Pivní putování

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Zdeněk Susa

Zdeněk Susa (moderátor), Matěj Ruppert (moderátor)

Navštívíme pivovary Staropramen na Smíchově, restaurační pivovar U Fleků a klášterní pivovar Břevnov. Z technologie se budeme zajímat zvlášť o sušení sladu – sladovnický hvozd. Na Smíchově si připomeneme císaře Františka Josefa I., který pivovar navštívil, a Alberta Einsteina, který na Smíchově bydlel. Budeme uvažovat o možném vlivu smíchovského piva na jeho obecnou teorii relativity, kterou zveřejnil nedlouho po svém pražském pobytu. U Fleků vzpomeneme štamgasty Josefa Kajetána Tyla, Jakuba Arbesa, Jana Nerudu a zvláště profesora Františka Lexu, zakladatele české egyptologie. Ten nás bude inspirovat k ohledání významu piva při stavbě egyptských pyramid. Budeme také citovat podstatné pasáže Gilgámešova eposu, které dokládají, že pivo bylo ve starověku prostředkem k polidštění. Nezapomeneme ani na Jana Wericha a na jeho moudra, která se od něj dozvěděl a zapsal Vladimír Škutina na pisoáru. Budeme vyprávět o vzniku nejstarší pražské plzeňské pivnice U Pinkasů, o niž se zasloužil bývalý krejčí Pinkas a plzeňský povozník Salzmann. Připomeneme si tamní štamgasty Josefa Jungmanna, Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Nezapomeneme na sochaře Amorta, který je nepřekonaným rekordmanem v množství vypitého piva. Před neúměrnými dávkami alkoholu budeme ovšem varovat, zejména v občasném monstrózním množství. Současně budeme doporučovat, aby mírná dávka byla podávána pravidelně. (Česká televize)

honajz

Jednoznačně nejvtipnější díl - spousta suchých hlášek, vědeckých tvrzení o polidštění člověka, o gravitaci pivovaru působící na Einsteina, Němci pochcaných domech, nejdokonalejší jsou ty o sochách buditelů v sedící poloze atd. Jediný problém, že to moc o pražských pivovarech není. Představí se v úvodu samozřejmě Staropramen, v rychlém sledu jednou fotografií proběhneme těch pár zavřených (Vinohradský, Libeň, Holešovice, Braník), dostaneme se k Flekům, zjistíme, co je hvozd a že v Dejvicích z pivovaru udělali kostel, pak už navštívíme jen hospodu U Pinkasů (ale třeba U zlatého tygra či U černého vola ne) a úplně nakonec, aby se neřeklo, obnovený pivovar v Břevnovském klášteře. Nechápu, proč zde nebyl Strahovský pivovar, Novoměstský, Pivovarský dům v Ječné, z těch zavřených třeba Černý pivovar na Karláku nebo Nuselský, který patřil k pověstným ve městě, případně se mohlo něco říct o zavřených pivovarech, kam chodily slavné osobnosti (protože ty nechodily jen k Flekům nebo Pinkasům). Prostě - dnes to o pražských pivovarech, i když mne tento díl pobavil nejvíc - příliš nebylo. ()