Pavouk

Chile, počátek 70. let 20. století. Násilná ultrapravicová nacionalistická skupina se snaží svrhnout Allendeho vládu. Členové skupiny Inés, její manžel Justo a jejich nejlepší přítel Gerardo se v zápalu vražedného běsnění dopustí politického zločinu, který změní běh dějin. Zapletou se zároveň do nebezpečného a vášnivého milostného trojúhelníku a stín zrady je navždy rozdělí. Tedy až do chvíle, kdy o 40 let později touha po pomstě donutí posedlého Gerarda znovu oživit nacionalistické aktivity z mládí. Inés je však nyní vlivnou podnikatelkou, a protože policie sleduje Gerarda i jeho rostoucí domácí arzenál, je odhodlána udělat vše pro to, aby její i Justova politická a sexuální minulost zůstala navždy utajena. (Cinemax)

Vančura

Pro Maríu Valverde to nebyla zdaleka první role v historickém dramatu, více či méně inspirovaném skutečném politickými událostmi - jako doklad poslouží její starší snímky Osvoboditel, Anarchistova žena, Gernika či Muž z písku a mnohé další. Evidentně se takových projektů účastní ráda. Pokud jde o tu politiku v Pavoukovi, soudím, že našinec, resp. kdokoli, komu nic neříká jméno Salvador Allende či operace Kondor, se zde asi moc chytat nebude - osobně jsem v podstatě vůbec nepobíral, o co tam jde, kromě toho milostného trojúhelníku, který mi tam jediný přišel čitelný, jinak pro mě byla motivace všech postav v podstatě záhadou, a nepochopil jsem tam skoro nikoho, proč dělá, to co dělá. Na Wikipedii jsem se dočetl, že v historické dějové lince, která se odehrává v roce 1971, je mladé Inés 22 let - v tomto ohledu mi přišla María Valverde pro tuto roli poněkud stará, protože jí v době natáčení bylo už 31 let (byť samozřejmě stále vypadá velmi mladistvě), naopak v dějové lince ze současnosti (resp. z roku 2018), kdy bylo Inés už 68 let, bylo obsazení Mercedes Morán do role staré Inés velmi šťastné, protože herečce bylo v době natáčení 63 let (i ona na svůj věk ale nevypadá). Stejně tak postavy mladého a starého Gerarda a Justa hráli jiní herci - osobně mi je tento filmařský přístup asi sympatičtější, než když jednu postavu v běhu času ztvární stejný herec, kterému se uměle přidávají vrásky (ať už makeupem nebo digitálně). Každopádně mě trochu překvapuje, že se někdo v současnosti rozhodl zfilmovat tyhle staré události, ale je možné, že je to téma v chilské společnosti stále živé a bolavé (na IMDB jeden komentář tvrdí, že tenhle film je levicová propaganda); v našich končinách nicméně očekávám jen minimální divácký zájem (film je už dlouho v nabídce HBO GO a k dnešnímu dni zde má jen 15 hodnocení). Btw. úvodní scéna, v níž starý Gerardo nepochopitelně zabije autem kapsáře, mi připomněla výtečný thriller 4x4, v němž se rovněž jedna z hlavních postav rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou pomocí auta - osobně mi tento motiv přijde dramaticky velmi nosný. ()