Queen: A Night at the Odeon

(koncert)
  • Velká Británie Queen: The Legendary 1975 Concert (více)
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 2009, 63 min

Unikátní záznam koncertu kapely Queen živě odvysílaného na Vánoce v roce 1975... Píše se rok 1975 a z kapely Queen se stává celosvětový fenomén. Po úvodních deskách přichází ta přelomová. „A Night At The Opera“ udělala z členů kapely opravdové hvězdy. Nezpochybnitelným vrcholem celé desky je dnes už ikonická skladba „Bohemian Rhapsody”. Píseň, vybočující svou bezmála šestiminutovou stopáží a úchvatným videem, dobývala hitparády po celém světě. Kapela podpořila úspěch alba beznadějně vyprodaným turné po Velké Británii, které vyvrcholilo vánočním koncertem v Hammersmith Odeon. Později kytarista Brian May přiznal, že vystoupení bylo pro Queen opravdu výjimečné. Jednalo se totiž o jejich první kompletní koncert vysílaný živě v televizi a rádiu. Původní materiál se povedlo zremasterovat a fanoušci můžou opět obdivovat kapelu Queen na počátku jejich skvělé kariéry. (Česká televize)

filmmovier

Velkolepá a neskutečně parádní show, na které mi vadilo jenom to, že trvala jen hodinu. A to, že kromě Duran Duran a BR jsem žádné jiné skladby neznal, je taky pozitivní. Konečně jsem kromě Live Aid viděl v celku i nějaký další koncert originál Queenů i s Freddiem. A své chvíle slávy tu měl nejen Brian May, ale i Deacon a Taylor. Prostě neskutečnej nářez. Díky ČT za uvedení a doufám, že podobných koncertů bude víc. 100%. ()

slunicko2

Zajímavý pohled na mladičkou verzi pozdějších hitmakerů. 1) Tehdejší produkce Queen mi příliš nevyhovuje (s výjimkou nesmrtelné Bohemian Rhapsody), jsem spíš fanoušek té popovější, mainstreamovější části jejich tvorby._____ 2) Nelze ale nevidět profesionalitu celého vystoupení - hudebníků, zpěvu, zvukařů, osvětlovačů... Výkon tehdy plně srovnatelný se studiovým výstupem._____ 3) Dobové výstřední kostýmy i celá sedmdesátková prezentace pobavila._____ 4) Koncertovali 29letý Freddie Mercury, 28letý Brian May, 24letý John Deacon a 26letý Roger Taylor._____ 5) Zajímavý koment: bohemia_regent*****. ()

bohemia_regent

Queen ve vrcholné formě. Ne že by o deset let později hráli a zpívali hůř, ale v 70. letech byli na tom z hlediska kvality repertoáru tak, jako už nikdy potom, protože poctivý (glam-, hard-) rock začal v následující dekádě ustupovat popovým vlivům, což se dělo hlavně "zásluhou" Freddieho. Samozřejmě to pořád byla velmi dobrá a inteligentní muzika, ale bohužel už bylo znát zacílení na upřednostnění popularity před někdejší názorovou nekompromisností. -------- Zde uvedený rok výroby je pravdivý jen částečně. Koncert se uskutečnil na Štědrý den 1975 a ještě o týchž Vánocích se jeho část objevila v britské televizi v rámci hudebního programu The Old Grey Whistle. Restaurovaná podoba záznamu v délce 50 minut byla odvysílána v roce 2009 a konečně kompletní záznam se stopáží 63 minut pochází z roku 2015. -------- V titulcích pořadu dále uvedeno: český i originální název Queen: A Night At The Odeon Hammersmith 1975. ()

nascendi

Skupinu Queen mám rád, okrem iného aj preto, že ako jediná ma spája s príslušníkmi dvoch generácií nasledujúcich po mojej. Nemôžem sa stotožniť s nekritickým obdivom k tomuto koncertu. Poznal som veľmi málo skladieb a Bohemian Rhapsody nebola interpretovaná podľa môjho gusta. Ale som rád, že som koncert videl, lebo mám o tvorbe a vystupovaní skupiny plastickejší obraz. ()