Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele HiddenDragon k tomuto seriálu (70)

Dobrodružství claphamské kuchařky (1989) (S01E01)

Serie a epizoda: S01E01. Uplne prvni dil s Poirotem, trochu prekvapive bez nejakeho uvodniho seznameni s hl. postavou nebo obdobim, ve kterem se pribehy odehravaji. Ale je fakt, ze ani u Columba ci Holmese nic takoveho nebylo, takze to nebudu brat jako minus. Pocatecni serie jsou kratke, 50ti minutove, takze ani zapletka neni prilis komplikovana. Nema jeste ten klasicky sedanek s "rozpletanim" mezi podezrelymi. Spis pripomina prave Holmese s J. Brettem z 80. let. Suchetuv Poirot ma uz ale od prvniho dilu svuj jemny typicky humor, eleganci a dobovou atmosku. [spoiler!! - fail je ovsem za mrtvolu v kufru, ten by s takto nezabalenym telem nehorazne - a dukazne - zapachal i zvenci] ()

Vražda v ulici Mews (1989) (S01E02)

Serie a epizoda: S01E02. Vrazda za Noci Guye Fawkese, plne petard a ohnostroju, ktere mohou maskovat vystrel? Ano, neco takoveho se stane v Mews a trojka Poirot (ktery tim "utika" pred zubarem), Hastings a Jepp maji plne ruce prace. Formu netreba hodnotit, serial je standardne kvalitni od zacatku do konce. Lisi se jen pointy a zapletky, coz me v tomto pripade lehce zklamalo, jelikoz jsem cekal neco vic. Kazdy den holt neni posviceni :) Ale zase uvidi divak Poirota hrat golf, a prekvapive mu to pujde :) A take zde padne datum 1935, coz nam dava presnou predstavu o Poirotove dobe, protoze v prvnim dile jakekoliv zasazeni chybelo. ()

Únos Johnnieho Waverlyho (1989) (S01E03)

Serie a epizoda: S01E03. Poirot tentokrat resi vydirani a unos ditete z venkovskeho slechtickeho sidla. I kdyz neni prilis mnoho moznosti, kdo muze byt pachatel, cili uz zahy muze byt nekomu jasne, kdo to asi je, pribeh se celkem sikovne zamota a zmystifikuje a nakonec to tak jednoduche neni. Fajn pripad. ()

Dvacet čtyři černých kosů (1989) (S01E04)

Serie a epizoda: S01E04. Tyto kratke epizody z prvnich serii nekdy doplaceji na malo podezelych, jako v tomto pripade (i kdyz osob a komparsistu je tu relativne dost). Formalne je to kvalitni dil jako vzdy, s typickym jemnym humorem a fajn atmosferou, ovsem vzhledem k tomu, ze jedna z postav zemre hned na zacatku, coz da do pohybu sled udalosti, a dalsi je zavrazdena, vpodstate v pulce je dosti jasne, kdo je tady pachatel. Navic mi misty vadil jaksi podivny preklad (v ceskem dabingu), ktery na par mistech nedaval moc smysl. Uz treba ten nazev...doted nechapu, co se tim jako oznacuje a to jsem videl tento dil nekolikrat. Mluvi o kosim - ostruzinovem kolaci. Jestli to ma v anglictine nejak podobnou etymologii nebo je to metafora, netusim... Kazdopadne konec u vecere s rozpravou o kriketu je roztomily :) ()

Byt ve třetím patře (1989) (S01E05)

Serie a epizoda: S01E05. Sikovny a povedeny dil dokazujici, ze i na malem prostoru 50ti minut lze udelat zajimavou zapletku. I kdyz neni samozrejme kdovijak komplikovana, je dobre vystavena. Tentokrat nachlazeny Poirot, ktery je nekolik tydnu bez pripadu, navstivi s Hastingsem divadelni detektivni hru a hned po navratu musi resit vrazdu primo v dome, kde bydli, ve Whitehaven Mansions, jen dve patra pod sebou... ()

Rhodský trojúhelník (1989) (S01E06)

Serie a epizoda: S01E06. Mam rad tyhlety dily "z ciziny". Vetsinou patri k tem lepsim, nemluve o tom jak zpestruji cely serial, ktery se odehrava povetsinou v Anglii na nejakych sidlech nebo v interierech. Tentokrat se dej odehrava na reckem ostrove Rhodu pobliz tureckeho pobrezi, ktery tehdy zrejme okupovali Italove. Anglicane jsou zde kazdopadne na dovolene, i kdyz u majora Barnese to tak jednoznacne neni. Hastingse tu tentokrat v roli partaka nahrazuje jakasi slecna Lylova, a pak tu mame dva manzelske pary. Nevera je nasnade a Poirot se obava nejhorsiho. Pekne prostredi a hezka zapletka, akorat. ()

Dobrodružství na moři (1989) (S01E07)

Serie a epizoda: S01E07. Stejne jako predchozi dil, i tento se odehrava v cizine (coz mam rad), konkretne na lodnim vyletu se zastavkou v Alexandrii. Prostredi Orientu je prijemne, tentokrat je tu opet Hastings a nekolik spoluvyletniku. Je to vlastne prvni dil v TV serii, kdy je pouzit onen klasicky christieovsky sedanek s podezrelymi, kde je odhalen vrah. Ale jeste to neni uplne ono, jelikoz Poirot pouzije lest misto logicke dedukce. Prime dukazy totiz chybi, tak je trochu otazka, zda by byl vrah dopaden, kdyby se sam neprozradil, ale i v Columbovi je par dilu podobneho razeni, kdy detektiv dopadne vraha leckou, takze to beru jako zmenu. ()

Podivná loupež (1989) (S01E08)

Serie a epizoda: S01E08. Tentokrat resi Poirot kradez dulezitych dokumentu k vyvoji noveho bojoveho angl. letounu, a i kdyz ho zde zatim oznacuji jako Mayfield Kestrel, jedna se samozrejme o slavny Spitfire. Uz jen kvuli tomuto historicky dulezitemu letadlu je fajn tento dil videt. Na venkovske sidlo je pozvano nekolik hostu a take s Nemci sympatizujici dama. Nijak komplikovany, ale sympaticky dil, pripominajici pribeh "Bruce-Partingtontovy dokumenty" z "Navratu Sherlocka Holmese", kde se kradly plany ponorky :) ()

Křížový král (1989) (S01E09)

Serie a epizoda: S01E09. [Tady nemuzu jinak nez mluvit o zapletce, takze budou spoilery!] Trochu netradicni dil, kdy umre arogantni filmovy producent (resp. sef studia). Protoze motivem bylo vydirani filmove hvezdy, ktera si ma brat prince, je tato udalost schvalne aranzovana jako vrazda, aby odvedla pozornost od herecky a prenesla ji na mistni komunitu cikanu. O vrazdu jako takovou (pripravenou, promyslenou) se nakonec nejedna, coz by mi samo o sobe nevadilo. Ovsem zase s klidnym svedomim rict, ze to byla "jen" nehoda, no nevim. Nejsem sice pravnik, ale nazval bych to spis neumyslnym zabitim nebo tak nejak. Prece jen, kdyz se s nekym poperu a on pri tom zemre, tak stale nesu jistou zodpovednost. Ale je fakt, ze obet je vykreslena jako podly a bezcharakterni clovek, ktery si dela jen nepratele, takze ho neni proc litovat. Presto mi tento dil vadil tim, jak Poirot tutu "nehodu" moralne presel az prilis lehce. ()

Sen (1989) (S01E10)

Serie a epizoda: S01E10. Posledni dil prvni serie, kde Poirot resi zahadnou sebevrazdu podnikatele, o ktere se obeti zda predem ve snu. Do toho mu slecna Lemmonova vycita, ze neni schopen ji poridit novy psaci stroj, a Poirotovy sede bunky dlouho stagnuji, nez mu nahoda osvetli reseni pripadu. Sympaticka zapletka, minimalne na prvni koukani. Protoze uz tento dil ale znam, napadlo me pri dalsim zhlednuti spousta formalnich chyb, diky kterym by takovyto zlocin vlastne ani nebylo mozne zakamuflovat. [spoilery!] Nejsem odbornik, ale predpokladam, ze by kulka proletla skrz, a tudiz pri uhlu strelby by bylo poskozene bud okno, nebo omitka, pripadne by byla krev nekde na oknu. Navic dat obeti zbran do ruky pro dojem sebevrazdy nestaci. Uz v Poirotove dobe, tedy 30. letech (balistika je starsi veda), by myslim museli technici poznat, ze kulka letela z vetsi vzdalenosti nez pri sebevrazde, protoze pri ni je vstrel a okoli rany odlisne, nemluve o strelnem prachu, ktery by mela mit obet tusim na ruce. Chapu ze v Poirotovi jde o logicke dedukce, ale v tomhle pripade bylo opomenuto (nebo spise zjednoduseno) tolik veci, ze ceske "Dobdrodruzstvi kriminalistiky" je proti tomu primo univerzita policejni prace.] ()

Smrt na mysu (1990) (S02E01)

Serie a epizoda: S02E01. Prvni z dlouhometraznich Poirotu, kterym zacina druha serie, i kdyz tehdy jeste delany jako dva navazujici 50ti minutove dily. A hned na zacatku musim rict, ze s perfektni pointou. Necekanou a samozrejme hezky logickou, do ktere zapadly vsechy stripky mozaiky, a navic velmi umne vygradovanou v typickem zaverecnem sedanku s podezrelymi, mezi nimiz je vrah. K tomu velmi prijemne prostredi cornwallskeho primorskeho letoviska s hotelem, ktere zajimave spojuje takovou tu dovolenkovou atmosferu znamou spise z dilu odehravajicich se v cizine, a zaroven "typickou christieovskou" Anglii s mladou smetankou a casto tajemnymi rodinnymi vztahy. Navic je vkusne zapojen Hastings, Lemonova i Japp a vsechno doplnuje lehky humor. ()

Dáma se závojem (1990) (S02E02)

Serie a epizoda: S02E02. O neco slabsi zapletka tentokrat bez vysetrovani vrazdy. Poirot ma najit kompromitujici dopis v dome jisteho Lavingtona, z cehoz se vyklube nakonec zcela jina zalezitost. Tento dil je dalo by se rict o neco "akcnejsi" :) Uz na zacatku Poirot uvazuje nad tim, jake by to bylo dat se na drahu zlocinu, ze by ho nikdy nedopadli. No, ukaze se, ze v tomhle oboru ma jeste co dohanet :) Epizoda tedy docela vtipna, na ktere mi vadila jen zaverecna schovavacka v muzeu, ktera na dnesni dobu pusobi trochu hloupe, kdy napr. inspektor Japp ani nevytahne pistoli pri hledani nebezpecnych zlocincu, ale holt "Poirot" neni akci nabity "S. Holmes" R. Downeyho Jr. :) ()

Ztracený důl (1990) (S02E03)

Serie a epizoda: S02E03. Dil tentokrat vyuzivajici spojeni kolonialni Anglie s Cinou, potazmo Asii. Ztrati se cenna mapa jisteho stribrneho dolu, kterou do Londyna prijizdi prodat cinsky obchodnik. Ten je zahy zavrazden. Zda se, ze je zapojen cinsky gang, a Japp s policii zapoji i nove policejni metody, na jeho dopadeni. Tvurci tenokrat vyuzili bankovniho prostredi a akcii, a zapojili do deje i slavnou hru s nemovitostmi - Monopoly, jejiz soucasna verze (podle webu https://en.wikipedia.org/wiki/Monopoly_%28game%29) opravdu pochazi z r. 1935, kdy se epizoda odehrava. Skoda ze Poirot nemuze stavet hotely na nadrazi :) ()

Cornwallská záhada (1990) (S02E04)

Serie a epizoda: S02E04. [spoilery! ] Slabsi dil, kde je sice zajimava zapletka s na prvni pohled jasnym pachatelem, ale jako celek by se to dalo povedet nekolika vetami. Pani Pengellyova ma strach, ze ji manzel travi, a ejhle, nez prijede Poirot podat pomocnou ruku, je opravdu mrtva. Bohuzel v pripadu je minimum dukazu, spis je obvineni zalozeno na vox populi, jelikoz se jedna o male mestecko, kde kazdy kazdeho zna, a dokonce ani Poirot nema v rukou nic. Takze je nakonec pachatel k priznani donucen. A vpodstate nejvic k tomu prispeje Hastings, nikoli Poirot, takze ten zaver je takovy nemastny neslany. ()

Tajemné zmizení pana Davenheima (1990) (S02E05)

Serie a epizoda: S02E05. Dobre vystaveny dil o nevysvetlitelnem zmizeni financnika Davenheima, s kterym se mel v jeho vile setkat kolega/konkurent. Ke schuzce ovsem nedoslo, jelikoz Davenheim se nedostavil a neni ani jasne, jestli ho nekdo treba nezavrazdil. Vse je ozvlastnene sazkou s Jappem, ktera nuti Poirota vyresit pripad, aniz by opustil svuj byt (a navic se musi starat o papouska, ktereho mu proti vuli sverili na opatrovani). Jeho ocima a usima se tedy stava Hastings, zatimco Poirot doma cvici kouzelnicke triky. To je kupodivu opravdu perfektni a sam nevim, jak ty karetni kejkle delal, natoz jak se to vubec Suchet dokazal naucit :) ()

Dvojnásobný zločin (1990) (S02E06)

Serie a epizoda: S02E06. Trochu podobne jako predchozi dil ("Tajemné zmizení pana Davenheima") v tom, ze Hastings tu ma opet velky prostor. Tentokrat sice Poirot nesedi doma, ale jede s Hastingsem kamsi na sever. Po ceste je okradena jedna spolucestujici, ktera vezla na prodej sadu vzacnych medailonku americkemu sberateli. Na Poirota ovsem doleha nejaky splin, a tak tvrdi ze nic resit nebude, a ze se rozhodl byt v duchodu. Vetsinu casu se tedy Hastings snazi podobnymi metodami jako jeho mentor zjistit pachatele a jak bychom asi predpokladali, moc mu tu nejde. Zaverecny hrebik na hlavicku tedy musi uhodit sam Poirot, ktery mel k ceste na sever sve - roztomile jesitne - duvody :) ()

Tajemství levného bytu (1990) (S02E07)

Serie a epizoda: S02E07. Tentokrat ma Poirot za ukol ziskat ukradene plany ponorky, ktere do Londyna pravdepodobne propasovala jista amer. zpevacka. K tomu resi zahadu luxusniho bytu, do ktereho byli velmi levne ubytovani manzele Robinsonovi. Japp se v tomto dile musi podridit vyslanemu amer. agentovi, ktery ma zpevacku najit. Ze to Poirotovi pujde rychleji nez FBI, netreba pochybovat :) Hezky dil, ktery ukazuje Poirota jako cloveka nesnasejiciho strileni :) ()

Únos ministerského předsedy (1990) (S02E08)

Serie a epizoda: S02E08. Tentokrat vice politicky dil, kdy je nejdriv postrelen a pak unesen angl. premier. Na radu Jappa vlada najima Poirota, ktery zahadu resi po svem. Kolegum dela vrasky, protoze ti nemysli tak dopredu jako on a vysetrovali by radsi uplne na jinych mistech. Ale Poirot ma cich, ktery ho vede spravnym smerem. [spoilery!] Dil je sice lehce zdlouhavy, ale zas natukne zcela jine spektrum problemu nejen tehdejsi doby - a to vztahy Anglie a Irska. Vlastne se jedna o pocatky IRA. Jen si clovek jako ja opet rikal, jestli to je dle reality te doby (30. leta), protoze bezpecnostni opatreni naprosto zcela zadna :) Aby se v dnesni dobe takto amatersky dopravoval vysoky clen vlady, to neexistuje :) ()

Záhada Západní hvězdy (1990) (S02E09)

Serie a epizoda: S02E09. [spoilery!] Dalsi z "loupeznickych" dilu, kdy Poirot musi najit, co bylo ukradeno. Tentokrat jsou ve hre dva velke diamanty, z kterych se nakonec vyklube jeden. Dil neni vylozene spatny, ale ma nejak nedotazeny zaver. Vpodstate autori se spokojili s tim, ze diamant je navracen pravoplatne majitelce, ale uz je nedoreseno, jak vlastne chteji usvedcit paseraky. Mohl bych tu citovat postavu Van Brakse. Aby jim neco dokazali, museli by zahrnout do vysetrovani Hoffberga, kteremu Poirot vlastne slibil, ze to neudela, a samozrejme lady Yardlyovou, takze by najevo vysel cely skandal a nicemu by se nepomohlo. Pravdepodobne tedy pachatele potrestani nebudou. Jak rikam, ten zaver je odbyty, minimalne na pomery Poirota... Nejlepsim momentem teto epizody pro me byla Poirotova vizitka, kterou jsem si s chuti na DVD zapauzoval a detailne prohledl :) ()

Záhada na zámku Styles (1990) (S03E01)

Serie a epizoda: S03E01. Kdyz pomineme tu zvlastnost, ze prvni detektivka s Poirotem, kterou A. Christie napsala, je nakonec uvedena az na zacatku treti rady, zustava "Styles" jednim ze zakladnich kamenu teto serie, podobne jako napr. "Vrazda v Orient Expressu". Ma vsechno, cemu bychom mohli rikat "klasicka Agatha". Velkou rodinu se sluzebnictvem, slozite vztahy mezi nimi, problemy s penezi ci laskou, a z toho vseho pramenici spousta podezrelych, mezi kterymi najde Poirot vraha pri typickem sedanku na uplnem konci. A mne to vyhovuje. Dokonce je na tom docela znat, ze delsi stopaz Poirotovi svedci vic. Vystaveno je to velmi dobre - divakovi je nabidnuto nekolik stop, vice ci mene zavadejicich, ze ackoli si zpocatku muzete myslet jako ja "to prece musi byt ta, co ji chystala kafe!", tak v pulce uz budete tak zmateni (v dobrem slova smyslu), ze vas pointa hezky dostane. Navic se podarilo hercum vstipit jakousi "mladistvost", ze ackoli uz v te dobe meli vsichni hodne natocenych dilu za sebou, pusobi zde opravdu jako "junaci", co do toho jdou poprve :) ()