Když mladý právník Jack Campbell (Nicolas Cage) odlétal na stáž do Londýna, sliboval své přítelkyni Kate (Téa Leoniová), že za rok už budou zase spolu. Uplynulo třináct let. Z Jacka se stal úspěšný burzovní makléř, který si za ta léta vybudoval slibnou kariéru, na Kate už dávno zapomněl a stále je svobodný... Jsou Vánoce, Jack jde pozdě večer z kanceláře do svého bytu na Manhattanu, a cestou se staví v malém obchůdku. Zde se stane nechtěným svědkem roztržky mezi prodavačem s nějakým pobudou. Podaří se mu zklidnit vášně a dá se s účastníky hádky do hovoru o všem možném. "Mám všechno, po čem jsem toužil," říká při tom o sobě. Když se konečně dostane do svého luxusního mládeneckého apartmá, lehne si a okamžitě usne. Druhého dne se probudí v domku na předměstí, vedle něj leží v posteli o 13 let starší Kate, vedle v pokoji pláče dítě a šestiletá holčička mu říká "tati". A to je jen začátek z celé řady překvapení, která na Jacka čekají... Z Jacka Campbella - businessmana se stal Jack Campbell - otec rodiny. Nežije v centru, ale na předměstí, neřídí Ferrari, ale "kombíka", neprodává akcie, ale pneumatiky a v šatníku má místo drahých obleků flanelové košile. Jack se nejprve pokouší vrátit do svého "starého" života, ale ani ve firmě ani doma se k němu nikdo nezná. Postupně si začíná zvykat na nový život a zjišťuje, že se mu vlastně velmi zamlouvá. S chutí si užívá otcovských povinností, stýká se s novými přáteli a navíc mu dochází, že Kate i po těch 13 letech stále miluje. Není ale jisté, jestli je tento život už "navždy" - totiž jestli se zase někdy znovu neprobudí sám ve svém manhattanském apartmá. A pokud by se tak stalo, jak by mohl napravit všechny ty chyby, kterých se dopustil...? (oficiální text distributora)

filipvrbik

Moc hezký film o tom, co je v životě opravdu důležité - já to štěstí neměl, možná proto se mi to líbilo a přišlo mi to dojemné, nevím... Každopádně příběh super, bohužel film takový nijaký, mohli si scénáristé víc pohrát, hlavně s tím, jak se do jiného života dostal, ne zvolit obligátní usnutí a probuzení, ale i tak...70% ()

Mangus

V detstve sa mi tento film strašne páčil a Téa Leoni sa mi neskutočne páčila. Dnes s odstupom času sa na to všetko pozerám trochu inými očami a neskutočné vyzdvihovanie rodiny a negatívny postoj k snahe rozvinúť kariéru (myslím už v tej alternatívnej realite). Samozrejme som za rodinné hodnoty a film sa mi aj páčil, len niektoré veci boli trochu prehnané. Inak dobrý nápad, ale nedá mi, dnes je to za 3 hviezdy. 6/10 ()

Skuby47

Tento velmi milý film jsem viděla už několikrát, většinou v předvánočním období, kam se skvěle hodí a příště mu klidně znovu obětuji svůj volný čas. Každý jsme v životě vystaveni řadě rozhodnutí a stojíme na rozcestí, kam půjdeme dál. Jako dítě jsem se svým otcem a sestrou po smrti mamky žila ve velmi skromných poměrech. Každá maličkost, třeba vánoční balíček ovoce (banány a mandarinky) mi dělaly velkou radost a vždy jsem se na ně těšila. A když se jednou objevilo jako vánoční dárek místo knížky v kůlně nové kolo, to bylo obrovské štěstí. Dneska žiji stále skromně, ale mohu si dopřát banánů, mandarinek a dokonce i párků na kolik mám chuť, ale už to není ono. Ta radost se někam vytratila. Jak se říká : Po čem toužíš, kvete, co jsi získal, vadne. Profesní a majetkový úspěch nemusí být v životě to nejdůležitější, stejně odejdeme ze světa tak holí, jak jsme na něj přišli, tak za čím se štvát. Tento snímek ukazuje, že takto uvažují i filmoví tvůrci a to je dobře. Škoda, že nejde vrátit ztracený a promarněný čas, jako v tomto příběhu. ()

jerry12

40%. Synopse slibuje velmi zajímavý příběh odpovídající koncepci, kterou vyloženě můžu. Cestování v čase, alternativní reality, sice komediálně laděné, což není zrovna můj šálek, ale zato s vánoční tématikou, a to už je. V praxi se mi však dostalo relativně prázdné snůšky rádoby poučných dialogů, občas nucených situací a sem tam možná i relativně slušného vtipu. Vánoční atmosféru však Otec rodiny postrádá, děj je dopředu předvídatelný prakticky od první scény, ničím nepřekvapí a závěr je... no, hollywoodský. Nevím, proč jsem čekal víc, ale co vím jistě je, že už si ho znovu nepustím. Výjimku v jinak pusté, navenek sice pozitivně působící, ve skutečnosti však mělké slátanině, tvoří neskutečně roztomilá a geniální Makenzie Vega. Kvůli ní to snad stojí za to vidět... ()

noriaki

Podařená jednohubka kterou, světe div se, herecky táhne "muž čtyř výrazů, z nichž tři vypadají úplně stejně", Nicolas Cage. No a když druhou půlku zamilovaného páru tvoří krásná a živočišná Téa Leoni, tak můžu směle prohlásit, že obsazení je ten největší klad filmu. Otec rodiny má vcelku jednoduchý scénář, ale zato poutavě napsaný a s citem natočený. Děj je pomalý, roztažený na dvě hodiny a kousek vyprávění o přerodu jednoho samotářského makléře, do usedlého muže s krizí středního věku. Režisér filmu vtiskl klidnou a domáckou atmosféru, takže nevadí ani přemíra klišé a dopředu odhadnutelná zápletka. Konec dojem bohužel trochu sráží, ale i tak jde o můj oblíbený moralizující vánoční film. ()

• Okrem New Yorku a New Jersey sa film natáčal aj v kalifornskom Los Angeles. (MikaelSVK)
  • Autorem citátu „Kdybych žil v antice, bydlel bych v Římě, a dnešní Amerika je říše a New York je Řím,“ který se ve filmu objevil, je John Lennon. (Terva)
  • Z celkového rozpočtu 60 milionů amerických dolarů si Nicolas Cage ukrojil více jak třetinu a to 20 milionů. Producentům se ale jeho obsazení vyplatilo, snímek se stal v kinech jedním z největších vánočních hitů toho roku. (Edgerton)