Antologie Beatles (TV seriál)

Beatles Anthology, The

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 1995, 600 min

Bob Smeaton

John Lennon (a.z.), Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr, George Martin, Brian Epstein (a.z.), Neil Aspinall, Pete Best (a.z.), Stuart Sutcliffe (a.z.), Dudley Moore (a.z.), Ed Sullivan (a.z.), Linda McCartney (a.z.), Cynthia Lennon (a.z.), Julian Lennon (a.z.), Yoko Ono (a.z.), Pattie Boyd (a.z.), Maureen Starkey Tigrett (a.z.), Mick Jagger (a.z.), Keith Richards (a.z.), Brian Jones (a.z.), Elvis Presley (a.z.), Maharishi Mahesh Yogi (a.z.), Tuesday Weld (a.z.), Jessie Robins (a.z.), Marianne Faithfull (a.z.), Donovan Leitch Jr. (a.z.), Wilfrid Brambell (a.z.), Bob Dylan (a.z.), Jimi Hendrix (a.z.), Richard Lester (a.z.), Roy Orbison (a.z.), Eric Clapton (a.z.), Mike Love (a.z.), Keith Moon (a.z.), James Taylor (a.z.), Peter Cook (a.z.), Kyoko Ono Cox (a.z.), Imelda Marcos (a.z.), Charlie Watts (a.z.), Bill Wyman (a.z.), Cilla Black (a.z.), Norman Rossington (a.z.), Buddy Holly (a.z.), Derek Taylor

Pro mě, jako beatlemaniaka, je to naprostý skvost! Dokument o celé kariéře Beatles, ve kterém se po letech setkávají tři ze čtyř brouků, aby zavzpomínali na společné chvíle strávené koncertováním, nahráváním nebo filmováním. Ani slovy se nedá vyjádřit, jak jsem byl z celého dokumentu nadšený! Určitě doporučuji všem!!!(13.2.2013)

Úžasný, vyčerpávající, jedinečný a velkolepý téměř 11 hodinový dokument ze života Beatles od jejich začátku v Liverpoolu, Hamburku a v klubu Cavern, až po jejich rozhádaný a nevraživý konec v roce 1970 v podobě skladby Let it be (Nech to být). S živými videoklipy, s živými záznamy nebo z jejich live rozhovory. Co víc dodat. Snad jen to že tato 4. dvd kolekce v sobě navíc skrývá i raritní pátý bonusový disk s nikdy předtím znezveřejnými záznamy, například v podobě nahrávání celosvětových hitů jako Free as a bird nebo Real love to vše z roku 1995. Muzika mého srdce, z doby kdy světu vládnul beat. Skvělá podívaná s výpoveďí jedné generace, nejen pro zaníceného fanouška staré-dobré muziky.(18.1.2007)

Těžko ode mne vzhledem k mému vztahu k Beatles čekat alespoň minimálně objektivní komentář. Alespoň tedy zastřený pohled beatlemaniaka:). Velmi komplexní průvodce diskografií této skupiny. Časové chronologicky postupující dokument, obsahující kupodivu velké množství mně neznámých záběrů, videoklipů a jiných materiálů. Tento dokument mi docela změnil pohled na Beatles a to jen v dobrém smyslu slova, nejen že to byli skvělí muzikanti (nejlepší), ale byli to i skvělí lidé, se smyslem pro humor. Jen škoda toho konce, kterým historie skupiny skončila a škoda, že její polovina se nedožila dnešních časů.(26.3.2012)

V polovině devadesátých let spatřil světlo světa nový projekt zachycující historii skupiny Beatles nazvaný prostě Anthology. Postupně se na televizní obrazovky dostal dokumentární seriál, regály obchodů zaplnila tři dvojalba s raritními nahrávkami a osm videokazet se záznamem televizního seriálu, u knihkupců byla k dostání nádherně zpracovaná stejnojmenná kniha. Čas plynul a technologie pokročily vpřed. Nyní nadešel čas pro vydání původního televizního seriálu na nezničitelném médiu DVD. A proč troškařit a nevyužít možností tohoto nosiče dat? A máme tu komplet pěti DVD se známým názvem The Beatles Anthology. Do ruky se nám dostává komplet pěti disků DVD zabalený ve vkusné lepenkové krabici s motivy Anthology. Na čtyřech discích se nachází původní televizní seriál a pátý disk obsahuje bonusy. Po vložení disku do přehrávače se objeví grafické menu, které pochází opět z rukou dávného přítele skupiny Klause Voormanna. Narozdíl od papírové podoby se nám obraz před očima mění a k tomu hraje hudba známé čtveřice. Na výběr je ze tří zvukových formátů od PCM stereo přes Dolby surround 5.1 po nejnovější technologii kódování zvuku DTS. Kromě anglického ozvučení se na DVD nachází několikero titulků. České mezi nimi bohužel nenajdeme. Film vypadá skvěle. Nemá cenu bavit se o jeho známém obsahu (podrobný seznam kapitol je přiložen v závěru recenze), zvuk je výborně namixován, obraz ve formátu 4:3 je skvělý. Toto hodnocení je však třeba brát s určitou rezervou, protože ze starých amatérských záznamů těžko uděláte čistý obraz a prostorový zvuk, ale vše je maximálně vyčištěno a na film se dívá opravdu dobře. Kromě již známých osmi televizních dílů se na pátém disku nachází doposud nevydané obrazové záznamy ze setkání zbylých členů skupiny (domácí setkání z roku 1994 a následné studiové o rok později), kde zazní společně zahrané písně včetně dosud nevydané McCartneyho Thinking of linking. Dále se z úst George Martina dozvíme některé detaily týkající se vzniku projektu Anthology, které posléze doplní další členové autorského týmu. Velmi zajímavé jsou dokumenty o nahrávání písní Free as a bird a Real love, a natáčení videoklipu Free as a bird. Jako poslední se na bonusovém disku nachází videoklip Real love, který nebyl součástí televizního seriálu (Free as a bird se nachází v úplném závěru posledního dílu, tedy na disku č. 4). Co říci závěrem? Fanoušek Beatles si nemohl přát nic lepšího. Na pěti discích dostává ve vynikající kvalitě celkem přes jedenáct hodin obrazu své oblíbené skupiny. Snad jen Čechové (a další menší národy) by si mohli povzdychnout: proč chybí titulky v našem jazyce? A v druhém dechu ještě dodat: formát DVD toho umožňuje trochu víc než jen holý film a bonusy. A právě proto musím ubrat jeden bod z plného počtu. Za absenci podpory češtiny a trochu i za "chudou výbavu". Ale třeba se dočkáme někdy příště. Oficiálně nevydaného materiálu Beatles se v archivech společnosti EMI ukrývá ještě velmi mnoho.(10.12.2009)

Nezapomenutelný seriál, člověk se nemohl dočkat vysílání dalších dílů. Byla jsem skoro v extázi :-), když jsem viděla autentické záběry členů oblíbené kapely z doby jejich vystupování , i jejich komentáře po letech.... Snímek je pro mě mimořádný počin a jsem vděčná, že někdo posbíral ty materiály a dal je do kupy.(9.11.2009)

• - První myšlenka na vytvoření retrospektivního dokumentu vznikla už v roce 1970, kdy se kapela oficiálně rozpadla. Apple Corps shromáždilo plno archivních záběrů kapely, ze kterých poté Neil Aspinall sestříhal 90 minutový film pracovně nazvaný The Long and Winding Road. Ten byl však uložen k ledu, a to až do roku 1980, kdy se k projektu připojili všichni čtyři bývalí členové Beatles. Podle slov Johna Lennona měl film vyjít jako televizní speciál, ke kterému by kapela odehrála menší koncert v Anglii. Nakonec však ze všeho sešlo, protože 8. prosince byl Lennon zavražděn. Znovu se na projektu začalo pracovat v roce 1992, kdy se naplánováno, že vznikne šestidílný dokumentární seriál pod názvem The Beatles Anthology, protože George Harrison nechtěl, aby měl název po písni, kterou složil pouze Paul McCartney. (henrycruel)

• - Původně Paul McCartney s Georgem Harrisonem plánovali k dokumentu natočit novou píseň "All For Love", ale poté se rozhodli požádat Yoko Ono o kazety s demo nahrávkami Johna Lennona. Z kazety si nakonec, společně s Ringem Starrem, vybrali písně "Free as a Bird" a "Real Love". (henrycruel)