Temný úplněk

Předloha:

Wayne Smith (kniha)

Eric Red

Daniel Licht

Osobne by som to tak tragicky nevidel a po rozhodovaní medzi 2* alebo 3* nakoniec prilepším. Aj keď má film veľmi prostoduchý dej (narážky strýka Teda na to, že je vlkoldak sú tak prehnené, až je úplne absurdné, že mu nato neprišli), nevýrazných hercov a slabo odvedenú réžiu, na nič sa vlastne nehrá, má príjemnú stopáž a občas sa mu podarí predviesť aj niekoľko slušných hororových prvkov. Samotne spracovanie vlkolaka je také... no... aj hirnlego má pravdu, avšak určitý rešpekt s toho vĺčika ide len keď sa mu dostalo v zábere aj slovo bolo to skôr trápne. Inak samotný záver je naozaj značne nepodarený, je až neuveriteľné čo všetko sa za tak krátku dobu zbehne, každopádne asi najlepší herec vo filme vlčiak Thor (Promo) bol jediný dôstojný vlkodlakov súper. Zo všetkých mýtických príšer sú mi vlkodlkaky asi najviac sympatickejšie, najdémonickejšie a takú príručku by som fakt bral.(17.6.2008)

Džungle. Milostné hrátky ve stanu. Útok netvora. Rozervané hrdlo. Krev. Kousnutí. Ustřelená hlava. Vlkodlačí horor s osmdesátkovým lookem přináší mnohokrát obehraný příběh. Tentokrát, kromě lidí, stojí proti sobě Thor a vlkodlak. Thor je německý ovčák patřící chlapci Brettovi. A jelikož strýc Ted, který je oním pokousaným, navštíví na nějakou dobu chlapce a svoji sestru, nenechá na sebe konfrontace s Thorem dlouho čekat. Ted a Thor jsou stejné krve, vyhrát však může jen jeden. Obstojné gore, chvíle napětí a hluboký les. Škoda, že se tvůrci uchýlili k levným počítačovým efektům, metamorfóza tak vypadá nepřesvědčivě. Na masce vlkodlaka je znát, že jde o mechanickou, to ale vůbec nevadí - působí věrohodněji než proměna. A jak se zdá, v tomhle filmu není stříbro potřeba, i když o něm padne zmínka.(13.9.2018)

Jde o jeden z prvních vlkodlačích filmů, který jsem viděl. A to hned několikrát ještě na VHSce. Mám tento kousek docela rád a svým způsobem na něj nedám dopustit (až se divím, že jsem ho zde doteď nehodnotil). Je velká škoda, že Eric Red za svou kariéru nenatočil mnohem více filmů, protože své řemeslo dělá (dělal) velmi dobře. Dokonce se několikrát osvědčil i jako zručný scénárista. Bad Moon je slušné devadesátkové béčko, které dokáže diváky a především milovníky vlkodlačí tématiky uspokojit téměř po všech stránkách. Co se atmosféry týče, tak tady jsem spokojený velice. Již od samotného úvodu nám příběh nabídne pěkně krvavou podívanou a především i slušně zpracovaného vlkodlaka. Samozřejmě byla splněna i kvóta lehké nahoty, ale to jen tak na okraj. Dominantní pasáž přijde až ve chvíli, kdy se Ted uhnízdí za domem své sestry a pomalu se stává středem pozornosti hlavního hrdiny tohoto filmu. Tím je vlčák Thor (který mimochodem byl ústřední postavou i stejnojmenné předlohy). Zápletka se totiž točí především okolo tohoto psa – ochránce rodiny a nejlepšího přítele člověka. Doslova jsem se do něho zamiloval, protože tuto rasu mám velice rád. Díky tomu divák dostane i dosti odlišný pohled na celý film, protože zápletka se točí především okolo psa a vlkodlaka (Teda), než zbytku lidských postav. I ty zde samozřejmě dostanou svůj prostor, protože bez nich by to prostě nebylo ono.(1.2.2018)

• -bad-mad-wolf-

Milý rodinný film. Maminka žije se synkem v lesích, mají krásného chytrého psa Thora a všechno je vyloženě idylické. Čas od času se sice objeví nějaký ten podivný strýček se svým karavanem, který se po nocích mění v krysodlaka a dělá neplechu, ale to nevadí. Je tu totiž náš krásný pejsek Thor, který krysodlaky opravdu rád nemá. Nedivím se mu. Kdyby mi kolem baráku běhalo cosi, co se mění v mutaci krysy s vlkem a člověkem, načež to leze po stromech a vetřelcovsky vykusuje lidem obsah lebky, asi bych z toho byl taky drobátko na větvi.(9.9.2010)

• Mi Nü-Chai

Filmy o vlkodlacích jsou většinou špatné, ovšem tento překonává všechny představy o tom, co je to špatné - neříkám, že bych občas nekoukla s potěšením na film s vyloženě hloupým scénářem, mínusovou režií, herci, které sebrali ve frontě na nucený výsek, uslintanými německým ovčáky, mizernými maskami a malými, zdravě a vesele vypadajícími šklebany, ale určitě to nechci mít všechno najednou.(3.9.2006)