Obyčejní lidé

• slovenský

Obyčajní ľudia

Drama / Psychologický

USA, 1980, 124 min

Na začátku se zdá, jako kdyby už byl každý s událostmi minulými srovnán, jen ten Conrad je tak trošku na hlavu. Nicméně v průběhu filmu zjišťujeme, že není vše tak, jak na první pohled vypadá. . . Výborná psychologická sonda, navíc ozdobená opravdu skvělými hereckými výkony. Škoda pomalejšího rozjezdu.(19.3.2011)

Úžasný film režijní prvotiny Roberta Redforda....a já jen smeknu. Psychologický náhled do rodiny, kde tragickou nehodou zahyne starší syn a ten mladší je u toho.Komu se co honí hlavou, kdo si dává vinu a matka, která vnitřně dává vinu mladšímu synovi.A tak žijí v jedné rodině a krásném domě všichni, jen ne spolu, ale vedle sebe. Jedinou spojnicí je otec v podání skvělého Donalda Shutherlanda.Jenže i on je jenom člověk. Při posledním záběru jsem byla hodně moc naměko, nikdy totiž nevíte, co vás v životě potká a jestli ti, co milujete, vás nezklamou.(1.1.2013)

Hlavní otázka filmu zní: Kdo je silnější – ten, kdo prožívá emoce, nebo ten, kdo se jim vyhýbá? Celá moderní civilizace je o tom umět se vyhnout emocím. Podle toho ta civilizace vypadá. Necítí-li totiž člověk reálnou bolest, necítí ani skutečnou radost. ___ Poslední čtvrthodina filmu nezachraňuje jeho mdlý dlouhý zbytek.(5.3.2013)

Vyborne zahrane a minimalisticky podane rodinne drama, ktere vede k zamysleni i dlouho po skonceni titulku. Ze scen, jako je ta u rodinneho foceni nebo, kdy Conrad objima matku a cele to sleduje otec z kresla az mrazi. Herecke vykony vsech zucastnenych jsou vyborne. Velmi zdarily je i samotny vyber nazvu filmu. Redford si pri svem rezijnim debutu polozil latku tak vysoko, ze uz ji nikdy nepreskocil. Kdo rika, ze se u filmu nudil by se mel vratit ke Krteckovi.(15.1.2014)

Už poněkud starší film, ale scénáristicky velmi povedený. Škoda jen, že ten příběhový potenciál není víc využitý. Vše se tak točí kolem jednoho kluka, který má v hlavě zmatek ohledně smrti svého bráchy a vztahu se svou matkou. O něco zajímavější mi však přišel vztah tatínka s maminkou. Mohlo se to lépe prolínat, aby dostaly prostor obě linie. Film je to nepochybně dobrý, navíc s netypickým koncem, ale mohl být ještě o třídu lepší. To mi nikdo nevymluví. 75%(25.12.2013)