Vražda v Orient expresu (S12E03) (epizoda)

Murder on the Orient Express

Vražda v Orient exprese

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010, 1 h 30 min

Samotná vražda i její brzké vyšetření jsou v tomto případě odsunuty na vedlejší kolej, protože se následně odehrává důležité prodiskutování nejen morálního dilematu, což je něco výjimečného. A na působivosti dodává také zamrzlé prostředí spolu s motivem vraždy, rozličnými cestujícími i neúprosně ubíhajícím časem a nutností se rozhodnout.(1.10.2016)

Hudba představující částečně vrzání vlaku je naprosto dokonale vyvolávající běh mrazu po zádech. Oko za oko ? Ďábelsky dokonalá vražda . Nepovažuji za nutné mít rád svého zaměstnavatele … Navlečte potkana do obleku a stejně zůstane potkanem, jen je v obleku. Hudba : Christian Henson / Scénář : Stewart Harcourt(31.12.2010)

Davida Sucheta jako Hercule Poirota moc dobře znám, ale nekoukám na něj zase tak pravidelně. Když na mě Česká televize o půlnoci vystřelila, div ne možná nejznámější, detektivku, co Agatha Christie napsala, rozhodl jsem se, že jí zkusím. A ono opravdu...vůbec nevadilo, že na něj nekoukám tak pravidelně. Philip Martin to totiž natočil naprosto geniálně. On ten příběh sám o sobě je geniální, ale výborný David Suchet to ještě umocnil spolu s úžasně ledově temnou atmosférou, ve které zaručeně nepočítejte s tím, že vrahem by byl zahradník. Pohled Davida Sucheta coby Hercula Poirota v závěrečné scéně mě bude mrazit ještě hodně dlouho po shlédnutí.(2.1.2015)

Špičkový Poirot. Skvělá atmosféra. Celý tenhle díl je jiný než ostatní, smutnější, vážnější, temnější psychologický, nezasmějete se tu jako u ostatních dílů. Ale mě se to moc líbilo i tak. Navíc hodně napínavý, člověk se nenudí ani chvilku. A konec opravdu působivý. Celé rozuzlení případu je překvapivé a šokující, pokud jste nečetly knihu nebo neviděly předchozí film ze sedmdesátých let.(30.9.2012)

Dost rozpuroplné, alespoň co se mě týče. Miluji jakékoliv adaptace Poirota, kam se hrabou CSI a podobné s prominutím srágory... Miluju Sucheta, jehož výkon je tady excelentní. Geniální kamera, zajímavý vizuál (na TV film). Ale ten scénář a samotné plynutí děje mě prostě nezabavilo. Prvních 30 minut se nic neděje, ten "akční" začátek s vystříknutím krve a kamenováním je možná líbivý pro současné diváky, ale z mého pohledu tam neměl co dělat, tohle je Poirot ne Bourne. Samotná vražda a vyšetřování je pak směšně krátké, náhle přichází odhalení vraha a pak přichází 15 minut nábožensko-filozoficko žvástů. Je to sice efektní, ještě doplněné zajímavou hudbou, ale čekal jsem o mnoho více. Něco mezi 3* a 4* a jen tak ze "soucitu" dávám 4*. Především za Sucheta.(8.1.2011)

• - Zápletku příběhu autorce poskytla autentická kriminální událost té doby, a to únos a vražda ani ne dvouletého syna amerického pilota Ch. Lidbergha, hrdiny prvního sólového přeletu přes Atlantik. (annes)

• - Námět románu se zrodil v roce 1931 během návratu autorky novely z Ninive domů na Vánoce. Někteří zajímavý spolucestující se tak stali předlohou pro literární postavy. (annes)

• - Ačkoliv se ději filmu odehrává v roce 1929, tak v něm zazní zmínka o bitevní lodi Bismarck, která byla objednána až v roce 1936 a zhotovena v roce 1939. (Cheeter)