Ráda bych, aby to bylo jinak, ale tenhle díl se mi moc nelíbil. Něco mi tu nesedělo. Hlavně mě vytáčel ten knírač, který v jednu chvíli dost nacisticky hovořil. Ovšem tančící Poirot byl srandovní. Akorát si chudák jednou za čas vyjde do společnosti na takový echt večírek a ona se tam za jeho zády nebo spíš jemu přímo před nosem stane zločin.(18.10.2015)

Komediální linka opět lehonce převyšuje tu detektivní. Japp píšící jedním prstem na psacím stroji: "Nenávidím papírování, Poirote", či zcela rezignovaně a bez snahy byť jenom pochopit jakékoli racionální příčiny se tázající: "tak koho mám zatknout tentokrát, Poirote?", Hastings udílející Poirotovi lekce "slušného chování" i sám Poirot jako "příklad pokory" jsou neuvěřitelně zábavní. Tenhle styl humoru je zkrátka moje krevní skupina... Deset de Funesů bych neměli za jednoho Sucheta v roli Hercula Poirota ;o) Celkový dojem: 75%(12.3.2011)

Tentokrát se zločin odehraje přímo před očima Poirota, aniž by si něčeho podezřelého všiml. To jej samozřejmě ještě více vyprovokuje k tomu, aby skutečného pachatele dopadl. A tentokrát to bude vskutku složité, podobně jako si vybrat ten správný desert. Nakonec se dočkáme i humorných pasáží těžících především ze špičkování Poirota a Hastingse, a také z nepřítomnosti slečny Lemonové (odjela na delší dobu pryč), takže tento díl splňuje naprosto vše, co od této série očekáváme. Theme Music: Christopher Gunning, Incidental Music: Fiachra Trench(9.5.2012)

Odhalenie vraha ľstivou metódu je tak trochu klasika použitá často v mnohých kriminálkach. Tu je to okorenené úvodným aj záverečným šermiarskym súbojom a kto by si myslel, že šermovať bude Poirot, hoci mu ide o život, tak je samozrejme na veľkom omyle. Ale aj tak predvedie niečo nezvyčajné, konkrétne tanec na vtedajšiu populárnu hudbu a okrem toho dostáva lekcie z anglickej skromnosti. –––– Tešiť sa z pochvaly a dávať to najavo, to nie je anglické. – Možno je to belgické. Načo toľko skromnosti. Som Hercule Poirot, som najlepší. –––– Čelíme dokonalej vražde vykonanej s mimoriadnou chladnokrvnosťou. –––– Nie som malý žabožrút, som malý Belgičan! –––– Odteraz budem najskromnejší človek na svete.(6.5.2014)