Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele unclejack k tomuto seriálu (6)

Podivná loupež (1989) (S01E08)

Pomerne nezaujímavý diel, taký pseudošpiónsky. Nie, toto Poirotovi príliš nesvedčí. ()

Smrt na mysu (1990) (S02E01)

Dom na myse začína ako nenápadný film, ale jedinečné rozuzlenie nakoniec mení dojem k lepšiemu. Okrem toho je pekné vidieť celú squadru Poirot-Hastings-Japp-Lemonová aj vo filme. ()

Krádež královského rubínu (1991) (S03E09)

Celkom zaujímavá zápletka, ale trochu viazne spracovanie. Inak Andrew Grieve je výborný režisér, trochu nápaditosti by však neuškodilo. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

Rozhodne jeden z tých slabších dielov. Zaujímavý pohľad na tri hlavné postavy, ale inak pomalé tempo, ktoré sa zlomí až v závere. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

Vtiera sa napísať, že zápletka knihy Slony majú pamäť a jej postupné uvoľňovanie je jednou z tých najmenej podarených. Vcelku je to tak - tam, kde si režiséri nevystačili s príbehom, vtisli filmu neopakovateľnú atmosféru - napr. Videla som vraždu - danú najmä samotnou predlohou. Až na samom záveri je to stará dobrá Christie. Treba však upozorniť diváka, že ostatné filmy z najnovšej série na tom so zápletkami nebudú zrejme o nič lepšie - Veľká štvorka v štýle špionážnych eskapád, nezáživné Herkulovské úlohy... Istú nádej ponúkajú Dead Man s Folly a záverečná Opona - ani jednu z týchto dvoch som nečítal, aj tak však tvrdím, že v tomto ohľade je perspektívnejšia séria Marple - Karibské tajomstvo a Nekonečná noc by mali stáť za to. Stricklandove Slony ovplývajú podareným vizuálom - kameraman nezostal svojmu šéfovi ničoho dlužen - a stavia na príbehu okolo dvoch silných hereckých osobností poirotovskej ságy - Zoe Wanamaker v úvode nahrádza Poirota, postupne sa však nenápadne deje opak. V úvode nás teda sprevádza istá strnulosť, súvisiaca s dvomi rôznymi zápletkami - čím viac sa jednotlivé dejové línie zbližujú, tým lepšie, príbeh dostáva hlbšie kontúry a herecké umenie Davida Sucheta graduje. Keby bolo podobne zaujímavo spracované napr. Tretie dievča, naváhal by som so štvorkou a možno by ma aj svrbel prst na plné hodnotenie. Takto ide o lepší priemer. ()