Krádež královského rubínu (S03E09) (epizoda)

The Theft of the Royal Ruby

Andrew Grieve

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Chris O'Dell

No co si budeme povídat, Dobrodružství vánočního pudinku rozhodně nepatří k těm nejlepším poirotovkám a to především díky slabší detektivní pasáži, přesto se mi tento díl o hledání ukradeného princova rubínu celkem líbil. Jednak je to způsobeno tím, že mám slabost pro ony typicky britské detektivky, které se odehrávají na nějaké usedlosti, kde se sejde spousta lídí, což tento díl naprosto splňuje a pak také dílu nechybí humor a sledovat Poirota, jak si vychutnává čokoládový bonbón je k vskutku k nezaplacení. Navíc se zde jasně ukazuje, že David Suchet dokáže táhnout celý díl i bez podpory Hugha Frasera, Pauline Moran i Phillipa Jacksona, což se koneckonců potvrdí i o pár let později, kdy budou další epizody či spíš filmy stát výhradně na výkonu pána Sucheta.(7.8.2014)

Ta komická rovina je v tomhle případě skutečně povedené, hlavně setkání Poirota s princem jsou výborná, protože tohle jsou dvě dokonale odlišné postavy. Zápletka s rubínem není také úplně zlá a jednotlivé vánoční propriety jsou využity celkem inovativně. Navíc celou dobu nevíte, co se děje, kdo je mrtvý a kdo ne. V tomhle směru se díl povedl.(24.2.2015)

Jakýsi nalitý princ egyptský (!) půjčí děvce v hotelové il ristorante rubín velikosti pěsti a je příšerně udiven, když s ním děvka vezme do zaječích. Líné střevo prezentované princem leze krkem jak Herculovi, tak divákovi. Jakmile Hercule pozdravil jakéhosi Peverella, tak každý Potterolog zbystřil a začal myslet na hřbitov v Godrikově dole. Čmuchalovi všichni zatleskají, když zasuna vařečku do jakéhosi temně černého těsta, jež prezentuje materiál pro budoucí britský vánoční pudink. Poirot na Vánoce vážně září - všem ukáže, jak se z manga vyndavá pecka a tra dá - je vyhlášen první hvězdou zápasu. Ten hutný vánoční pudink je kapitolou sám pro sebe - člověk by nikdy neřekl, kolik že haraburdí se do něj vejde! 93%(28.5.2013)

Trošičku jednodušší a prostší díl, dá-li se to tak na Poirota říci. Pachatele krádeže rubínu odhalí divák za chvíli, vysvětlení je prosté, další případ je brzy zažehnán, takže celý díl je jen dalším zářezem to výborné Poirotovské série. Absence Hastingse, slečny Lemonové i Jappa = absence humoru. Přesto je to příjemný a velmi slušný díl. Theme Music: Christopher Gunning, Incidental Music: Fiachra Trench(16.5.2012)

Serie a epizoda: S03E09. "Dcero zparchanteleho velblouda!" :)) Velmi prijemny a vtipny dil, do ktereho se - ackoliv ma jen 50 min - podarilo vmestnat strasne moc veci: kradez, vrazdu, lasku, exotiku, spoustu postav a k tomu to vse zabalit do lehce vanocniho baleni, protoze se pribeh odehrava o svatcich. A to ani nemluvim o tom, ze vas Poirot nauci krajet mango :) Egyptskemu princi je ukraden drahocenny rubin a Poirot i pres odpor k nevychovanemu mladikovi zacina patrat v dome egyptologa Laceyho. Tady me docela pobavilo, ze pouzita funkcionalisticka vila (neco jako brnenska Tugendhat) byla myslim pouzita jiz v nekolika dilech, pokazde trochu z jineho uhlu nebo v jinych prostorach. Kdyz clovek kouka dily s odtupem, nema sanci si toho vsimnout, ale jelikoz jsem je videl kratce po sobe, prisla mi nektere foyer povedoma. Nicemu to nevadi, prislo mi to spis roztomile :)(18.10.2015)

• - Scéna s olúpaním manga bola pridaná na požiadanie predstaviteľa hlavnej role Davida Sucheta. Hercule Poirot v tejto scéne hovorí, že olúpať mango ho naučil istý vojvoda. V skutočnosti ho správne olúpať mango naučil princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Stalo sa tak na obede v Buckinghamskom paláci, na ktorý ho aj s manželkou pozvala kráľovná Alžbeta II. (lemonova)

• - Původní název tohoto příběhu je "The Adventure of the Christmas Pudding". (Elwanelyn)