Obyčejní lidé

• slovenský

Obyčajní ľudia

Drama / Psychologický

USA, 1980, 124 min

Já nevím, jestli u toho sestavování programu vůbec někdo přemýšlí, když takováhle kláda startuje ve čtvrt na jednu v noci... Už zítra je konec světa a takhle na něj ani nebudu pořádně odpočatý. Jinak na filmu oceňuji jeho nezpochybnitelnou kvalitu, i když jedním dechem dodávám, že ne vždy je největším zážitkem jízda v nablýskaném meďorourovi.(20.12.2012)

Vyborne zahrane a minimalisticky podane rodinne drama, ktere vede k zamysleni i dlouho po skonceni titulku. Ze scen, jako je ta u rodinneho foceni nebo, kdy Conrad objima matku a cele to sleduje otec z kresla az mrazi. Herecke vykony vsech zucastnenych jsou vyborne. Velmi zdarily je i samotny vyber nazvu filmu. Redford si pri svem rezijnim debutu polozil latku tak vysoko, ze uz ji nikdy nepreskocil. Kdo rika, ze se u filmu nudil by se mel vratit ke Krteckovi.(15.1.2014)

"Dej mi ten foťák Calvine. Chci fotku jen vás tří. DĚLEJ DEJ MI TEN FOŤÁK!!! praví Mary Tyler Moore a přitom se usmívá takovým tím křečovitým způsobem. Příčí se jí být na fotce se svým synem, který mohl zachránit svého bratra. Bratra, kterého milovali rodiče více než toho "co ho mohl vytáhnout z tý posraný vody ven". Proto Conradovi nemůže přijít na jméno- on vlastně může za smrt jejího zlatíčka. A ona bohužel nepatří mezi ten typ žen, které ventylují své emoce skrze...co já vím, třeba krabky cigár denně, ale ona to v sobě dusí. A pak bouchne. Conrad mezitím bojuje se svými vnitřními démony a fuckuje matku jen ve své hlavě ("Haf! Haf!"). Všechno nakonec dospěje ve skvělý konec ze kterého budete mít husinu, stejně jako z úvodní chorálové písně... Někdo si může z tohoto filmu odnést jen to, že film je příručkou -Jak nevychovávat svého potomka- ti druzí (rozumější) si naopak vezmou to nejdůležitější. Ale to vám neprozradím, poněvadž kouzlo tohoto snímku spočívá práve v tom hledání... Robert Redford je magik!(30.4.2008)

Pro někoho možná příliš rozvleklé a nudné (tři postavy, neustálé dialogy, žádný děj), pro mě ale sympaticky křehké rodinné drama, jeden z nejlepších filmů v tomto žánru. Zasloužený Oscar pro Timothyho Huttona, který se i přes svůj nízký věk (19) s náročnou rolí popral výborně, a ještě více zasloužený Oscar za scénář. Dialogy zní hodně přirozeně, nešustí papírem, jednání postav je logické - divák ví, o co jim jde. Vše se odehrává v drobných nuancích, není nám to vpáleno prvoplánově. Zafungovala tu jakási tvůrčí upřímnost. Zrovna nedávno jsem viděl Cenu za něžnost, jiný oscarový hit - rodinné drama - a to mě vůbec neoslovilo, protože příliš tlačilo na pilu. Zde se tvůrcům podařilo udržet se v mezích přirozenosti. Hezký film.(2.2.2012)

Všechno špatné skrývat uvnitř a na otázku "Jak to jde?" odpovídat pouze "Všem se daří dobře." V tom rodinném životě americké střední třídy je podle filmových tvůrců hodně věcí špatně a Robert Redford to předvedl ještě před Mendesem a jeho Americkou krásou. Škoda, že jsem se nedokázal dostat pod povrch a naplno tak prožívat osudy hlavních hrdinů, ale to je pouze moje chyba. Z herců bych vyzdvihl nenápadné, ale pro příběh klíčové postavy zahrané Donaldem Sutherlandem a Juddem Hirschem, kteří mě svým úsporným herectvím přesvědčili více než expresivní Timothy Hutton (ale stejně klobouk dolů, kluk to zvládl více než dobře).(12.3.2010)

• - Otec Timothy Huttona, herec Jim Hutton, zomrel ešte pred natáčaním filmu. Timothy neskôr povedal, že nevyužíval smútok zo straty otca pre depresie jeho postavy vo filme. (fishki)

• - Timothy Hutton, který dostal Oscara za výkon v tomto filmu v devatenácti letech, byl i v roce 2012 nejmladším člověkem, který získal Oscara za herecký výkon. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy Conrad (Timothy Hutton) volá Karen (Dinah Mannof), si můžeme všimnout, že na stole leží kniha "Pán prstenů: Návrat krále". (Gypaetus)