Obyčejní lidé

• slovenský

Obyčajní ľudia

Drama / Psychologický

USA, 1980, 124 min

,,ĽUDÍ BY SI NEMAL OBDIVOVAŤ. RISKUJEŠ, ŽE ŤA SKLAMÚ." __ Tak tento film dokázal v oscarovom súboji poraziť dve čiernobiele legendy, filmy radiace sa medzi najlepšie počiny kinematografie - ,,Zúriaceho býka" a ,,Slonieho muža"? Je to obyčajný film a okrem toho je v mnohých smeroch nehorázne nudný. Nemá prakticky žiaden poriadny dej a keď som si po hodine začal vravieť, že už by mohol byť koniec, všetko ešte bolo len vo svojej polovici. Je to uslzené, sentimentálne, patetické, bez poriadneho vyvrcholenia, pritom sa len stačí vyplakať, vyobýmať, vypustiť trochu pary, potľapkať po pleci a zase je všetko v poriadku. Na toto je treba dve hodiny? Jediné čo tu uznávam je, že scenár vyplavuje pozadie tejto ,,tragédie" postupne, čiže divák hneď nevie, čo sa rieši. No napr. Timothy Hutton povie, že neverí v Boha, pritom sa mu scenárista nebojí vložiť do úst vetu: ,,Ach Bože, ja by som tak rád..." a Judd Hirsch ako psychológ je so svojimi radami až neuveriteľne všeobecný (Sny ťa môžu desiť...). Okrem toho nerozumiem ako mohol Timothy Hutton dostať Oscara za vedľajšiu úlohu, keď sa pritom celý dej točí okolo neho a jeho hlavným, a najdôležitejším predstaviteľom. Na de Nira alebo Hurta samozrejme nemá. Veľmi slabé 3*. (909. hodnotenie, 79. komentár k filmu)(5.2.2012)

Tahle rodina, která povrchově funguje na tom, že pod povrchem se všichni raději ignorují, aby nemuseli čelit faktu, že to nefunguje, mě před mnoha lety zaujala, a od té doby si jí v podání Redforda masochisticky promítám aspoň jednou do roka. Sama nevim proč to dělám, obsahově to není příjemný film a budete z něho mít pěkný deprese, ale ta forma je zkrátka hypnotizující. Takovýhle filmy vznikají ve zkušených rukou režisérových po mnoha letech zkušeností, Redford s timhle dokázal debutovat, což asi nikdy nepochopim. Pro mě se jedná o jeho nejlepší film a jeden z nejlepších filmů vůbec.(27.12.2011)

Vyborne zahrane a minimalisticky podane rodinne drama, ktere vede k zamysleni i dlouho po skonceni titulku. Ze scen, jako je ta u rodinneho foceni nebo, kdy Conrad objima matku a cele to sleduje otec z kresla az mrazi. Herecke vykony vsech zucastnenych jsou vyborne. Velmi zdarily je i samotny vyber nazvu filmu. Redford si pri svem rezijnim debutu polozil latku tak vysoko, ze uz ji nikdy nepreskocil. Kdo rika, ze se u filmu nudil by se mel vratit ke Krteckovi.(15.1.2014)

ani neviem, prečo dávam "iba" 3 * aj keď sú to asi tie najlepšie 3* aké som kedy dal. takéto filmy asi nie sú moja parketa, ale i napriek tomu musím uznať, že redford si naložil riadny kusisko na svoj chrbát a nakoniec mu to vyšlo, naozaj, klobúk dolu, pretože ja by som si za svoj režijný debut rozhodne nezvolil psychologickä rodinnú drámu, odvaha sa cení. rovnako sa cenia naozaj skvelé herecké výkony, čo je pre mňa druhým veľkým plusom tohto filmu - najviac hlavne mladučký timothy hutton, ktorý mal naozaj ťažkú úlohu a zahral to ako veľký pán herec, donald ako vždy skvelý a pre mňa príjemne prekvapivo v kladnej, dokonca hyperkladnej postave (potom si ale nechal narásť bradu a presedlal na záporákov:)) a matka - skvelá. a jedno poučenie - objímanie je veľmi dôležité !!!(10.6.2005)

Výtečný film o (ne)porozumění a (ne)schopnosti naslouchat bližnímu. Svým tématem je nadčasový, má obecnou platnost a to zvláště v dnešní moderní uspěchané době. Klobouk dolů před výkonem Timothy Huttona. Moc se mi líbil závěr - žádný srdceryvný doják nebo snad velké usmíření se nekoná, v podstatě finální scéna naznačuje otevřenost příběhu a jeho možná východiska.(4.6.2009)

• - Elizabeth McGovern študovala počas natáčania na konzervatóriu. Vedenie školy jej povolilo opúšťať školu len na víkendy. Bolo to prvý raz kedy táto škola žiakovi umožnila natáčať počas školského roka. (fishki)

• - Bruce Dern a Ken Howard byli zvažováni do role Calvina. (D3VIL)

• - Michael J. Fox sa zúčastnil konkurzu na postavu Conrada. (fishki)