Případ ztracené závěti (S05E04) (epizoda)

The Case of the Missing Will

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Douglas Watkinson

Chris O'Dell

Serie a epizoda: S05E04. Zpocatku zdanlive jasny pripad, kdy se zamozny Andrew Marsh rozhodne zmenit zavet, kterou pred 10ti lety na Novy rok precetl svym nejblizsim. Vzapeti nato, je nalezen mrtev. Podezrely je samozrejme doktor, ktery mel dedit vetsinu majetku. Ovsem vsechno se zamota ve chvili, kdy je zavet nekym odcizena. Zacina tedy sarada s tim, kdo je pokrevnim dedicem... Vsechno navic v trochu "antifeminni" atmosfere, protoze Marsh byl predsedou klubu, ktery neuznava rovnopravnost zen. Povedeny dil, pro me jako diabetika zajimavy navic tim, ze se vrazdi inzulinem O:) Ovsem kdo je tedy vrahem, to se dari autorum sikovne tajit az do uplneho konce, protoze tajemstvi minulosti zustavaji v archivech a klepech, a jen malokdo je zna, nez je Poirot odhali vsem.(1.11.2015)

Opět velmi solidní herectví. Kromě stabilně skvělých výkonů Davida Sucheta, Philipa Jacksona, Hugha Frasera a Pauline Moran příjemně překvapil především Mark Kingston, jakkoli jsme si jeho herectví mohli užívat pouze v prvních patnácti minutách. Tvrzení, že jsou herci "nevýrazní" může pramenit snad jen ze sledování s českým dabingem, který skutečně bývá obecně nevýrazný a mdlý, neboť tenhle díl Poirota je z větší části konverzačka, ovšem konverzačka v angličtině velmi plnokrevná a výborně zahraná. Také tvrzení, že byl příběh překombinovaný a plný zvratů mi nepřipadá příliš adekvátní, spíše to byl v zásadě Poirot "standardně složitý". Naopak bylo až příliš brzo dosti jasné, kdo je ve skutečnosti potomkem Andewa Marshe. Odhalení vraha bylo ovšem vskutku nečekané, to se musí nechat... Celkový dojem: 80%(24.5.2011)

"Budete vykonavatelem mé závěti, Poirote ?? Uděláte to pro mě ??" - "Zajisté, příteli !! Ale proč ten spěch ??" ;) Opět velmi dobrá epizodka, v níž překvapivě nenajdete příliš stop po humoru či vtipných replikách, hláškuje pouze zmatený stydlivka Hastings, zato velmi úderně, naopak bezchybná klasická poirotovská atmosféra starších dílů i napětí by se zde daly nazvat parádními, neztrácejí na intenzitě až do samotného finále, které šokujícím způsobem odhaluje vraha skutečně velmi nečekaného, až to navozuje dojem, že sám Poirot váhá..;) Inspektor Japp tentokrát přichází s velmi zásadními informacemi, byť se pár vteřin poněkud překvapivě tváří, že Poirota převezl.. Vedle Davida Sucheta a Hugha Frasera mě velmi zaujal i Mark Kingston coby Andrew Marsh, byť si ho zde příliš neužijete..Také ta emancipační předválečná linka mě příjemně bavila.(15.8.2013)

Kdybych měl porovnat ty dva díly co jsem dnes shlédl, tak tenhle je slabší a ani nevím proč, ale něco mě nutí tomu nedat plný počet. Přitom mi to připadá, že bylo vše v pořádku, dokonce i příběh hezky podaný, ale oproti ostatním Poirotům tomu něco chybí a nemůžu všem dávat pět:). ... Práva žen, vysoká 'dívčí', závěť, syn/dcera, císařský řez.(14.11.2012)

Možná to není tak silný díl, ale stejně mě bavil. V podstatě každý mohl být vrahem, každý se mohl nějak podílet na zabití, každý měl nějaké tajemství a mnozí o tom ani nevěděli. Vidět Poirota naštvaného má také něco do sebe. Vyřešení bylo zajímavé a musím říct, že krásně zamotané, že se to dalo jen těžko odhadnout.(10.3.2015)