Ztraceno v překladu

Scénografie:

K.K. Barrett, Anne Ross

Kostýmy:

Nancy Steiner

Komentáře uživatelů k filmu (1 118)

Muž a žena. Oba dva jsou v cizí zemi, jejíž kultuře ani jazyku nerozumí. Oba dva se cítí osamělí, dokud se jednoho dne nepotkají v baru. Jestli vám to připomíná další romantický film, věřte, že Ztraceno v překladu jím není. Vypráví totiž o úplně něčem jiném. Přátelství a porozumění, díky němuž oba dva zase začínají nacházet víru v sebe sama. Melancholický, krásně lidský film, na který člověk vzpomíná ještě dlouho poté, co ho poprvé viděl.(25.10.2006)

"I just feel so alone, even when I'm surrounded by other people." Veľmi sa mi páčila svojskosť tohto snímku. Spôsob akým Sofia Coppola opisuje osamelosť je podmanivý a v žiadnom prípade nie je prvoplánovo smutný. A áno, rola Boba bol nielen pre Billa Murray-ho napísaná, on sa pre ňu narodil.(1.10.2016)

Nesmělé sbližování dvou ženatých znuděných lidí v prapodivném prostředí (či kultuře). Logicky člověk čeká nějaký posun, zvrat, respektive děj. Nic se neděje, ale říkám si, jsme teprve na začátku. Ale kdepak, náhodou koukám na hodinky, odbíjí 80. minuta a blíží se konec, kde se také nic nestane. A tak tenhle film uplyne jako voda a v hlavě zůstanou jen prapodivné obrazy japonské kultury. Tři hvězdy s odřenýma ušima. /50%/(6.9.2017)

Pět hvězdiček? Vlastně ano! Těžko se dá lépe natočit, oč tam běží. Naláda filmu nejdříve prosytí okolí, následně nestřežená ovládne i vaše nitro. Nedá se pak sklepat, aniž by člověk musel chvilku přemýšlet a zastavit se. Přitom vtrhne nenuceně a tak nějak mile. O hereckých výkonech darmo mluvit. Nesledujete totiž herce, ale příběh reálných lidí. Potěcha pro oko i pro duši; snad jen u lidí lačných po blýskavých efektech může vyvolat negativní ohlasy.(30.1.2004)

Nádherný, citlivý a lidský příběh, ve kterém Bill Murray ukazuje, že dokáže zahrát i vážné role (i když i v této roli je občas k popukání). Krásná Scarlett Johanssonová mu krásně sekunduje. Příběh reklamního herce, který přijede do Tokia, kde nikdo nemluví anglicky (???) je možno vnímat jako alegorii na problémy komunikace mezi odlišnými kulturami. Coppolova dcera využívá tento moment i k několika vtipným momentům - nejlepší scéna je asi natáčení reklamy ("When it´s relaxing time - make it Sangroya time." "Wodže můr, wodže můr" vykřikuje japonský režisér - "Jo vy myslíte Rogera Moora? Jamesa Bonda?" "Aj, aj"). Úžasné je, když japonský režisér pět minut šíleně gestikuluje a klábosí, což jeho pobočnice přeloží dvěmi slovy "More slowly" - "Fakt neříkal nic jiného?", podivuje se Murray. Na konci natáčení reklamy na whisky prosí zoufalý Murray, jestli by mu místo jablečného džusu nedaly do té sklenice skutečnou whiskey! Silná scéna (alespoň dle mé kamarádky -clarissima-) je ta, kdy Murray odjíždí a Scarlett mu při loučení něco pošeptá do ucha. Co mu pošeptala se však divák nikdy nedozví - je to ztraceno v překladu...(24.11.2005)

Obyčejný krátký příběh, jehož forma filmového ztvárnění a vyprávění člověku přesto tají dech, jak živě a skutečně na něj působí. Velmi empatické a ženské, krásné a obyčejné, herecký mininimalismus, zcela podmanivá Scarlett Johansson, nezapomenutelná scéna karaoke, nezapomenutelný dialog v oblečení na hotelovém dvojlůžku.(14.11.2006)

Přiznám se, že film mě uchvátil tím, jak pomalu a nenásilně plyne, a i když mi trochu chyběl děj, nebo spíš širším významem propojené scény, navozuje to pocit opravdovosti, jaký není u filmu zvykem. Je to ale hezké, jen dokud je to výjimka. Film je homogenní tak, že lze vybrat téměř kteroukoli scénu, aby zcela ilustrovala celý film. Nicméně nelze mu upřít přiběh. Dávám čtyři, i když poněkud slabší.(15.11.2006)

Z Top 20 se přesouvá do Top 5. Neskutečně nádherný snímek(27.12.2006)

Snímka o stretnutí dvoch Američanov v Japonsku, ktorý si k sebe postupne nachádzajú cestu. Herecky dominuje najmä Bill Murray, ktorému sekunduje príjemná Scarlett. Zaujímava sonda do duše starnúceho herca, ktorá ku koncu však stráca na sile......(16.3.2007)

Jedním slovem nádhera, neuvěřitelně příjemý snímek s jedinečnou atmosférou. Klobouk dolu, Sofie Coppola tomu dala duši, žádnej chlap by to takhle asi nenatočil.(29.9.2007)

trvalo několik let a několik projekcí, než jsem celej film skutečně pochopil. jeho hlavní síla zpočívá ve všem, co mezi těma dvěma vlastně vyřčeno nebylo. půvabná Scarlett v kalhotkách tu není ani tak sexy, jako spíš roztomilá, že by jste ji spíše než k sexu jen k uzoufání zlíbali a Bill se snad pachtil všema komediema a filmama jen proto, aby svůj osobitý humor (za vydatného přispění skvělého scénáře) zužitkoval v téhle dokonalé kreaci - jeho životní výkon, bez keců.(24.10.2007)

Film, který chytne za srdce. Nevím, jak je to možné, ale až zde v tomto filmu jsem si uvědomil, jaký je Bill Murray vlastně herec. Odlišná role od jeho předešlých a jsem tomu velmi rád. Film, který vyloudí úsměv na tváři (scéna se vzorky koberce, natáčení reklamy na whiskey a domluva mezi Bobem Harrisem a režisérem apod.) a přesto člověk cítí osamělost a smutek. Film, kde u scény loučení Boba s Charlotte, člověk uroní slzu. Dva lidé, kteří přes svůj věkový rozdíl a odlišný životní příběh, naleznou k sobě cestu díky samotě v neznámém městě, zemi a snad i planetě. Jiná kultura, jiná řeč, jiný mrav. Díky skvělému vykreslení této zkutečnosti ve filmu se člověk snadno dokáže vžít do rolí a pocitů hrdinů a celý film, jakoby člověk strávil v Tokiu. Je to film, který zahřeje na duši.(10.1.2008)

Nejenom ztraceno v překladu, ale i ztraceni sami ve vlastních životech. Film ze začátku může některé netrpělivce nudit, ale pouze do chvíle než poznáte jádro filmu. Příběh je vyprávěn nenásilně, uvolněně či reálně. Nejedná se o sprchu vtipných scén a nečekejte nějaké citové vydírání na konci filmu. Je to hezký film, který je trochu jiný než ty klasické svého druhu, ale v tom je ta jeho nejsilnější stránka. Navíc výborně zahrán Scarlett Johansson, o jejímž talentu vím, ale také Billym Murrayem, u kterého jsme zvyklí na trochu jiné role. Tahle mu sedla, a proto další příjemný pocit z filmu. Nejsilnější stránkou je tedy scénář, ale s pěti hvězdičkama bych šetřil. Moje hodnocení: 80%(4.2.2008)

Naprosto originální a neopakovatelná atmosféra, film má duši, která na vás svým kouzlem dýchá každou minutu. Neskutečně vtipné, hluboké a nevtíravě dojemné, žádné laciné triky, jak se dostat divákovi pod kůži. Tento film se tam nakonec dostane i bez toho, nenápadně, jemně, opravdově a neopakovatelně. A nemusím ani říkat, že naprosto miluju Scarlett Johansson :-)(3.5.2008)

S. C. mně svými filmy dokáže pěkně namotat hlavu. Po prvním zhlédnutí Smrti panen jsem byl týden v permanentní depresi. Po včerejším Ztracenu v překladu jsem hrál v noci ruskou ruletu s insomnií. A dnes mě z toho nemilého stavu nevytrhl ani Pierre Richard. Ani chození v dešti. Dlouho jsem přemýšlel, proč se mi filmy S. C. zamlouvají. Přišel jsem na to, že S. C. vlastně natáčí secesní filmy. Pro neznalé - secessio=odloučení. Rozvádět to asi nemá cenu. (Mohlo mě trknout dříve, zvláště, když se mi doma již nějaký ten rok valí originální soundtrack The Virgin Suicides.) Dekadentní pozlátko, pastelové barvy, křiklavé neóny, šminky, paruka a pod tím prázdnota. Taky už jsem byl třináctiletou holkou. Také jsem zůstal viset na plotě. Za díru v kalhotách. Inu. Co se děje, vidím růžové kalhotky, ale nezajímají mě a ani to, co ukrývají. Všichni (nebo skoro všichni) jsme to zažili. Věřte, nebo ne, až je mi to trapné tady psát, ale nebyl to B. M., kdo svíral S. J. Byl jsem to já, cítil vůni jejích vlasů, její dech a slzy vstupující na mé rameno. Možná nebyla žádná S. J., možná jsi to byla ty. Proto se cítím tak stísněně. A sám. A propó hudba. Reminiscence na Slave to love z Hořkého měsíce? Chci víc, more than this.(7.7.2008)

vtipné a hlavně přesné... a Scarlett je tady opravdu úchvatná... 5-(27.8.2008)

• fifi.m

Už je to nějaký čas, co jsem tento film viděla. A jediné co si pamatuju, je nuda. Ano, mělo to zachytit nějakou osamělost dvou lidí v cizím městě a to se povedlo. Ale celé mi to přišlo takové prázdné, bez děje. Dost přeceňovaný film.(20.9.2008)

Plné směšných lidí a věcí, krásné, divné a hlavně hrozně cizí. Takové je Tokio pro dvě ztracené duše, které nechápou okolí a samy jím zůstávají nepochopeny, nechápou vlastně ani sami sebe a tak jim nemůžou pomoct ani jejich nejbližší…Z osamělosti mezi nimi vzniká pouto spojenectví a spiklenectví, které jim pomáhá překonat ten obrovský kulturní šok….btw. studie kulturní ho šoku je to dokonalá.(17.2.2009)

Úsměvné, výmluvné, dojemné. Co víc dodat?! Snad možná … nezapomenutelná postelová studie opuštěné, ležící Scarlett … to kdyby ještě někdo váhal, pánové. Dámy prominou, přehlédnou nebo se přidají :-).(20.2.2009)

Bill Murray se pro tuhle roli narodil. Je to velice citlivě natočený přiběh dvou opuštěných lidí, kteří jsou "ztraceni" a to ve všech směrech, nejenom v Tokiu. Také bych chtěl pochválit milý situační humor, který mě při sledování mnohokrát polechtal bránici:).(24.2.2009)

Tak toto dielo ma dostalo. Krásna vizuálna stránka, vynikajúca kamera (napr. scéna v bazéne), strih. No proste báseň pre oči. Sila snímku je v postavách. Vykreslenie charakterov a ich pocitov je také dobré ako málo kde. Nemôžem opísať pocity ktoré som mal pri sledovaní. To je dôvod aby ste si ho pozreli a zažili to aj vy.(18.4.2009)