Vražda na maškarním plese (S03E10) (epizoda)

The Affair At The Victory Ball

Renny Rye

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Norman Langley

Na maškarný bál každý potrebuje masku, iba Poirot samozrejme nie, lebo on je jedinečný sám osebe. Masky a prevleky ale nakoniec zohrajú dôležitú úlohu pri objasňovaní tejto vraždy s drogovým pozadím. Kritika čistoty Poirotovej angličtiny vo vysielaní rádia nemôže padnúť na úrodnú pôdu a spôsob, akým to zahovorí je neopakovateľný. –––– Neviditeľný diabol je stále medzi nami.(18.5.2014)

Väčšina krátkych dielov Poirota nedokáže využiť čas tak, aby v ňom rozohrala kvalitnú a primerane komplikovanú zápletku (na Agathu Christie), predstavila zaujímavé postavy s hlbšími motívmi a stihla poriadne zamiešať kartami. Nebudem tvrdiť, že tento diel by bol v tomto nejak výnimočný. Je však zaujímavý - či už to je zvláštnym prostredím či prepletením so starou hrou. Poteší taktiež neskôr tak tradičný spôsob vysvetľovania prípadu a odhalenia páchateľa. Spomedzi krátkych dielov ho radím medzi tie lepšie.(7.9.2019)

Moje oblíbená povídka skvěle převedená na televizní obrazovky. Povídka by byla lepší, kdyby měla o pár stran víc. Tato epizoda je ale podle mě dokonalá, vtipná, atmosférická s dalším skvělým Agathiným nápadem s Harlekýnem a spol. Prostě další epizoda, u které jsem se báječně bavil.... Já prostě nikdy nepřestanu obdivovat, jak si filmaři porádí s párstránkovou předlohou.(25.12.2011)

Poirot si prohlíží známky. Poirot poslouchá rozhlasovou hru. Poirot jde na maškarní bál. V nenápadném převleku. Poirot řeší vraždu. Rozhořčí se nad zneužíváním drog. Poirot se dívá na mrtvoly. Poirot je terčem posměchu novinářů. Poirot si všímá drobností, Hastings mu tentokrát pomůže svým bystrým postřehem (nevídané). Japp jako obvykle nula bodů. Poirot se dívá na porculán. Poirot se exhibuje v BBC. Japp se účastní. Poirot řeší případ. Posluchačstvo je rozhořčeno.(10.1.2017)

Poirot je na plese naprosto dokonalý, hlavně v tom, jak jako jediný nemá kostým, i když řekne něco jiného. Skvěle tam jako figurka zapadá. Příběh je propojen s rádiovým vysíláním, což je také místo, kde je nakonec vrah odhalen. To je naprosto skvělý způsob a celý detektivní příběh tak získává ještě něco navíc.(3.2.2015)