Sloni mají paměť (S13E01) (epizoda)

Elephants Can Remember

Slony majú pamäť

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2013, 1 h 29 min

Knížku jsem četla a považuju jí za to nejslabší, co jsem kdy od Agathy četla. Na Agathu dost přímočará zápletka, málo vedlejších linií, což nemusí bejt vždycky na škodu, ale hlavní příběh je podle mě příliš průhlednej a očividnej, aby to utáhl sám. Chybí zajímavější postavy, v ústředí je opět "mladý pár, kterému není přáno" a to už mě moc neba. Stejně jako v knížce je i tady od půlky po pár zmínkách jasný to hlavní a žádný překvapení, kdy by brilantní a předem neviděná pointa všechno postavila na hlavu, se nekoná. Tudíž se nekoná to, proč Agathu tak zbožňuju. Dobře si pamatuju, kdy jsem zůstala po šokujícím odhalení zklamaně čučet, protože jsem celou dobu věřila, že tohle od začátku se nabízející řešení zaručení nemůže bejt pravda. Ale co. Je to její poslední knížka a dokonce se tvrdí, že mohla trpět Alzheimerovou chorobou, což by zase vysvětlovalo jistý nesrovnalosti. Navíc je to pořád Poirot, pořád Suchet, navíc Zoe je skvělá a výborně se se Suchetem doplňujou. K tomu je tu Ser Jorah, takže za to palec nahoru. Víc se sice těším na další 4 díly poslední série (obzvlášť na The Curtain, uch...), ale i tohle je pořád nadprůměrná záležitost. 65%(22.7.2013)

Něvěřil bych, že se Sloni povedou, kdyby se tvůrci striktně drželi předlohy. Ta je vážně slabá, Agatha byla už dost stařičká a zápletku se jí už nepodařilo rozvinout tak jak jsme u ní zvyklí. Ale příběh sám je velmi silný a fungoval jak na papíře tak ve filmu. Čtenáři přece nečtou paní Christie jen kvůli jejím fenomenálním vyústěním, ale taky kvůli vší té omáčce kolem. Naštěstí nápadití tvůrci jednodušší předlohu rozšířili a nám nezbývá než smeknout nad tím, jak to do sebe všechno zapadá.(3.11.2013)

Zpočátku jsem byl silně na pochybách, jak se příběh postupně rozvine, protože mi připadal docela zmatečný. Časem se ale ukázalo, že začal do sebe zapadat přesně jako jednotlivé dílky puzzle do sebe. Zrovna u tohoto případu tomu bylo tak obzvláště. Mile mě tak scénářem překvapil. David Suchet podal skvělý výkon a to beze sporu. Nemá důvodu v tomto případě nedat 5/5.(27.5.2014)

Tento způsob Poirota je poněkud... Poirotoprostý, nic proti madame Oliverové, je to dobrá vedlejší postava a dobrý protipól malého Belgičana, jenže tady často hraje první housle a to ji (i vzhledem ku genialitě ztvárnění titulní role) nesluší, i díky ní působí celý díl hrozně těžce. Navíc ve mě případ nedokázal vyvolat téměř žádný zájem a bylo mi upřímně jedno, kdo, proč a jak čin spáchal, což je rozhodně špatně, obzvlášť když je rozřešení poněkud laciné. Bohužel je to průměrný díl, v kterém neshledávám ničehož zajímavého, upřímně doufám, že další části série budou alespoň o stupeň lepší, navíc hodlám kout teorii o tom, že kvalita filmu je přímo úměrná úhlu zakroucení Poirotího kníru.(24.5.2014)

Tady je krásně vidět, jak je možné se soustředit na dva různé případy a nakonec zjistit, že Poirot i Oliver řeší nakonec jeden a ten samý případ, který je akorát hodně zamotaný, i když ono je řešení vlastně celkem jednoduché a divákovi se podaří jej docela brzy odhalit. Tedy relativně brzy v rámci série. Nijak to ale neubírá na kvalitě.(27.5.2015)