Nádraží pro dva

Stanica pre dvoch

Railway Station for Two, A

Romantický

Sovětský svaz, 1982, 2x70 min

Tak musím konstatovat, že mě Eldar Rjazanov už po třetí příjemně překvapil. Až uvidíte Věrunečku, nádražní servírku a z počátku stále kušnícího klavíristu Platona v příběhu z dob dávno minulých, tak mi možná dáte za pravdu, že do průměru ho snad ani nejde dát. Celý film se nese pochopitelně v duchu totalitní doby a k tomu jsem musela chtě nechtě také přihlédnout, ale v některých situacích jsem se musela smát, protože u nás to bylo nemlich to samé, například co se týkalo šmeliny. Botičky, šampony z ciziny, jo to byly rajský kšefty. Jejich vzájemné pošťuchování a poznávání bylo úsměvné, přitom ale i dojemné. Některé hlášky, co tam zazněly - "Odkud máte tu modřinu, soudruhu klavíristo?" mě úplně odzbrojily. Naopak, třeba to hašteření na tržnici mě zase moc nenadchlo. Ale celkově je to moc příjemně zabalené v mašličkách různých žánrů, ne jenom té romantické, ale i dramatické a komediální. Z celého filmu opět silně vyplývá fakt, že Eldar se vyzná moc dobře v lidských duších.(22.11.2014)

V ruských a sovětských komediích se moc nevyznám (snad kromě lovů a rybolovů, a kdysi Pruhované plavby). Ovšem stejně tak v českých, a tak mohu jen porovnat světské "nádraží" s československou "vesničkou", které vznikly přibližně ve stejné době. A protože jsem ochoten to udělat, musím i říct, že nádraží je o třídu výš - nejen proto, že má vyšší ambice, ale i proto, že to byl prostě pěkný pár.... A také proto, že mi "večeře na dače" připomněla jednu historku z Buddhova minulých životů (džátaky), kde si mistr testuje budoucí choť, zda není pyšná (to byla dříve asi nejhorší ženská vlastnost) - odmítne tři jídla, jedno jí dokonce hodí pod nohy. Ona se ale nevzdá a z oněch tří upraví ještě čtvrté, které již přijme.(29.8.2015)

Tohle je opravdu lahodný zážitek. Přes dvě hodiny trvající vyprávění příběhu, v němž je velmi záhy zřejmé k čemu směřuje, ale přesto ani chvíli nenudí. Cesta k pointě je podaná tak mile a zajímavě, místy humorně, že se člověk nechává unášet sledováním přeměny tuctového chlápka v osobnost, které přiznává značnou dávku sympatií, a servírky - protivného střeva v citlivou a nejen fyzicky krásnou ženu.(15.5.2011)

Rjazanov je skutecny kral romantiky. Nevidel jsem od nej zatim jediny spatny ani prumerny kousek. Vyjimkou pak neni ani tento dvoudilny film s mym oblibencem Olegem Basilasvilim v hlavni roli. Lyudmila Gurchenko sice nepatri mezi nejkrasnejsi herecky vychodu, ale moje sympatie si ziskala okamzite, a jeji vykon je presvedcivy a bezchybny. Nadhera, nadhera, nadhera... (+mala role pro Nonnu Mordjukovou)(17.3.2010)

Skvelé herecké výkony hlavných predstaviteľov, od prvého momentu je divák vtiahnutý do deja, citi sa akoby sám vystúpil z vlaku, priam cítite ten "smrad", nielen z kuchyne ...Ľudmila je neodolateľná vedúca, také kedysi vládli aj nejednej slovenskej vývarovni. A scéna z harmonikou (spoiler) ma vždy priklincuje k sedadlu.(6.6.2013)