Bláznivá dovolená

Prázdniny v Amerike

Dobrodružný / Komedie / Road movie

USA, 1983, 98 min

• Junglista

Buď sem už moc starej a nebo mám jinej smysl pro humor. Ve dvanácti letech bych se asi řezal do kolen, dneska sem to musel dokoukávat natřikrát, jak mě to nudilo. Hodnocení dávám spíš z milosti, protože i když sem se nezasmál, tak pár scén se o to aspoň pokusilo. Ale zdá se mi to celkově strašně křečovitý a nezábavný. Buď mám strašně špatnou náladu anebo tady ten humor neni dost černej na to, aby mě dostal.(31.3.2012)

Griswold family sa mi nikdy akosi nedostala pod kožu. Nehovorím, ich historky a dobrodružstvá sú určite na odreagovanie a pobavenie, ale u bláznivej komédie si predstavujem, že sa budem smiať v kuse. Toto je taká príjemná rodinná komédia, ktorá síce nenadchcne, ale zato poteší. U mňa je to len taký lepší priemer, podľa môjho názoru trošku preceňovaný. 60 %(2.2.2017)

Slušná zábava, která se umí opřít o sympatické herce a na malém prostoru servírovat opravdu velké množství gagů, ale příběhově ničím nepřekvapí a navzdory bláznivému rázu většiny zvratů si z ní po nějaké době jen pramálo zapamatujeme. Když už mám sáhnout po Griswoldech, Vánoční prázdniny budou vždy vítanější alternativou...(27.2.2012)

Chevy Chase v nejsilnější formě na dovolené se svojí rodinkou. Upřímně řečeno, takovouto hlavu rodiny bych vedle sebe déle než jednu dovolenou nesnesl. Na televizních obrazovkách se ale jeho eskapádám můžeme v klidu zasmát a po dokoukání jednoho dílu se vrhnout na další. Vánoční eskapádu Griswoldových ale žádná jiná dovolená nepřekonala.(7.1.2007)

Zajímavé komentáře k filmu: JackieBliz, GOREGASM, route60 ... Griswoldovci se mi vždycky líbili, je to takový decentní a rozumný humor, který nepřehání a když už ano, tak pořádně, ale málokdy překročí hranice trapnosti. Chevy Chase je opravdu skvělý herec. Beverly D'Angelo, která hraje jeho manželku, neznám z jiných filmů, ale v tomto, a vlastně v celé sérii, jí to náramně sluší. Film je plný hlášek ( ... banka po mě jde, jako slepice po flusu ...) a skvělých scén, u kterých se prostě musíte smát a zapomínáte na čas. Pobavilo mě popletení pojmů asteroidy - hemoroidy, to se vážně povedlo. A taky poučení do života a po něm: "Neumírám, když nikdo není doma ... Pro mě je to jedna z nejlepších komedií. 4 hvězdičky - 90% a perla na závěr: "Už chodím s klukama a umím francouzáky. Táta říká, že to umím ze všech nejlíp ..." Jak se může takový film nelíbit?(10.9.2012)

• - Scenár vznikol na základe článku "Vacation 58", ktorý bol uverejnený v National Lampoon v septembri 1979. (m.a.t.o.)

• - Evidenčné číslo na starom aute Griswoldovcov je RPL-434. (m.a.t.o.)

• - Exteriérové zábery Griswoldovcov na cestách sa točili tri mesiace, a to v Kalifornii, Arizone, Colorade, Misouri a Illinois. (m.a.t.o.)