Reklama

Reklama

Antologie Beatles

(TV seriál)
  • Velká Británie The Beatles Anthology
Dokumentární / Hudební
Velká Británie, 1995, 600 min

Obsahy(1)

Rozsáhlý projekt dokumentující historii hudební skupiny The Beatles je vyprávěn pomocí exkluzivních rozhovorů s členy skupiny Georgem Harrisonem, Paulem McCartneym a Ringo Starrem. Tyto rozhovory jsou doplněny archivními materiály s Johnem Lennonem. Další rozhovory poskytli i někteří lidé spojení s Beatles, především producent George Martin. Rozhovory se střídají s nejrůznějšími dokumentárními záznamy z koncertů, televizních vystoupení nebo tiskových konferencí.
Seriál neobsahuje žádný doprovodný komentář, děj se odvíjí pouze skrz autentické výpovědi účastníků. Byl poprvé vysílán v listopadu 1995 v USA i Velké Británii. V lednu 1996 poprvé i Českou televizí. Celkem jej zakoupilo 110 televizních stanic po celém světě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (47)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Poněkud přikrášlené, zamlčujíc některé nelichotivé detaily. Stejně tak mě mrzel větší prostor pro léta 1962-1965 na úkor pozdějším rokům, které mi přišly brané více na honem (například poslední tři desky Beatles včetně rozpadu se zvládnou v posledním díle). Nechápu, proč třeba I Saw Her Standing There zaznělo asi sedmkrát a některé singly z podějších let vůbec. No nic. Každopádně jako celek se jedná o pozoruhodný projekt a moc bych si přál, kdyby něco takového vzniklo o každé mé oblíbené kapele. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Úžasný, vyčerpávající, jedinečný a velkolepý téměř 11 hodinový dokument ze života Beatles od jejich začátku v Liverpoolu, Hamburku a v klubu Cavern, až po jejich rozhádaný a nevraživý konec v roce 1970 v podobě skladby Let it be (Nech to být). S živými videoklipy, s živými záznamy nebo z jejich live rozhovory. Co víc dodat. Snad jen to že tato 4. dvd kolekce v sobě navíc skrývá i raritní pátý bonusový disk s nikdy předtím znezveřejnými záznamy, například v podobě nahrávání celosvětových hitů jako Free as a bird nebo Real love to vše z roku 1995. Muzika mého srdce, z doby kdy světu vládnul beat. Skvělá podívaná s výpoveďí jedné generace, nejen pro zaníceného fanouška staré-dobré muziky. ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Mé rockové srdce bylo vždycky u Pink Floyd, ale musím uznat, že kapela, která nejzásadnější mírou ovlivnila rockovou hudbu 20.století, její směřování, zvuk a vývoj na dlouhá desetiletí dopředu, byli jednoznačně The Beatles. Jejich první alba, taková ta hrozně zvukově rozjuchaná, hrozně happy s vícehlasnými vokály („…jéééé, jééé, jééé…“), mě nikdy moc neoslovovala. Ale počínaje albem ´Revolver´ se jejich tvorba stala pro mě tím nejzásadnějším, co rocková hudba kdy přinesla. Beatles najednou přestali vycházet jenom ze starých jednoduchých rock´n´rollových základů a přinesli spoustu nové invence, ovlivněné i orientálními (např. indickými) prvky, nebáli se experimentovat s jinými žánry, třeba i psychedelickým rockem, který zrovna začínal a začlenili do své hudby i orchestrální prvky, což do té doby bylo v rock´n´ rollu nevídané a neslýchané. A to vše s jejich velkou muzikální invencí. Navíc jejich ´The White Album´ z roku 1968 je v mých očích tím nejlepším rockovým albem všech dob, společně s ´Dark Side of the Moon´ od Pink Floyd. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Naprosto vyčerpávající dokumentární seriál o nejslavnější a nejlepší kapele všech dob. Studijní materiál pro všechny, kdo se chtějí s tímto fenoménem seznámit taky aneb přesně takto má vypadat hudební dokument- nechybí dobové záběry z úplných začátků (kdy bylo Beatlů ještě pět), dobrodružná cesta do Hamburgu a další legendární (a pro spoustu hudebních nadšenců notoricky známé) skutečnosti. To vše samozřejmě podepřeno těmi nejkrásnějšími písničkami, co kdy byly napsány. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Nepatřím mezi nějaké skalní fandy Beatles, ale tento dokument je skvělý. Je to úžasné zachycení toho jakou cestou a totální přeměnou kapela prošla během pouhých deseti let. Beatles začali a prosadili se s celkem jednoduchými popovými písničkami, avšak postupně neuvěřitelně vyzráli ve velké hudební novátory a autory opravdu velkých skladeb. Vlastně od počátku jejich kariéry byl patrný trend vrzrůstající kvality, nemalý vliv měly také davové hysterie kolem nich, drogy, hippies, indická filosofie. To vše je ovlivnilo a fascinující je, že když kapelu někteří koncem šedesátých let odepisovali, oni měli ještě to nejlepší před sebou. Jedná se o velice vydařený dokumentární seriál, který je přeplněn skvělými dobovými a archivními záběry. Po skončení každého dílu jsem měl nutkání pustit si další a antologii bych doporučil každému, kdo trochu víc holduje dobré a kvalitní muzice, protože u Beatles to začalo, to oni prošli velký kus cesty pozdějším kapelám a mají velkou zsáluhu na tom, kde dnes anglická hudba oproti té americké, je. ()

Zajímavosti (2)

  • První myšlenka na vytvoření retrospektivního dokumentu vznikla už v roce 1970, kdy se kapela oficiálně rozpadla. Apple Corps shromáždilo plno archivních záběrů kapely, ze kterých poté Neil Aspinall sestříhal 90 minutový film pracovně nazvaný The Long and Winding Road. Ten byl však uložen k ledu, a to až do roku 1980, kdy se k projektu připojili všichni čtyři bývalí členové Beatles. Podle slov Johna Lennona měl film vyjít jako televizní speciál, ke kterému by kapela odehrála menší koncert v Anglii. Nakonec však ze všeho sešlo, protože 8. prosince byl Lennon zavražděn. Znovu se na projektu začalo pracovat v roce 1992, kdy se naplánováno, že vznikne šestidílný dokumentární seriál pod názvem The Beatles Anthology, protože George Harrison nechtěl, aby měl název po písni, kterou složil pouze Paul McCartney. (henrycruel)

Reklama

Reklama