Případ ztracené závěti (S05E04) (epizoda)

The Case of the Missing Will

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Douglas Watkinson

Chris O'Dell

Tenhle díl se každému mrožofilovi vryje do hypokampu stejně intenzivně jako památné vítězství Chelsea v Allianz Aréně! Světe div se, vrchní inspektor Jepp poprvé odhaluje důkaz na místě činu! (vezměte v potaz fakt, že se jedná o minimálně dvacátou epizodu, ergo je co slavit) Naneštěstí tahle stopa je stejně jalová jako kozel (rozdojeného kozla v SSSR neberte v potaz). Naštěstí se na scéně zjevuje Thór se svým kladivem (rozumějte Hercule s vycházkovou holí) a ten svým óbr intelektem zasazuje do pařezu jeden klín z druhým (rozumějte případu), načež tento sukovitý pařez puká a hlavní nemrava jde na popravu. 85%(4.9.2013)

Jeden z těch lepších Poirotů, který je lepší o to víc, že jeho předloha měla pouhých jedenáct stran a velmi rychle jsem jí přečetl. Tentokrát se zpracování opravdu vyjímečně povedlo. Navíc se tady po delší době setkali Poirot, Hastings, Japp a slečna Lemonová všichni společně. Takový středně složitý díl, řekl bych. Atmosféra opět dokonalá, salájící z každého záběru, kouzelné prostředí, zajímavé postavy... Ovšem největší zážitek mám z finále - odhalení vraha bylo asi nejpřekvapivější ze všech Poirotů. Tentokrát jsem z toho byl opravdu na větvi. Herecké výkony opět bezchybné. Jasných 100%.(1.7.2012)

Poirotovi umře postarší přítel, a protože jeho smrt provází velká řada náhodných shod okolností, Poirot to nenechá jen tak být a samozřejmě přijde tomuto případu na kloub. Otázkou také je, kam se ztratila závěť jeho přítele a kdo vlastně měl tak velkou motivaci k vraždě starého muže. Tentokrát to nebylo tak překvapivé pátrání a ani pointa nebyla hodna geniálního detektiva. Ale zase musím kladně hodnotit přítomnost všech čtyř velkých postav tohoto seriálu - vedle Poirota i Hastingse, slečny Lemonové a inspektora Jappa.(27.6.2012)

"Budete vykonavatelem mé závěti, Poirote ?? Uděláte to pro mě ??" - "Zajisté, příteli !! Ale proč ten spěch ??" ;) Opět velmi dobrá epizodka, v níž překvapivě nenajdete příliš stop po humoru či vtipných replikách, hláškuje pouze zmatený stydlivka Hastings, zato velmi úderně, naopak bezchybná klasická poirotovská atmosféra starších dílů i napětí by se zde daly nazvat parádními, neztrácejí na intenzitě až do samotného finále, které šokujícím způsobem odhaluje vraha skutečně velmi nečekaného, až to navozuje dojem, že sám Poirot váhá..;) Inspektor Japp tentokrát přichází s velmi zásadními informacemi, byť se pár vteřin poněkud překvapivě tváří, že Poirota převezl.. Vedle Davida Sucheta a Hugha Frasera mě velmi zaujal i Mark Kingston coby Andrew Marsh, byť si ho zde příliš neužijete..Také ta emancipační předválečná linka mě příjemně bavila.(15.8.2013)

Možná to není tak silný díl, ale stejně mě bavil. V podstatě každý mohl být vrahem, každý se mohl nějak podílet na zabití, každý měl nějaké tajemství a mnozí o tom ani nevěděli. Vidět Poirota naštvaného má také něco do sebe. Vyřešení bylo zajímavé a musím říct, že krásně zamotané, že se to dalo jen těžko odhadnout.(10.3.2015)