Fortunat

• Itálie

S.S. Operazione Fortunat

Komedie

Francie / Itálie, 1960, 121 min

Film je natočený podľa románu francúzskeho spisovateľa Michaella Brightmana pod názvom "Noel Fortune". Dej filmu je situovaný do obdobia 2. svetovej vojny, kde Francúzsko bolo demarkačnou čiarou rozdelené na slobodné a okupované. Našich hrdinov z okupovanej, po zatknutí hlavného aktéra odbojára doktora Valécourta, jeho manželku a o dvoch synov odboj uschoval v druhej časti Francúzska. Tu sa stretávajú s ďalšou hrdinnou postavou rodiny Žida Falka, ktorá sa schováva vo vedľajšom byte. Celý priebeh 2 svetovej vojny prechádza len v ústraní a sú prezentované len kontrolami dokladov. Prichádza rok 1944 oslobodenie a návrat doktora Valécourta z koncentračného tábora a tým aj odsunutie filmového ochrancu Noela Fortunata na vedľajšiu koľaj. Neviem, či v tomto prípade môžeme hovoriť o komédii, v podstate nám film približuje extrémnu dobu v extrémnych podmienkach s poukázaním na absurditu antisemitizmu. Je to jeden z tých veľkých príbehov zo všetkým čo k tomu patrí a všetko navzájom funguje úplne skvelé.(1.1.2018)

Skvělý film, z okupované Francie, ve kterém exceluje Bourvil a Michèle Morganová. U filmu jsem se tedy moc nenasmál, takže jako komedii bych to tady moc neprezentoval. Bourvil hraje ve filmu dramatickou roli s občasným zábleskem parodie, ale jinak je to film vážný, jako ostatně celá tehdejší doba.(12.12.2017)