Reklama

Reklama

Anatomie českého odpoledne

(studentský film)
  • angličtina Anatomy of a Czech Afternoon (festivalový název)

Obsahy(1)

Rodinný výlet na jezero se může kdykoliv změnit v tragédii... Studentský snímek Adama Martince zachytává syrovou každodenní atmosféru jednoho rekreačního jezera v jednom parném letní dni. Toto zcela běžné odpoledne u vody se však brzy změní v drama, když jedna z maminek nahlásí, že se jí ztratili její dva synové. Každý z návštěvníků i zaměstnanců areálu má na věc vlastní názor, ale každý je také vůči tomu laxní. Kluci mohou být kdekoliv, policie nikde a do hledání se nikdo moc nemá. Podaří se je najít? (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Zvahlav 

všechny recenze uživatele

Formálně sevřený kratší snímek vychází z autentické tragédie, kterou ale fikčně rekonstruuje a interpretuje, aby přednesl komentář o české nátuře. Rekonstrukce se přitom drží spíše té prvotní, bulvárně-apokryfní linie událostí. To by samo o sobě nevadilo, kdyby to skutečně bylo východiskem hlubšího anatomického řezu. Pod anatomií si ale bohužel (bohudík!) představuji mnohem více než resumé poněkud laciných "národních" klišé (jakkoliv zčásti přiléhavých, ale to máte jako s horoskopy...) ()

JimmyII 

všechny recenze uživatele

Pivní pupky, povislé paže, parný den a typické češství. Dokonalé zachycení jedné tragédie (jen velmi volně inspirované skutečným případem ze Lhoty), kde se manifestuje lidská povaha - radit, kritizovat, zlehčovat a nic nedělat. Vše je podané jistým režijním vedením, zajímavou kamerou (detaily, při dialozích záběr jen na jednoho z herců) a skvělými hereckými výkony (Špalek, Šeda). Ceny kritiky i lvy zcela zaslouženě, Martinec je velký talent. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Film o velké tragédii, která se stala loni nebo předloni, už nevím, a který se zásadně srovnání s touto událostí brání, přestože je to zjevné. Laxnost zaměstnanců je sice jasná, ale v tomto případě za zobrazených okolností bych je rozhodně nevinil. Snad jen s tou policií si mohli pospíšit. Ovšem zde jsou ztvárněni jako strůjci velkého neštěstí přičemž přehlížená je v tomto případě matka, respektive oba rodiče, kteří sami v první řadě musí mít děti na pozoru, tím spíš, když jsou menší. Jejich vina ovšem není vůbec zmíněna, film je vlastně úplně ignoruje. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

V detailech dobré, jako celek o ničem. 1)  Filmík předvádí typický problém současné kinematografie - ví, jak, ale neví, o čem. Zcela tu chybí dramatický příběh s klasickými fázemi expozicí, kolizí, krizí, perpetií a katastrofou._____ 2)  Na druhé straně oceňuji smysl pro detail, živé dialogy i celkovou řemeslnou stránku věci._____ 3)  Inu, na FAMU vás mohou naučit řemeslo, ale talentu nikomu nepřidají. 30letý Adam Martinec si film vymyslel, napsal i zrežíroval. Kdybych chtěl být zlej (jakože nechci), řekl bych, že se na něj i sám koukne a kruh se uzavře. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Celý ten vypravěčský fígl je naroubovaný dost násilně a nejsem si nakonec jistý, co z něj vlastně má vyplývat a k čemu to vlastně sloužilo, protože to nenese žádnou dodatečnou emocionální ani informační hodnotu, pouze to tvoří jakousi falešnou pointu, která ve skutečnosti není pointou ničeho sledovaného. Vedení herců skvělé, některé okamžiky výborné, ale přijde mi to jako ukázka toho, kdy má filmař nějaký nápad a nedokáže se ho vzdát, i když v důsledku to je dost samoúčel a nejlepší by bylo, kdyby ho opustil a rozpracoval to, co sice není high-concept, ale z čeho plyne opravdová kvalita. Taky si nejsem jistý, co celá ta kauza, která byla předlohou, doopravdy říká o české povaze a nakolik je to jen hodně násilná projekce vlastní agendy, jako bylo to nevkusné selhání médií, které poštvalo půlku země proti nevinným lidem na základě reportáže Blesku. Nejsem si tedy jistý tím rámováním do podoby nějaké výpovědi, silnější by to bylo jako intimní konkrétní příběh. 2 a 1/2 ()

Galerie (15)

Zajímavosti (2)

  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 500 000 korun. (SONY_)

Související novinky

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

Pragueshorts Film Festival online i v kinech

02.06.2021

16. Pragueshorts Film Festival, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 2. do 27. června 2021 online i v kinech a nabídne téměř 120 filmů. To nejlepší z… (více)

Reklama

Reklama