Němý svědek (S06E04) (epizoda)

Dumb Witness

Nemý svedok

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1996

Ďalšia vydarená detektívna zápletka s Hercule Poirotom od Aghaty Christie. Samozrejme nechýba ani typický anglický humor s francúzskym šarmom. Celkový dojem kazilo len pár chabých hereckých výkonov (napr. smrť doktora). Tento nedostatok je však vyvážený neobvyklými dedukciami za pomoci očitého svedka vraždy - psa Boba a vtipnými príbehmi o duchoch, ktoré kolujú medzi staršími dámami z vidieka.(16.1.2011)

Libí duchařská atmosféra a domácí mazlíček. Zase tak trochu jiný díl. Jen jsem doufal, že Poirot odhalí, že ty dvě tetky jsou podvodnice a že své tvrzení vždy zakládají na takových a takových faktech. Poirot přece pracuje jen se skutečnými fakty:). ... Foxteror, fosfor a rekord na "futuristickém" vodním člunu.(13.11.2012)

Poiroti se Suchetem se dají zřetelně oddělit na starý do roku 2000 a nový od roku 2000, který mají úplně odlišnou atmosféru. Tenhle spadá do kategorie starý, což znamená víc vtipu + Hastings, Japp a Lemonnová. Příběh na Agathu klasickej, kvalita průměrná (rozuměj cyklus HP se Suchetem má průměr kolem 80%). Nejlepší jsou ovšem ty dvě trhlé baby senzibilky, co fanscinovaně sledují, jak oběť umírá a její duše uniká "do éteru".(30.12.2010)

• Fretakata

Nedá sa hviezdičkovať. Rozkošný fox pán Bob, v ktorom Poirot podľa vysokej inteligencie identifikoval Belgičana (veľmi taktne pred pánom Hastingsom), bol prechodne podozrivý z pokusu o vraždu. Nikeoľko dní po útoku pán pes tak vytrvalo štekal na zrkadlo, že aj Poirot si uvedomil, že tie iniciálky boli v zrkadle .. a teda obrátené ...a tak havko vyriešil záhadu - už v tomto sa pani Christie zjavne nezmestila do kože. Ale logika veškerá žádná: Vrahyňa nemala dôvod vraždiť. Vedela o zmene závetu, nič by nezískala. Dôvod, ktorý uviedla, bol totálny nedôvod, ani len stupid. Ale keďže Poirota vcelku môžem, príjemne švacnuté staršie dámy a prekrásne záhrady tiež a psíčky môžem úplne najviac - ako už mnohokrát - Odpúšťam. Hav !(21.2.2017)

Teprve vidouc francouzské zpracování http://www.csfd.cz/film/105925-vrazdy-podle-agathy-christie-nemy-svedek/prehled/ jsem dokázala ocenit toto britské a změnit hodnocení na plný počet. Obsahuje vše, co má, Poirotovu noblesu, zamotané rozuzlení i logickou úvahu, jež k němu vede. A za to jim ode mne patří poděkování a absolutorium... Robert Arundel se vzdáleně blíží usque ad komisař Rex... PS: a krásný komentář od paní Filomény (I.)(16.11.2015)

• - Foxteriér Bob se ve skutečnosti jmenoval Snubby. (Sebi236)

• - Při rozuzlení říká Hercule Poirot (David Suchet), že všechny formy fosforu (bílý, černý, červený fosfor) jsou jedovaté. Pravda ale je, že jedovatý je jen bílý. (Sebi236)

• - Portrét generála Johna Laverton Arundell obsahuje také film Hercule Poirot: Záhada španělské truhly (1991) ve dvou scénách v rámci vojenského klubu. (Elwanelyn)