Vražda Rogera Ackroyda (S07E01) (epizoda)

The Murder of Roger Ackroyd

Vražda Rogera Ackroyda

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2000

Ďalší Poirot, v ktorom som sa nesklamal. Ja už sa ani nepokúšam v priebehu sledovania odhaliť páchateľa, lebo ani raz sa mi to ešte nepodarilo, ak, tak to bol len tip bez vážnejšej dedukcie a úvahy, ktorou je náš Hercule taký známy. Stačí si už len užívať tieto majstrovské príbehy. A už chápem ten nezvyklý nápad s dôchodkovým odpočinkom (díky 'woody'). 80%.(16.11.2007)

Příběh doznal ve filmu mnoha změn. Jde o výbornou detektivku jako obvykle (ovšem divák se sotva stačí pořádně rozkoukat v postavách, jako obvykle) - ovšem kniha má v tomhle případě jeden trumf navíc. Mělo by existovat něco jako zákaz vyzrazovat zápletku detektivek - v magazínu Dnes totiž v programu psali o Agathě Christie a o tom, že ji z anglického spolku detektivkářů vyloučili právě kvůli téhle knize (a kvůli čemu konkrétně). Redaktor, který to napsal, by se přede mnou neměl ukazovat, jinak by policie mohla mít práci navíc... No, ale skoro všechno špatné je k něčemu dobré - nebýt toho vyzrazení, možná bych se vůbec nerozhodla si knížku přečíst...(16.2.2008)

Jeden z nejlepších případů Hercula Poirota.Hercule zde vzpomíná na vyšetřování vraždy bohatého Rogera Ackroyda.Radím vám dobře, raději u televize po vrahovi nepátrejte.Všechny podezřelé co jsem typoval vrah zabil! Obvzláště svou dokonalou atmosférou mě tento díl vždy navnadí na další případy.Zajímavostí je že Agatha Christie, plánovala knižní předlohu jako poslední případ tohoto detektiva(proto také Hercule vzpomíná na odpočinku) ale po obrovském úspěchu si to rozmyslela a Poirota psala dalších více jak 30 let.(14.12.2004)

Je štěstí, že Prima zachovala dabing Petra Kostky aspoň ve čtyřech filmech a Ayckroyd patří mezi ně. Může vás napadnout, že kniha je nezfilmovatelná, ale tady to filmaři zvládli velmi chytře. Moc se mi tu líbí Japp ("Špagety nemám rád"), ale nejlepší ze všech je Oliver Ford Davies, televizní herec, kterého mám čím dál tím raději.(26.12.2006)

S07E01 - Hercule Poirot už je skoro rok v důchodu, přestěhoval se z Londýna na venkov, kde má domeček a snaží se starat o zahrádku. Už jen ten fakt, že Poirot už nemá potřebu procvičovat své šedé buňky mě docela zarmoutil. Na(ne)štěstí se ani tady neschová před vraždou. A ačkoli se jí snažil zabránit je nucen a nakonec rád donucen se zasadit o vyřešení tohoto zločinu, který se týká přímo jeho přítele, továrníka Ackroyda. Poirot je tu sám bez jeho přátel z předešlé detektivní éry. Jelikož špatně snáším změny v obsazení nebo zmizení postav v seriálech, které mi přirostou srdci, vhrkly mi slzy do očí při Poirotově setkání s jedním človíčkem z bývalého života. Moc mi na náladě nepřidávala ani změna dabérů. Tento díl byl klasicky už více spletitý, tak jak je to zvykem pro tyto delší Poirotovky. A je to taky díl, kde se mi z vraha dělalo zle, protože jeho dosavadní jednání bylo úplně jiné a přišel mi ten zabiják jako ten největší zvhlík všech kriminálníků ze všech dílů. Podlost, přetvářka, využívání dobrých srdcí ostatních.(5.11.2015)

• - Spoiler: Detektivka, která Agathu Christie proslavila, ve své době vzbudila velkou vlnu nevole - autorka zde porušila základní pravidlo detektivek a vrahem učinila vypravěče. (Natabar)

• - Spoiler: Rozdíly mezi knihou a filmem jsou značné. Zavražděný Roger Ackroyd, kterého ve filmu hrál Malcolm Terris, byl na rozdíl od knižní předlohy otylý, starý, lakomý majitel továrny. Zavražděná je v knize jen jedna osoba. Do epizody přidali inspektora Jappa (Philip Jackson) a na konci knihy se pachatel nezastřelí. (Sebi236)