Pivní putování (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2019, 5 h 12 min (Minutáž: 26 min)

Petr Krejčí

Zdeněk Susa

Matěj Ruppert (mod.), Zdeněk Susa (mod.)

Komentáře uživatele honajz k tomuto TV seriálu

Mno, Pivní agent s Rosákem mi přišel zajímavější a zábavnější - škoda, že se ten seriál už nedá sehnat. Přišlo mi, že tvůrci vyjeli s Pivním putováním moc brzy a některé díly a dokonce celkovou koncepci ještě neměli důkladně promyšlené. Tomu nasvědčuje i to, že nejprve bylo oznámeno tuším jen pět dílů, a pak teprve nějaké začaly přibývat a dokonce jeden týden se žádný nový díl nevysílal. Někdy měli tvůrci šťastnou ruku a jednotlivé příběhy a vtipy či vtipné skutečnosti některé díly velmi oživují včetně zajímavých pivních informací, ale pak jsou díly, u nichž převažují jen záběry z dronu na krajinu a města, ale informací je pomálu a jako by je někdo násilím narychlo na koleně splichtil, aby vůbec bylo o čem povídat. Také vybrat dva moderátory, oba s vadou řeči, nebyl myslím nejšťastnější nápad. Nakonec to není tak zlé, často jsem se pobavil a něco nového dozvěděl, ale z takových 40 % jsem musel překousnout vatu (především ono nadužívání záběrů shora), opakování již řečeného a nezajímavé plkání s pivem nijak nesouvisející.(1.12.2019)

Jako nápad to není špatný a někdy jsou zde i vtipné situace nebo připomínky. Plus nádherné záběry krajiny z dronu. Ale celkově mi to přijde jako zmatené skákání odněkud někam a zas jinam. Třeba hned úvodní oslí můstek - král Ječmínek a že se ječmen používá do piva. Jinak to žádnou souvislost nemá. Nebo si odskočíme na hrad Kost, pak k nějaké Čertově bráně, potom k nějaké kdoví kde postavené kapličce, a opět zcela bez souvislostí, proč to tam je. A podíváme se do Olomouce na Svatý kopeček - a tím to hasne, jedním záběrem z dronu. V Olomouci je přitom pět pivovarů a jeden i na tom Svatém kopečku, ale to už se nedozvíme. Navíc se jede jen po těch středně velkých pivovarech, tady osa Litovel - Holba - a jen v komentáři letmo zmíněný Zubr. Ostatních x pivovarů je zcela ignorováno. A moderátoři jsou sice příjemní pánové, ale na moderování nemají - neumí vyslovovat ř, různě huhňají a mluví často nespisovně, což jsem myslel, že ČT drží etalon spisovné mluvy a nemusí kopírovat podbízivé prvky komerčních televizí.(13.9.2019)

Tak Nymburk je moje srdcovka - i když mi tam v místní nemocnici umřel tchán, kterého jsem měl rád (ostatně, do tamní nemocnice se jezdí umírat, to vám řekne každý). Tenhle díl se měl jmenovat spíše Nymbursko, protože o Polabí moc není - pár pivovarů je okrajově zmíněno až zhruba ve 20. minutě, a opět se některé zcela ignorují, třeba slavné Kounice nebo v Polabí dnes také známé poděbradský pivovar či Záhora v Kněžičkách, a stálo za to říct, že v Českém Brodu a Kolíně bylo pivovarnictví obnoveno. Nezaznělo to tu. Ale když vezmu tento díl jako průvodce Nymburkem a okolím, nabídl překvapivě spoustu zajímavých informací, o některých z nich jsem ani nevěděl, držel určitou lajnu a neskákal jako předchozí díl z tématu na téma. Na závěr je přilepeno krátké povídání o skvělém pivovaru v Kostelci nad Černými lesy, sice také zajímavé, ale v tomto dílu nemá co dělat, spíše by se hodil do Posázaví.(13.9.2019)

Jednoznačně nejvtipnější díl - spousta suchých hlášek, vědeckých tvrzení o polidštění člověka, o gravitaci pivovaru působící na Einsteina, Němci pochcaných domech, nejdokonalejší jsou ty o sochách buditelů v sedící poloze atd. Jediný problém, že to moc o pražských pivovarech není. Představí se v úvodu samozřejmě Staropramen, v rychlém sledu jednou fotografií proběhneme těch pár zavřených (Vinohradský, Libeň, Holešovice, Braník), dostaneme se k Flekům, zjistíme, co je hvozd a že v Dejvicích z pivovaru udělali kostel, pak už navštívíme jen hospodu U Pinkasů (ale třeba U zlatého tygra či U černého vola ne) a úplně nakonec, aby se neřeklo, obnovený pivovar v Břevnovském klášteře. Nechápu, proč zde nebyl Strahovský pivovar, Novoměstský, Pivovarský dům v Ječné, z těch zavřených třeba Černý pivovar na Karláku nebo Nuselský, který patřil k pověstným ve městě, případně se mohlo něco říct o zavřených pivovarech, kam chodily slavné osobnosti (protože ty nechodily jen k Flekům nebo Pinkasům). Prostě - dnes to o pražských pivovarech, i když mne tento díl pobavil nejvíc - příliš nebylo.(30.9.2019)

Opět ucelený koncept, vcelku vtipný nadhled a příjemné odhalení o Karlovi Hynkovi. Opět hodně záběrů z dronu a opět soustředění na střední pivovary, takže třeba Nová Paka a další minipivovary tohoto regionu se sem nedostaly.(28.9.2019)

Tenhle díl stojí a padá na historkách - ta o Žofii je velmi zajímavá, ta o Casanovovi trochu přitažená za vlasy a pivo je k němu naroubováno až trochu moc uměle. Jsem rád, že byl zmíněn Ferdinand v Benešově, i když zase - některé další významnější pivovary regionu se sem nedostaly. Skvělý je příběh o panu Cibichovi a jeho podobizně, která stále oblétá celý svět, a pro mne zajímavé zjištění, že pivo märzen je vlastně obecně březňák.(25.10.2019)

Moc příjemný díl, hlavně vysvětlení názvu Poutník a že Pelhřimov vlastně znamená Poutníkov. Dostalo se na víc pivovarů - i když vynechat Třebíč bylo hodně podivné, a z Dalešic se tvůrci opět vylhal jedním záběrem z dronu a z Jihlavy tam toho taky moc nedali.i(25.10.2019)

• Jižní Morava (E07) (epizoda) (2019)

Moje oblíbené místo, a přitom mne tenhle díl hodně nudil. Jižní Morava není jen Starobrno, kterému se pořad věnoval většinu stopáže. Znojmo je pak zmíněno spíše okrajově a nakonec skončíme na Bítově v muzeu pivovarnictví. Proč ne, ale kurnik, v samotném Brnu je spousta dalších pivovarů, co třeba historicky významný Pegas? Kde byl slavkovský pivovar, hodonínský, kyjovský, vzpomínka na slavný vyškovský, co Břeclav a další? I ty historky dnes mi přišly poněkud unylé.(25.10.2019)

• Jižní Čechy (E08) (epizoda) (2019)

Nějak mi přijde, že to ztrácí dech. Ubylo přímých vstupů moderátorů, přibylo záběrů z dronu, ubylo povídání o pivovarech, přibylo historického povídání. Takový otočený koncept zcela pohřbívá původní zajímavý nápad, kde se vše motalo kolem pivovarů, postupného vysvětlování procesu výroby piva, osvětlení účelu jednotlivých místností a staveb v pivovarech nebo různých předmětů a nástrojů... Navíc je sice hezké, že mne pan profesor přesvědčuje, jak je mírné pití piva zdravé, ale kurnik, zas by to nemusel dělat skoro stejnými slovy v každém dílu. V této epizodě se dozvíme hodně o močálech, meandrech, rybnících, Petru Vokovi, žoldácích, Rožmbercích atd., atd., ale o samotném pivu nic moc. I když tento díl navštíví skutečně pivovar v Třeboni, Protivíně a Českých Budějovicích, opět se tak děje především z pohledu dronů, případně moderátor stojí někde před branou závodu. Pivovar v Českém Krumlově pár desítek let nebyl (a nový vznikl až koncem roku 2017) a mluví se zde o tom neexistujícím z minulosti. A úplně nejtrapnější mi přišlo, že jim sice nestál za celou dobu pořadu ani za půl slova, ale oba pánové si na konci připijí Chodovarem!(2.11.2019)

Konečně zas jeden z dílů, který se víc věnuje pivu než historii (i když i na tu dojde). Někdy mám pocit, jako by se s těmi díly střídali na přeskáčku dva různé štáby, autoři i režisér. Zajímavé informace jak historické, tak pivní a pivně výrobní, i když občas ty vtípky skřípaly (Jezulátko se dívalo na pivovar). Ale hlavně, čím tento díl vyniká nejvíc - lidi, já chci taky Pivogoogle!!!(9.11.2019)

Opět jeden z těch lepších dílů (i když některé ty fórky, jak za vším historickým stálo pivo, začínají být otřepané, na druhou stranu sena tu chvíli vyloženě těším), kde je detailně představen Rakovník a pivovar Bakalář (a jen jemně naznačena ta ruská spoluúčast), Krušovice, potěšilo mě představení samotného Džbánu a jeho tajemných kamenných řad plus nedalekého menhiru, a také potěšilo, že se objevil jeden zcela nový pivovar v Panenském Týnci. No a Peruc a Louny jsou má srdcovka, protože tady přes nějakých 150 let žije náš rod. Nu a ten archeologický skanzen je fakt dobrý tip na výlet. A málem bych zapomněl - pobavil mne první český zákon o prohibici, který stejně nikdo nerespektoval.(18.11.2019)

A opět zpočátku těžká nuda a skoro minutové záběry z dronů bez jakéhokoliv povídání. A to přitom procházíme Ostravu (ne, o Qásku se pořad nezmíní) a Nošovice- Kdovíproč je vynechán Havířov, kde se rovněž pivovarům daří. Až se Štramberkem a Hukvaldy začne tento díl trochu nabírat tempo, moderátoři opět mají co říct, konečně, a dokonce se vypraví do Polska na Brackie (co já ho v Krakově vypil, mimo jiná piva!). Konec mi přišel jako přílepek, to s těmi studenty, jako by tvůrci nevěděli, kam to dát. Na druhou stranu bylo zajímavé počítání alkoholu na gramy. Jinak k celkové koncepci mám těžkou výhradu, a to, že tvůrci nejprve jeli podél toků řek, pak podle kopců a údolí, teď podle krajů - zkrátka naprosto zmateně, takže některá místa jsou zde dvakrát, na jiná se vůbec nedostane.(22.11.2019)

• Západní Čechy (E12) (epizoda) (2019)

Takové až moc tradiční zakončení, opět táhnuté přes záběry z dronů - a někdy dokonce bez vysvětlení, na co koukáme. Na co se díváme v úvodním záběru s loukami a sem tam stromy? Na jaké město se díváme v povídání o bavorském pivu? Jinak taková agitka na plzeňská piva (docela by mě zajímalo, jestli se název Prazdroj vůbec ještě používá, všude už vidím jen Pilsner Urquell) včetně povídání o spektakulárním pojmenování pivovaru Gambrinus. Naštěstí je je ještě představen Chodovar, jinak bych dal žlutou kartu pro neobjektivnost. Jinak říct, že v západních Čechách další pivovary nejsou, je pěkná blbost - co Kynšperský Zajíc, co Krušnohor, Permon? A když už byla řeč o lázních, proč se zatajilo, že jak v Mariánských, tak Karlových jsou nové minipivovary?(1.12.2019)