Případ ztracené závěti (S05E04) (epizoda)

The Case of the Missing Will

Předloha:

Agatha Christie (povídka)

Douglas Watkinson

Chris O'Dell

Čistokrvná krimi tentokrát bez vtipných hlášok alebo nejakej akcie. Na pretras prídu práva žien a ich emancipácia a meniaci sa pohľad britských mužov na tieto procesy. Samozrejme Poirot patrí k tým, čo sú pokrokovejší a prejaví to aj vo svojom vyšetrovaní, ktoré je tentokrát jasné, logické a prehľadné.(18.8.2013)

Tenhle díl se každému mrožofilovi vryje do hypokampu stejně intenzivně jako památné vítězství Chelsea v Allianz Aréně! Světe div se, vrchní inspektor Jepp poprvé odhaluje důkaz na místě činu! (vezměte v potaz fakt, že se jedná o minimálně dvacátou epizodu, ergo je co slavit) Naneštěstí tahle stopa je stejně jalová jako kozel (rozdojeného kozla v SSSR neberte v potaz). Naštěstí se na scéně zjevuje Thór se svým kladivem (rozumějte Hercule s vycházkovou holí) a ten svým óbr intelektem zasazuje do pařezu jeden klín z druhým (rozumějte případu), načež tento sukovitý pařez puká a hlavní nemrava jde na popravu. 85%(4.9.2013)

Serie a epizoda: S05E04. Zpocatku zdanlive jasny pripad, kdy se zamozny Andrew Marsh rozhodne zmenit zavet, kterou pred 10ti lety na Novy rok precetl svym nejblizsim. Vzapeti nato, je nalezen mrtev. Podezrely je samozrejme doktor, ktery mel dedit vetsinu majetku. Ovsem vsechno se zamota ve chvili, kdy je zavet nekym odcizena. Zacina tedy sarada s tim, kdo je pokrevnim dedicem... Vsechno navic v trochu "antifeminni" atmosfere, protoze Marsh byl predsedou klubu, ktery neuznava rovnopravnost zen. Povedeny dil, pro me jako diabetika zajimavy navic tim, ze se vrazdi inzulinem O:) Ovsem kdo je tedy vrahem, to se dari autorum sikovne tajit az do uplneho konce, protoze tajemstvi minulosti zustavaji v archivech a klepech, a jen malokdo je zna, nez je Poirot odhali vsem.(1.11.2015)

"Budete vykonavatelem mé závěti, Poirote ?? Uděláte to pro mě ??" - "Zajisté, příteli !! Ale proč ten spěch ??" ;) Opět velmi dobrá epizodka, v níž překvapivě nenajdete příliš stop po humoru či vtipných replikách, hláškuje pouze zmatený stydlivka Hastings, zato velmi úderně, naopak bezchybná klasická poirotovská atmosféra starších dílů i napětí by se zde daly nazvat parádními, neztrácejí na intenzitě až do samotného finále, které šokujícím způsobem odhaluje vraha skutečně velmi nečekaného, až to navozuje dojem, že sám Poirot váhá..;) Inspektor Japp tentokrát přichází s velmi zásadními informacemi, byť se pár vteřin poněkud překvapivě tváří, že Poirota převezl.. Vedle Davida Sucheta a Hugha Frasera mě velmi zaujal i Mark Kingston coby Andrew Marsh, byť si ho zde příliš neužijete..Také ta emancipační předválečná linka mě příjemně bavila.(15.8.2013)

Kdybych měl porovnat ty dva díly co jsem dnes shlédl, tak tenhle je slabší a ani nevím proč, ale něco mě nutí tomu nedat plný počet. Přitom mi to připadá, že bylo vše v pořádku, dokonce i příběh hezky podaný, ale oproti ostatním Poirotům tomu něco chybí a nemůžu všem dávat pět:). ... Práva žen, vysoká 'dívčí', závěť, syn/dcera, císařský řez.(14.11.2012)