Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

Timak

Super knížka a super film. Zcela nečekané a opravdu, velmi povedené. Když jsem viděl herecké obsazení, tak jsem nevěřil v úspěch a čekal velký nudný průser. Ale fakt ne, je to dobrý.Doporučuji. ()

LEGACY

Budiž. Bál jsem se, že se film bude snažit být přehnaně vtipný, ale nakonec je to příjemná podívaná s dosti realistyckými příběhy. Musím uznat, že jsem se smál, což se mi u českých komedií zase tolik neděje a po dlouhém tlumočení to pro mě byla příjemná oddychovka před Vánoci. ()

hroubek

Neurážející česká komedie, kterou táhnou nahoru představitelé hlavních rolí. Je to vtipné, má to šikovné a dobré herce a krásně se u toho odpočine. Ale něco hlubšího bych tady nehledal. ()

Antek

Abych byl zcela upřímný, tak jsem od spisovatele a divadelního režiséra Patrika Hartla čekal takovou tu klasickou českou taškařici v podobě slepence nenavazujících scén, pitvořících se herců, laciných kulis a povinné účasti Jiřího Langmajera. Nakonec se naplnilo pouze to poslední. Prvok, Šampón ... je filmem, který NĚCO říká. To NĚCO nemusí mít vždy formu pěsti mezi oči, někdy stačí jednoduchá pravda o tom, že na téhle planetě žijeme jenom jeden život a není důvod ho jenom tak promrhat (aka nestat se „sráčem“). A navíc to NĚCO říká atraktivním způsobem a souvislým příběhem, což v našich českých poměrech už téměř vymizelo. Našel bych mnoho styčných ploch s dánským CHLASTEM (chlapská krize a způsob jejího řešení), který je levelově sice úplně jinde, ale i tak to působí jako zjevení. Nejvíc mě překvapil fakt, jak zručně Hartl film natočil. Scény nejsou statické – naopak, kamera je vždy v pohybu a hledá zajímavé úhly pohledu. Čtveřice hlavních herců se zdánlivě jeví jako sázka na jistotu, ale i to může lehce selhat. Jenomže Hartl i „své“ herce vede pevnou rukou a dostává z nich přesně to, co potřebuje: ubrat v dramatických momentech, správně hláškovat a ve chvílích situační komiky trochu přidat. Takže za mě velká spokojenost a jedno z největších překvapení posledních měsíců. Díky moc. I za ty cameo roličky na západní způsob, které jsou sice v rámci českého rybníčku trochu podceňovány, ale v tomto případě fungují bezvadně. ()

sskrblik

Patrik Hartl se velice pěkně absurdně směje, ale to pro mě  rozhodně nebyl ten případ jeho cow medie. Prostě standard. ()

VasaX

Celkem slušná komedie, herecky asi OK (plus tedy opět fajn Martin Hofmann, ten je můj oblíbený herec v jakékoli dramatické roli). Občas mi to přišlo lehce natahované, lehce rozběhlé všemi směry a některé humory byly malinko na sílu. Na to, že to mělo být takové to "ze života". Ale ve výsledku je to fajn, pobavil jsem se a užil si to, aniž bych se rozčiloval, plus na české poměry slušný nadprůměr. ()

bizz_mjc

Hurá, komedie, která nestaví na nucených, rádoby vtipných dialozích a nabízí vtipné, ze života pramenící situace, s nimiž se všichni potýkáme. Co jsou pro jednoho strasti, pro druhého vysněné štěstí. ()

Sany33

Príbeh: Životné cesty štyroch chlapov, ktoré sú diametrálne odlišné a majú rôzne parametre. Herecké obsadenie: Výkon hlavných protagonistov bol v celku sympatický a nebolo na ňom nič extra rušivého. Na druhú stranu nejedná sa zrovna o niečo kde sa treba herecky pretrhnúť. Ale pozeralo sa na to celkom dobre. Prevedenie: Komédia o štyroch chlapoch. Jeden je kurevník, ktorý sa musí zhostiť role otca. Druhý sa musí vyrovnať s neverou manželky. Tretí musí živiť rodinu po strate zamestnania a štvrtý rieši svoje potenčné problémy so vzťahom k nežnému pohlaviu. jednoducho partička na pohľadanie. Celé sa to hrá na extra zábavnú komédiu a ku koncu sa to prepne do dramatickej roviny. Tento štýl mne moc nesedí. nech je to jednoducho vtipné až do konca alebo nech to prejde pozvolna... Pocity: Neviem presne kde nahrabala táto komédia takéto hodnotenie ale ľudia čo sa pri tomto počine "veľmi nasmiali" by sa mali dať vyšetriť. Asi raz mi vystrelil kútik inak to bolo veľmi silené a nesúrodé. Jediný silnejší pocit bola tá búračka pri ceste za synom, inak nula bodov. Pridaná hodnota: Opäť máme dočinenia z rádoby vtipnou českou komédiou evidentne cielenou na chlapov. Bohužiaľ to nie je vtipné a v dnešnej dobe ani veľmi zaujímavé. 34%   ()

Master19

Knihu jsem čistě náhodou četl, ale vážně nedokážu rozhodnout, jestli byla lepší nebo horší než film. Co se týká "zápletky", jsem věku, pohlaví i rasy, abych měl rozumět o co jde, ale asi dělám něco špatně, protože nerozumím... ()

vyfuk

Válec. Film, co si na sebe vydělá  s přehledem a lidi o něm budou určitě mluvit. Ale pozitivně? Je hodně filmů, co má dobré hodnocení v objektivnějším  měřítku, ale kdokoliv z  kritické obce je dost skeptický a asi i nějací znalci nebo cinefilové. Nevím, kdo já jsem, asi nikdo, ale o  to více mě výsledek děsí. Film na počátku dost zaujme kreativním způsobem představením postav skrze přejezd nad městem. Tím ale novinky pana Hartla končí. Zase jsme založeni na tom, kdy v prvních částech hned jsme překvapeni vzdycháním a poté nás překvapí paní Kolářová. To jsou dva šoky v jednom. Pak obecně ta sexualita. Jasně.  Já si stejně nemůžu pomoc, ale film strašně snadno a zbytečně skluzuje do explicitnosti a nebo nějaké nadrženosti postav, hlavně Čermáka, který i když dělá, co může, tak do role fakt nesedí. Začátek filmu především dost působí jako nahodilý sled nějakých obrázků, které se hýbou, kdy i zahraná opilost je na úrovni tiktok videa. Český Chlast nakonec je vskutku český Chlast. Se vším, co k tomu patří i přes nutnost české "sýrové" a sexuální  napumpovanosti,  abychom sdíleli osudy outsiderů a viděli nějaké kozičky a sklouzávali do zvláštních typicky českých patvarů. Plus zvláštní napumpování filmu českými mega stars, což o to více bolí v rámci toho, jak vypadá výsledek. ()

JohnSmith

Jedna z určitě lepších českých komedií, nebo spíš tragikomedií. Ústřední čtveřice je moc fajn, je to celkem vtipné, ale je škoda, že se dnes už netočí čistokrevné komedie. ()

ghatos

Bavilo. Pro střední vrstvu, středního věku zpráva, že nebýt kokot a mít smysl pro humor má svou cenu 🙂👍. 2/3 filmu velmi slušné, ke konci zbytečné zjednodušené a useknuté, ale třeba soundtrack k filmu super 👂👏 72%. ()

cpt.Lynch

Pár silnějších momentů, ale jinak je tento film zoufale prázdný. Nahoru ho táhnou aktuálně oblíbení herci, především Hofmann a Čermák, jinak by to byl asi úplně průšvih… ()

blackJag

Jednou za čas se dostanu k novějšímu filmu tuzemské provenience, náhodou a vždy vlivem vnějších okolností a musím konstatovat, že na svém letitém rozhodnutí vyhýbat se novým českým filmům jako čert kříži nemusím nic revidovat, bohužel. Nemohoucnost českých tvůrců je neuvěřitelná, ve shodě provázena těžkopádností  a hereckým ledabylismem, opravdu snad jen ta Kolářová, matadorka ze šťastnějších dob (myšleno výhradně z pohledu kumštu), jinak pusto, prázdno... 30% ()

jefff

Hodně silné čtyři hvězdy a za mě velké překvapení v podobě spisovatele Patrika Hartla, který zvládl udržet příběh pohromadě, ačkoliv je to vlastně souběh scének. K dokonalosti chybělo trochu více humoru a co do sdělení čitelní finále, ale jinak jde o jeden z nejzajímavějších domácích snímků posledních let. Jedničku z hvězdičkou zaslouží herecký kvartet i překvapivá plejáda cameo rolí známých herců. ()

Anet21

Nejako sa nemôžem ubrániť pocitu, že celý film je vlastne strašne samoúčelný, rovnako neviem, prečo by sa práve tento počin mal nejak zásadne odlišovať od iných moderných česko/slovenských ,,tragikomédií," ktoré síce sú natočené celkom fajn, ale na ich dej zabudnete po troch hodinách odchodu z kina. Nedá sa mi neporovnávať s nedávno videným filmom Matky, ktorý rovnako samoúčelne pracoval s leitmotívom ťažkého ženského života. V tomto diele ale ide o neznesiteľnú ťažkosť mužského bytí, aj keď sa všetkým príbehom verí dosť obtiažne, keďže každý je vystavaný na archetypovom nesympatickom chlapovi s problémom prejavu citu k ženám. Ono v podstate všetky mužské postavy sú extrémni mizogýni, ktorí buď nevedia alebo nechcú prejaviť cit/náklonnosť k žene a po celú dĺžku filmu sa len navzájom povzbudzujú, že je to ok a robia to najlepšie, čo vedia. K motívu ,,stávky (sázky), hlavne tej vyzliekacej časti sa radšej vyjadrovať nebudem, ak prišla táto časť filmu vtipná, tak maximálne niekomu s vekom 13 rokov (aj mentálnych). Scenár načrtne pár zaujímavých mometov, s ktorými sa ale neskôr vôbec nepracuje a vyšumia klasicky do stratena (celé riešenie naštrbeného manželského vzťahu, scéna, v ktorej ,,transspeváčka" Pechlát popisuje, že sa mu to vystupovanie v šatách možno aj reálne páči, problémy s tehotenstvom u Hoffmanovej ženy a kopec ďalších...) Vďaka často urýchlenému scenáru (ktorý sa ale zase, paradoxne, v istých momentoch až debilne vlečie) ale záver pôsobí skoro komicky, no nie v dobrom slova zmysle. Spoiler - postava jedného kamaráta z partie umrie a naraz, 10 minút pred koncom sú všetci šťastní, veselí, vyriešia si všetky dlhotrvajúce problémy, milujú sa, až to skoro vyzerá, že im všetky problémy spôsoboval práve mŕtvy kamarát a oni od neho majú konečne pokoj :D - koniec spoileru A neodpustím si, ale naozaj už poslednú dekádu neexistuje český film, v ktorom by nehral Čermák a Langmajer? Lebo to je také kombo dvoch ,,výzorom permanentne nasratých" hercov, že hotovo. ()

Lenulinka

Pokud bylo tohle lepší, než kniha, vysvětluje to fakt, že jsem obětovala hodinu času u filmu vs. dvě kapitoly knihy. Nuda! ()

blackkocour

Hele, chápu, že jste o krok napřed abyste už vybírali nejlepší rakev na pohřeb, ale chlapi po čtyřítce nejsou takový impotentní a neschopný hovada, jak tenhle film vykazuje. Spíše lituji pozdější a nastávající degeneraci, která depresí že nemají dostatek lajků na instáči, nevydělávají průměrnou mzdu na TikToku, a nejsou černý, tak nemají nárok v podstatě skoro na nic. Bylo by asi přizdisráčské si stěžovat, když tenhle český film je lepší než 85% produkce, která má dost zcvrklé koule, aby se nebála dojít do extrému. Punk not dead, nebo aspoň myslím. P.S. A kdy je nejlepší doba psát si nákupní seznam, než-li během kontroly varlat? ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+