Vražda na maškarním plese (S03E10) (epizoda)

The Affair At The Victory Ball

• Československo

Aféra na Viktoriánskom bále

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1991, 51 min

Renny Rye

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Poirot si prohlíží známky. Poirot poslouchá rozhlasovou hru. Poirot jde na maškarní bál. V nenápadném převleku. Poirot řeší vraždu. Rozhořčí se nad zneužíváním drog. Poirot se dívá na mrtvoly. Poirot je terčem posměchu novinářů. Poirot si všímá drobností, Hastings mu tentokrát pomůže svým bystrým postřehem (nevídané). Japp jako obvykle nula bodů. Poirot se dívá na porculán. Poirot se exhibuje v BBC. Japp se účastní. Poirot řeší případ. Posluchačstvo je rozhořčeno.(10.1.2017)

Opět další z dílů, kdy vtipností (klasicky povedená závěrečná scéna) dokázali autoři dohnat menší počet podezřelých, tím pádem i detektivní možnosti diváka vybrat si svého pachatele - Hastings jako Červený Bedrník a Poirot jako rozhlasový moderátor. Do toho drogy, maškarní ples, komedie dell arte, inspektor Lynley...(13.2.2014)

Čím dál tím víc srovnávám tyto staré díly s těmi novými. Je to sice neférové, ale opravdu se těžce sleduje 51 minutový Poirot, kde se ani nezorientujete, kdo je kdo a než pochopíte co se tam stalo, tak už sedíte ve společné místnosti a Suchet vysvětluje. Tentokrát mi to dokonce přitížili maskami na maškarním bále, což byla na jednu stranu chyba jak prase, ale moc krásně podaná, takže budiž odpuštěno. Dokonce konec byl trochu neobvyklý, v uzavřeném okruhu pouze pár postav (zase chyba), ale celé dění vysíláno veřejnosti pomocí rádia. Řekněme, že zápletka opravdu hodně slabá, nebo hodně slabě podaná, ale tentokrát se pan Rye vyhrál s pozadím. .... Maškarní bál, drogy, bambule z kostýmu, rádiové vysílání.(21.1.2013)

Na maškarný bál každý potrebuje masku, iba Poirot samozrejme nie, lebo on je jedinečný sám osebe. Masky a prevleky ale nakoniec zohrajú dôležitú úlohu pri objasňovaní tejto vraždy s drogovým pozadím. Kritika čistoty Poirotovej angličtiny vo vysielaní rádia nemôže padnúť na úrodnú pôdu a spôsob, akým to zahovorí je neopakovateľný. –––– Neviditeľný diabol je stále medzi nami.(18.5.2014)

Podle mě se jedná o poněkud slabší díl. Ne že by tedy byl nějak slabý, to ne, ale člověk si zvykne na jistý standard. Nápad s drogami je taky trošku jiný, Poirot přeci jen většinou řeší vraždy z vášně nebo kvůli penězům a majetku, ne zrovna drogy. Taky vyvrcholení v budově rádia se mi moc nezamlouvalo, nehledě na to, že v tomhle díle Poirot trochu vařil z vody a jen málo scházelo k tomu, aby vrah zůstal nepotrestán. 75 %(24.1.2011)