Vzpomínám si, jak jsem po prvním zhlédnutí zůstal sedět velmi zklamán. Čekal jsem jízdu plnou propletených vztahů, velkolepých akčních scén a hlubokých emocí. A viděl jsem jednoduchou pohádku o dobru a zlu a zároveň drama jedince nepřijatého společností. A napodruhé jsem zůstal sedět znovu. Ale tentokrát z opačného důvodu. To, co jsem napoprvé chtěl mít a neměl, tam najednou bylo. Jenom komornější, příjemnější a vhodnější. Raimiho pojetí sice v detailech kašle na komiks, ale funguje více než dobře. Následující dva díly jsou ale přece jen o něco dál.(2.7.2005)

Ne tak dobré jako pokračování, ale to kouzlo, které má každý origin, to má. Objevování svých schopností, vývin z otloukánka na hrdinu, a i první problémy se nově nabytou zodpovědností, to všechno Raimi dokázal skvěle. Elfmanova hudba se vrací k superhrdinským motivům, tentokrát ale samozřejmě trochu jinak než u Burtonova šíleného Batmana/ů. Ale to dlouhé intro je opravdu úžasné (a i v dalších dílech).. Dunst je zlatíčko a sympatačka, Franco se jen rozjíždí a samotný Tobey je Spiderman. Těžko prostě mohli tvůrci najít někoho lepšího pro ztvárnění tohoto teenage superhrdinu. jen ten záporák nebyl úplně tak charismatický, jak mohl být, i když Dafoe je jako obvykle klasa. Ale ne úplně štastně využívaný a i docela napodobující jiné záporáky. No ale jinak skvělé převedení dalšího komiksu na plátno.(11.2.2011)

Klasický příběh o utlačovaném chlapci Peteru Parkerovi, který se neustále stává terčem nejapným vtípků a poznámek, zná snad každý. Tento film, jakožto první ze Spidermanovské trilogie, nám dává možnost nahlédnout do barevného světa fascinujících efektů, geniální hudby Dannyho Elfmana a také pak v hlavním případě do příběhu jednoho mladého muže, jemuž se díky jednomu kousnutí změní celý život. Tobey Maguire padl do své role naprosto dokonale a nyní bych si v ní už nedokázala představit někoho jiného. Jeho životní lásku, krásnou zrzku Mary Jane Watson, excelentně ztvárnila Kirsten Dunst. A Willem Dafoe je jako Green Goblin dokonale, perfektně šílený. Z vedlejších postav, které tvoří Peterův život, mě vždycky dostane J. K. Simmons, coby jeho zarputilý, impulzivní a zábavný šéf deníku Daily Bugle. "With great power comes great responsibility. This is my gift, my curse. Who am I? I'm Spider-Man."(1.1.2006)

Raimi se chtěl zavděčit všem a vznikl nechutně předražený komiksový miš-maš bez náznaku života i originality. Charisma Tobey Maguirea je srovnatelné s jiným bezobratlým "Vod všeho vosum" z Makové panenky, takže v paměti nakonec utkví jen MISS Mokré tričko K.Dunst a následující pavoučí polibek, který se klidně mohl zvrhnout, kdyby měl Spidie trochu pružnější pavučinové vlákno, v nefalšovanou šedesát devítku..(19.7.2010)

• -bad-mad-wolf-

Docela slabota, tančící někde mezi druhou a třetí hvězdičkou. Potemnělá ruka Sama Raimiho je docela fajn, stejně jako Kirsten "mokré tričko" (!!) Dunst a Tobey Maguire (abych nekřivdil, všechny role jsou obsazeny zajímavě, vypíchnout si zalouží i parodický šéfredaktor v podání J. K. Simmonse). Zdaleka tolik už nepotěší zdigitalizované pohyby postav při akčních kejklích a monumentální nevýraznost dialogů i příběhu - především romance Petera s M. J. je nahodilá, afektovaná a v závěru utnutá povinným gestem. Ostrouhal i Green Goblin jakožto titulní záporák - spíše než děsivým šílencem je pouhým schizofrenním kašparem ve srandovní masce.(28.7.2012)

• - Scéna, keď Peter Parker (Tobey Maguire) a Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) hovoria vonku v noci, bola natočená o 4 hodine ráno a musela byť natočená rýchlo, pretože sa blížil východ slnka. Kirsten Dunst tiež poznamenala, že bolo veľmi chladné ráno. (WalterIK7)

• - V devadesátých letech chtěl práva k postavě Spider-mana a posléze i celý Marvel koupit Michael Jackson. Sám se toužil stát filmovým Spider-manem. (Gooffy)

• - V komikse sú oči Petera Parkera (Tobey Maguire) hnedé a oči Harryho Osborna (James Franco) sú modré. V skutočnosti sú oči Tobey McGuire modré a oči Jamesa Franca hnedé. (WalterIK7)