Servant

USA, (2019–2023), 19 h 21 min (Minutáž: 24–36 min)

Tvůrci:

Tony Basgallop

Lauren Ambrose, Nell Tiger Free, Rupert Grint, Toby Kebbell, John DiRenzo, Tony Revolori, M. Night Shyamalan, Rosemary Howard, Jill Durso, Boris McGiver (více)

Série(4) / Epizody(40)

Když manželé Dorothy (Lauren Ambrose) a Sean (Toby Kebbell) nečekaně přijdou o svého malého chlapečka Jericho, nesou to různě. Sean se snaží pracovat a Dorothy, neschopná se srovnat se smrtí svého syna, si pořídí panenku, která jí má syna nahradit. Aby toho nebylo málo, tak si pár najme na hlídání mladou chůvu (Nell Tiger Free). Jenže chůva není jen tak normální chůva... (vyfuk)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (22)

Season 1 (2019) (S01)

Ďalší veľmi dobrý seriál, ktorý ťaží z viacerých vecí. Zhrňme si ich. Originálny námet, dokonale vypiplaná technická stránka, hutná atmosféra, vhodne zvolený objekt, kde sa takmer celý príbeh odohráva a v neposlednom rade perfektný súlad dvojice Basgallop a Shyamalan, pričom aj ostatní tvorcovia vykonali výbornú prácu a taký Nimrod Antal určite nie je žiaden nímand. No a určite aj dĺžka epizód, tých desať dielov dosť zavádza, inak by samozrejme šlo o 5-dielnu minisériu a je super, že sa určitý dramatický oblúk otvorí a uzavrie vždy behom polhodinky. Zdá sa, že tvorcovia majú všetko premyslené, dej sa nezadrháva, záver bol určite vymyslený vopred a ďalej sa ukáže, či to majú tvorcovia premyslené na dlhšiu trať. ()

Znovuzrození (2019) (S01E01)

Kryyštalický Shyamalan. Pokiaľ sa sústredíme len na atmosféru a režijný štýl, tak tu máme návrat k jeho prvým trom kultovým dielam. Dokonca sa dej odohráva vo Filadelfii a Night si tu zahral aj malé cameo. Zabudnite na klasické záberovanie, záber a protizáber pri dialógoch a tak podobne, tu si tvorcovia poriadne vyhrali takmer s každým záberom, strihom a pohybom kamery a pokiaľ sa vám za spomenutými troma trilermi cnie, tak toto vám Shya pripomenie viac než Glass a Split dohromady. Vážne. No a na záver nás čaká jedno husté a veľmi creepy prekvapenie. Plný počet aj s vedomím, že to ako celok nemusí byť nič extra, ale rád sa necháť milo prekvapiť. ()

Dřevo (2019) (S01E02)

Čo sa týka formy a atmosféry, tak Shy jasne nastavil smer, akým sa bude seriál vizuálne uberať a Sackheim a spol skrátka budú musieť jeho štýl napodobňovať, aby si seriál udržal kontinuitu. Epizóda číslo dva za tou prvou skoro vôbec nezaostáva. Celá rodinka je riadne pošahaná a najviac možno samotná opatrovateľka, ale to sa asi dozvieme až neskôr. No a pokiaľ vám chlapi pripadajú normálni, tak si zrátajte, koľko toho už stihli vypiť. Zatiaľ sme iba v dome a to so štyrmi hercami plus bábom, nikto iný sa tu zatiaľ okrem obrysu tela neobjavil a neprehovoril. ()

Úhoř (2019) (S01E03)

Vzťahy medzi postavami sa zaujímavo vyvíjajú, dozvieme sa zopár dôležitých informácií a pri prehliadke zhoretého domu som sa cítil ako pri záverečných scénach Blair Witch. Servant ale stále hrá na tajomno a nie je isté, či ide o husté nadprirodzeno, alebo krimi o ukradnutej identite. Vyzerá to skôr na to druhé, ale nemôžeme si byť ničím istí. No a neviem, či po tomto dieli budete mať niekedy ešte chuť na úhora. ()

Medvěd (2019) (S01E04)

To som zvedavý, aký význam bude mať všetko to jedlo a degustácia vín na konečný výsledok, či ide iba o spestrenie seriálu, alebo o niečo myšlienkovo hlbšie. Možno sme od Antala čakali podobný autorský vklad ako od Shyamalana, ale on skôr všetko robí pre kontinuitu celkovej nálady Servant. Koniec je husto prekvapivý, skrátka ihneď máte chuť si pustiť ďalšiu epizódu. No a tvorcovia umne pracujú so stalkovaním, pretože sa už nemôžeme dočkať, kedy aj my uvidíte "nanny" robiť v izbičke niečo neprístojné... ()

Cvrček (2019) (S01E05)

Opäť riadne creepy, ale tentokrát iným spôsobom, než doposiaľ. Prím hraje konečne Leanne, ale nedá sa povedať, že by sme dostali priamy prístup do jej hlavy. Všetko je len v náznakoch, v pohľadoch, pohyboch, ale aj v určitých činnostiach, kde šokuje najmä tá s vydieraním a tá posledná, sebamrskačská. Dej sa až tak vopred neposunul, ale pohyb rôznych osôb po dome v šikovnom strihu tu bol veľmi zábavný a to aj vrátane pohybu cvrčkov. ()

Déšť (2019) (S01E06)

Po pilote pre mňa zatiaľ najlepšia epizóda. Ono dobrý strýček je potrebný v každej rodine, nielen tej ústrednej, a jeho príchod vždy dodá živote vo vašej rodine potrebnú šťavu. A navyše tento diel obsahuje zopár veľmi vtipných momentov, tu ale nechcem spoilerovať. ()

Haggis (2019) (S01E07)

Objavuje sa na scéne nová postava, až si poviete, či to nie je trochu zbytočné naťahovanie stopáže na desať dielov. No a nakoniec sa zdá, že nie, že bývalá "nanny" bude mať čo povedať ako o minulosti rodinky, tak možno ovplyvní aj budúcnosť. No a okrem toho "lakačkového" psa vás najviac samozrejme "vystraší" sexuálna scéna s Rupertom Grintom. Nie je to vôbec jeho prvá v kariére? A chceli sme ju vôbec? ()

Boba (2020) (S01E08)

Veľké sólo Ruperta Grinta, až zabudnete na tú rýchlovku v basemente z predchádzajúcej epizódy. Spoločne s dievčinou sa ocitajú sami v dome a rozohráva sa prapodivná hra na to, kde je dieťa, respektíve kde je živé dieťa, alebo ešte lepšie, či je na mieste živé dieťa aj bábika, prípadne či tu nie je iba dieťa jedno a to v neživom tele a vtedy sa cítite vážne veľmi nepríjemne. Tento dom je strašidelný aj cez deň a čo potom cez noc a to aj napriek tomu, že sa tu v podstate nič explicitne strašidelné nedeje. Ale možno sa deje, to uvidíme (snáď) už čoskoro. ()

Jericho (2020) (S01E09)

Tento retrospetívny diel asi nie je to pravé orechové pre Shyamalanovu réžiu, ale aj bez strašenia a stupňovania napätia ide o formálne absolútne vypiplanú záležitosť. Pomalý, súvislý pohyb cez steny so záberovaním maminy je proste absolútna lahôdka, rovnako aj prechod z izby k autu. Inak sa nám tu paralelne odvíjajú dve dejové línie v odlišných časových rozpätiach a je to nakrútené tak, že občas tápete, v akom čase sa práve nachádzate. Vzápätí na to ale hneď prídete. ()

Balónek (2020) (S01E10)

Uvažoval som aj nad plným počtom, ale tie si viac nechám schované pre zodpovedania ďalších otázok a rozvíjania deja v ďalšej sérii, ak samozrejme vznikne. Záverečné rozuzlenie ma uspokojilo, nie úplne rozsekalo či šokovalo, ale obraty o 180 stupňov som neočakával. Finále je nakrútené samotným tvorcom skvostne, umne kopíruje Shyamalanov štýl, respektíve kombinuje vlastné rozprávačské postupy s tými formálnymi Inda. Posledný záber uzatvára dokonale prvú sériu, je však jasné, že je kam pokračovať ďalej. ()

Season 2 (2021) (S02)

Prvá séria je asi lepšia, ale to viete, "wow" efekt je preč a tak trochu sa všetko naťahuje. Prekvapivo ale jednotlivé epizódy sami o sebe skvele fungujú, len na konci má predsa len divák pocit, že tých desať častí je trochu veľa. Ale zato krátkych, takže v porovnaní s konkurenciou ich je iba "päť". Je vidieť, kto má nad celým projektom dohľad a podľa toho je aj celý seriál snímaný a to dokonca aj dcérenkou Ishanou. Kontroverzné prijatie ma neprekvapuje, pretože tak je to vždy s projektom, v ktorom má M.N.S. prsty. No a či to celé vážne stálo za to, sa dozvieme asi až po záverečnej pointe, respektíve rozuzlení, niekedy, bohvie kedy. A vtedy sa možno dozvieme aj o charaktere nadprirodzena, s akým sa tvorcovia začali pohrávať. ()

Panenka (2021) (S02E01)

Sledovanie pilotu druhej sezóny bolo pre mňa rozpomínaním si po roku na udalosti prvej sezóny. Nič viac, nič menej. Ale je vidno, že každý režisér sa tu snaží v nápadoch vyrovnať Shyamalanovi a asi aj preto tento komorný seriál vyzerá tak dobre. Už len zo zvučky pri úvodných titulkoch a hudobného doprovodu prvej scény máte zimomriavky. ()

Kosmonaut (2021) (S02E02)

Kombinácia tajomna a jemnej komédie, epizóde totiž dominujú zvláštna hypnóza v basemente, Grintova úvaha o vesmíre a maminčino ešte divnejšie televízne vystúpenie. No a nechýba cliffhanger, samozrejme. Séria sa rozbieha, ťažko ale ešte povedať, či splní očakávania spojené so záverom tej prvej. ()

Pizza (2021) (S02E03)

Druhá séria sa týmto dielom definitívna rozbehla, veci sa totiž začali podstatne hýbať vpred. Chcelo to ale tajnú operáciu s názvom "Pizza", kde sa protagonisti podľa vlastných slov museli cítiť ako v C.I. fucking A. Do deja sa na konci opätovne dostane jedna veľmi dôležitá postava prvej série a fakt som zvedavý, kam to celé bude odteraz smerovať. ()

2:00 (2021) (S02E04)

Logicky doposiaľ najlepšie nakrútená epizóda druhej sezóny. Je radosť sledovať Shyamalanovu prácu, len treba brať do úvahy, že scenár píše Basgallop a ten sa pri gradácii bojí urobiť záverečný krok a tak nás rázny twist na konci epizódy nečaká. Už ide ale znova o poriadne psycho a ako to teraz bude fungovať v manželstve ústredných hrdinov, bude veľmi zaujímavé sledovať. ()

Koláč (2021) (S02E05)

K slovu prichádza vydieranie od tajomného neznámeho a do hry sa vracia ďalšia dôležitá postava. Napriek tomu určitý pocit nie príliš rýchleho hýbania sa deja vpred v tejto sezóne sa začína predierať na myseľ. Pri takejto dĺžke jednotlivých epizód ale nejde o obzvlášť veľký prešľap. Osobne predpokladám, že v druhej polovici sa druhá sezóna naplno rozbehne, je na čom stavať. ()

Espresso (2021) (S02E06)

Na scénu sa vracia "dobrý strýček" a hneď je z toho riadne psycho. Scéna rozumej dom našich hlavných hrdinov, pričom od dôležitého zvratu je jasné, že v druhej polovici série pôjde o to dohodnúť sa na fér výmene. I keď v tomto prípade ťažko hovoriť o príčetnosti, ale vlastne aj o tom celý tento seriál je. Milovníci nových kuchárskych receptov si taktiež prídu na svoje, myslené tak ironicky, že už to viac nejde. ()

Marinovi (2021) (S02E07)

Opatrovateľka ukrytá na povale, jej strýko v kuchyni a policajtka v dome. Napínavý a zároveň aj zábavný diel, ktorý má v podstate len tú nevýhodu, že sa nijako zvlášť ďalej nedostaneme. Okrem jednej dôležitej informácie z televízie. Na takej istej úrovni ako skoro každá epizóda, ale väčšinou zaokrúhľujem hore, tak tentokrát pôjdem nižšie, snáď sa na mňa Nimród a Ishana nebudú hnevať. ()

Hnízdečko lásky (2021) (S02E08)

Svojim spôsobom dosiaľ najtajomnejšia epizóda druhej sezóny, zároveň ale asi aj najdivnejšia. Pokladá viac otázok, než že by odpovedala na tie predošlé, čo nie je ani výčitka, ani pochvala, skôr konštatovanie. Zároveň naznačuje, že by sme sa mohli dostať v smerovaní celého seriálu do trochu iných vôd, než sa celý čas zdá, ale tu nechcem ani približne prezrádzať, čo mám na mysli. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

04.01.2023

Novinka M. Night Shyamalana nabírá obsazení

Novinka M. Night Shyamalana nabírá obsazení

11.05.2020

Režisér M. Night Shyamalan je věčný tajnůstkář. Jeho filmy bývají často přísně střeženým tajemstvím, které divák neodhalí většinou dřív než ke konci snímku. Ne vždy to za to bohužel stojí, jeho… (více)

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

12.04.2020

Na jeden týden nabízí streamovací služba Apple TV+ několik ze svých seriálů všem divákům zdarma. Akce by měla být spuštěna v USA a všech dalších zemích, kde je služba dostupná, tedy včetně České… (více)