Obyčejní lidé

• slovenský

Obyčajní ľudia

Drama / Psychologický

USA, 1980, 124 min

Je vôbec možné, že jediný úžívateľ majúci T.Huttona v Top10 nechápe, prečo dostal za ORDINARY PEOPLE Oscara ? Jeho Conrad je totiž jednoznačne najzaujímavejšou postavou v Redfordovej mozaike obyčajných ľudí podstupujúcich to najťažšie, čo si pán Boh mohol vymyslieť. A v opakovaných tónoch geniálneho Pachelbelovho Canonu in D (ktorý je naopak z toho najkrajšieho, čo pán Boh kedy vymyslel) je Conradova bolesť ešte intenzívnejšia. Ďalší prekliato dobrý a neprekonaný debut !(2.5.2010)

Už poněkud starší film, ale scénáristicky velmi povedený. Škoda jen, že ten příběhový potenciál není víc využitý. Vše se tak točí kolem jednoho kluka, který má v hlavě zmatek ohledně smrti svého bráchy a vztahu se svou matkou. O něco zajímavější mi však přišel vztah tatínka s maminkou. Mohlo se to lépe prolínat, aby dostaly prostor obě linie. Film je to nepochybně dobrý, navíc s netypickým koncem, ale mohl být ještě o třídu lepší. To mi nikdo nevymluví. 75%(25.12.2013)

• MartinezZ

Něco bylo špatně. Nedokoukal jsem a po půlce dvouhodinového filmu to vypnul ve stavu hlubokého a extrémního znudění. Nemohu říct, že bych po té hodině vůbec věděl, o co tam šlo a je mi to už jedno. Herci hráli dobře a i to dobře vypadalo, ale Oscara za scénář a režii asi nepochopím. Dokoukávat nebo to rovnou celé opakovat už rozhodně nehodlám. Toť vše.(7.7.2013)

Obyčajní ľudia sú neobyčajní v tom, ako sú obyčajní. Ach jaj, to je klišé. Ale sedí to. Film nerozoberá žiadnu extra zápletku, iba rieši problémy, s ktorými sa stretávajú bežní "obyčajní ľudia" a možno aj niečo naviac. Veľmi kvalitný, psychologický, civilný film, ktorý môže niekomu pripadať trochu akademický a dá sa nazvať americkým artom, lenže ja takéto škatuľky nemám rád. Film ma zaujal a to je jediný relevantný fakt. Tí, ktorí režijného Redforda nepoznajú, budú prekvapení intimitou tohto filmu.(23.6.2012)

Všechno špatné skrývat uvnitř a na otázku "Jak to jde?" odpovídat pouze "Všem se daří dobře." V tom rodinném životě americké střední třídy je podle filmových tvůrců hodně věcí špatně a Robert Redford to předvedl ještě před Mendesem a jeho Americkou krásou. Škoda, že jsem se nedokázal dostat pod povrch a naplno tak prožívat osudy hlavních hrdinů, ale to je pouze moje chyba. Z herců bych vyzdvihl nenápadné, ale pro příběh klíčové postavy zahrané Donaldem Sutherlandem a Juddem Hirschem, kteří mě svým úsporným herectvím přesvědčili více než expresivní Timothy Hutton (ale stejně klobouk dolů, kluk to zvládl více než dobře).(12.3.2010)