Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina a zoufale se snaží svou představu štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem, jeho děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti a jeho sliby a plány už je předem přivádějí k zoufalství. Stejné je to, když se Clark rozhodne naplnit představu ideální dovolené v rekreačním ráji Valley World. Ellen a děti by raději letěly, jenže Clark je odhodlán ukázat svým milým nádheru americké krajiny z automobilu. První rozčarování nastane, když místo objednaného sporťáku dorazí stará rachotina. Spoustu komplikací způsobí rodině nejen Clark, ale také mrtvá teta, kterou je třeba dopravit k bratranci Eddiemu. Clarkovi chybějí peníze, hotely jsou moc drahé a uprostřed pouště vypustí auto duši definitivně. (TV Nova)

juta

Road trip komedie s nezapomenutelnými momenty. Rodinka Griswoldů v čele s hlavou rodiny Clarkem mě vždy příjemně naladí a dobře si společně s ní oddychnu od běžného života. Čas od času se rád podívám a zavzpomínám na ty časy. Ta písnička mi bude znít v hlavě ještě pěkně dlouho. http://www.youtube.com/watch?v=jY9xZoKiBgU ()

paascha

Tak tohle je opravdu lidová zábava na americký způsob. Tady by se měl Troška učit, jak dělat trapné filmy pro debilní většinu ()

Fiftis

Veľmi príjemná bláznivá americká komédia, ktorá nehrdzavie. Cez bláznivé situácie a miestami drsné gagy si uchováva po celú dobu zvláštny pôvab a istý punc detskej naivity. Trochu mi to kazí len ten záver, ale budiš učinené za dosť happyendu po americky. Chevyho Chaseho mám rád odmalička a to predovšetkým v úlohe Clarka Griswolda. Film je vtipný a pobaví aj v dnešnej dobe a aj po niekoľkonásobnom zhliadnutí. ()

lamps

Slušná zábava, která se umí opřít o sympatické herce a na malém prostoru servírovat opravdu velké množství gagů, ale příběhově ničím nepřekvapí a navzdory bláznivému rázu většiny zvratů si z ní po nějaké době jen pramálo zapamatujeme. Když už mám sáhnout po Griswoldech, Vánoční prázdniny budou vždy vítanější alternativou... ()

Big Bear

Chewyho Chase můžu na všechny způsoby. Ať je to špion provádějící operaci v poušti či jako Clark Griswald, vzorný otec a manžel. Zde se zůčastníme s Griswoldovými road movie přes celou Ameriku... Jak nejlépe strávit čas s dětmi , které jak sám Clark říká vidí každý den hodinu ráno a hodinu večer, o víkendu tři hodiny? Kupte si rodinnou káru a vyražte po všech těch Road 66 na dovču na Matějskou v Americkém stylu:-) * * * ()

JohnnyD

Clark Griswold - stelesnená debilita v reálnych rozmeroch. Chase hrá s maximálnym nasadením a predstavuje svoju životnú rolu, ktorou vstúpil do dejín. Scenár je skvelý a nedáva si servítku pred ústa, dôjde tu aj na mierne hrátky s mŕtvolou, "trošku" sadistické zabitie psa, no všetko je to v medziach dobrého vkusu. No a Randy Quaid ten podáva snáď nadľudský výkon, i keď povestnej kultovosti sa dočká až v treťom diele. No a nesmiem zabudnúť vyzdvihnúť skvelý výkon Johna Candyho, ktorý nastúpi v závere. Kultová komédia, ktorá ma jedinú chybu - že ju tromfol ho dokonalý tretí diel ságy. ()

Boogeyman

Griswoldi jsou prostě nejvtipnější rodina stříbrného plátna (to abych nemusel počítat Simpsny) a každý díl jejich trampot je dokonalá zábava! První Dovolenou a Vánoční prázdniny mám nejraději! ()

Indiana

Slušná Griswoldovská zábava. Ne tak velká klasika jako Vánoční prázdniny, ale stejně skvělá komedie. Chevy Chase byl jeden z nejlepších komiků 80. let. ()

Legas

Už když se řekne Griswaldovi, tak se mé koutky začnou cukat. A co teprve černohumorná scéna s mrtvolou v autě ;-) ()

JosefGruber

Kdo by čekal od filmu, který se nachází v televizním programu až v ranních hodinách takovou srandu. Povedená komedie v režii bláznivého tatíka určitě každému zlepší náladu. 4*, 13.7.2014, tv ()

Mariin

Po stránce formální nápadité s prvky černého humoru. Po stránce obsahové (cynické a hrubé vyjadřování) místy častokrát pod úrovní. Pro děti nevhodné. ()

predators

Rodinná komedie a to doslova. Pozvěte tetičky, strejdy, babičky a dědečky a pusťte jim tuhle bláznivou dovolenou. Leckteří se jistě ztotožní a určitě dojde i na nějaké zážitky ze života, které si s filmem v lecčem nazadají:-) Pro mě slabší průměr, ale Chevy Chase je kabrňák, takže 50% ()

Zodd

Námět okatě pro rodinnou komedii, kde skutecný film je vlastně nářez pro všechny, jen ne ty nejmenší. Je až neskutečné, jak se žánr zvaný “road movie” dá využít, toto dílo i následující jsou oním důkazem. ()

Ratemus

Výborná komedie, první dovolená Clarka Griswolda s jeho povedenou rodinkou. Zastávka v Grand Kaňonu nemá chybu, tohle prostě musíte vidět :-D ()

klerik

Fakt nemám rád Chevyho Chasea. Musím však uznať, že táto komédia má niekoľko originálnych a nekompromisných prvkov, ktoré v bežnej americkej rodinnej komédii neuvidíte... ()

dopitak

Výborný projev Petra Olivy ve starém dabingu. Hodně bláznivá komedie s několika památnými zářezy (policejní brutalita a co jí předcházelo, zkouška z francouzského líbání, tetičce déšť nevadí). Rozhodně se žánrově jedná i o road movie! ()

LaciLC

Neviem, čo mám povedať. Pre mňa dnes už neskutočná klasika všetkých rodinných (a aj nerodinných) komédií, jednoducho kult. Filmy s Griswoldovcami milujem, nedám na ne dopustiť, a aj keď ešte o kúsok lepšie dopadli geniálne Vianočné prázdniny, toto je rovnako skvelá zábava, pre všetky vekové generácie. P.S. Výborný Chevy Chase... ()