Vlastně platí totéž, co jsem napsal o dvojce, i první díl představuje komiksovou předělávku s poměrně svojským duchem, dobrými herci a slušně napsanými postavami. Odmyslím-li si občas trochu afektované dialogy a zákonitou předvídatelnost, je první Spider-Man výtečnou zábavou, která má hlavu i patu, kde jí člověk čeká. V dobrých tricích, slušném napětí, solidním (byť ne strhujícím) soundtracku Dannyho Elfmana. Na dvojkou převažuje přítomností a charismatem Williama Dafoe v civilu, naopak ztrácí ve chvílích, kdy se tento "zakuklí" do zelené masky, která prostě ubírá jeho civilní démoničnost. I efekty už působí poněkud zastaraleji a následovník je v tomto ohledu dozajista působivější pastvičkou pro oči. První díl je též trochu "nezávaznější", pubertálnější, hravější, pravé dilema super-hrdiny čeká až na druhý díl. To ovšem nelze brát jako negativum. Poctivé 4 hvězdice do kožuchu a vskutku koukatelná zábava.(15.4.2006)

Mě tenhle film přišel taky hodně průměrný a kasovní rekordy trhal asi proto, že u američanů odkojených comicsy mají comicsové filmy obrovskou výhodu, když se k tomu navíc přidá zručně zorganizovaná reklamní kampaň, úspěch je zaručen. K filmu samotnému - Tobey Maguire mi do role docela i sedl, Willem Dafoe také, ale Kirsten Dunst mi přišla naprosto příšerně toporná. Příběh je tradiční americký akční s jedním vyhraněným hrdinou a jední padouchem, osudovou láskou atd. K mému překvapení ale místy chybovaly i triky (obzvláště v "létacích" sekvencích), což bych od filmu s takovým rozpočtem opravdu nečekala.(16.4.2004)

Ze tří bratrů nejstarší, chybí mu vybroušenost prostředního bratra a (naštěstí) i bujará rozjívenost třetího mazánka, ale přesto zůstává vzorem, ke kterému se mohou vracet. Ekvivalent labradora mezi comicsovými adaptacemi: chytrý, přátelský k dětem i dívkám, veselý a to, po čem toužíte, vám přinese než bys řekl pavučina.(25.4.2007)

Kdyz jsem prvni dil Spider-Mana videl poprve, nijak zvlast me nezaujal a proto jsem pred druhym skouknutim nic moc necekal, ale tentokrat se mi film libil o dost vic. I kdyz je prvni dil spis takovej vysvetlovaci a seznamovaci a prvni bitka s Green Goblinem je az po hodine filmu, vubec mi to nevadilo. Jednak proto, ze jsem kdysi sledoval animovanej serial, ale nikdy jsem nevidel Spider-Manovo zacatky, i kdyz sem samozrejme vedel, co a jak se stalo. A za druhe proto, ze Raimi je zrucnej reziser a tak je film poutavej i v castech, kde se nebojuje. Tobey Maguire a Kirsten Dunst se do roli skvele hodi, i kdyz maj oba misty dost ospaly vyrazy. Willem Dafoe je perfektni, ty rozhovory Osborna s Goblinem nemaj chybu, ale kdyz je pod maskou, tak je to horsi. Urcite se dal vybrat lepsi zaporak pro prvni dil. Potesily me mensi role Bruce Campbella, Teda Raimiho, Stana Lee a naprosto perfektniho J.K. Simmonse. Triky jsou na hodne slusny urovni, i kdyz misty je videt, ze jsou pocitacovy, bitky nemaj chybu a navic je misty k odlehceni deje nejaka ta hlaska nebo vtipna scena, hudba Dannyho Elfmana je jako vzdy paradni, ale misty pripomina Batmana. Nejvic me dostavala ale kamera, kdyz Spidey lita mezi barakama, to proste nema chybu. Takze jedina vytka k filmu je asi to, ze nechapu, jak zvlad Parker usit svuj oblecek a pak kdyz si strhava kosily, tak to vypada jak Superman.(26.6.2006)

• verbal

Neolizovat! To bílé a lepkavé, co máš na dlani, není to, co obvykle, Touby! Pokousal tě přece zmutovaný pavouk, tak proč pořád vypadáš jako občerstvení pro pedofily vracející se z homokarnevalu? Nu což, přitvrdíme a postavíme ti do cesty nějakého fuckt drsného, temného padoucha. Co třeba takový zlý skateboardista v rozkošně úplém, žužu zeleném oblečku?? Postříkej ho pavučinkou a umlať pěstičkama za zvuku tvrrrdé rrrrockové plísně "Hírou"... I dle poměrně ostrého comixu se dá natočit rozverné revue pro nezletilé homosexuály.(17.3.2010)

• - Pavouk použitý v tomto filmu nebyla černá vdova, ale Steatoda, pavouk velice podobný, ovšem s jiným zabarvením, navíc ne nebezpečný. Pavouk byl před natočením scény uspán a přebarven tak, aby jako černá vdova vypadal. (DexMASTER094)

• - Keď v závere filmu Mary Jane pobozká Petra, môžeme si všimnúť, že mu hlavu drží oboma rukami. Hneď v ďalšom zábere ho však drží už len jednou rukou. (Kub_ees)

• - Kostým Green Goblina sestával z 580 kusů. (HellFire)