Ukradený stát

Zuzana Piussi

Adam Matej

Vít Janeček

Šimon Špidla

Ukazuje sa, že mediána aj politická scéna na Slovensku sa vyvíja vždy v závislosti od toho, ako dobre momentálne funguje trh so spravodajskými informáciami a vyrábanými dezinformáciami. Tento informačný chaos ešte posilňujú bývalí agenti tajných služieb svojimi reláciami v alternatívnych médiách, kde obratne servírujú mix pravdy a kadejakých konšpirácií. Nad tým všetkým je partia ambicióznych mladých mužova a žien, túžiaca sa zaradiť do politického mainstreamu a produkujúca iný mediálny mix pravdy a lží. Iná partia často zvláštne pôsobiacich "alternatívnych" žurnalistov a aktivistov s nejasným pozadím, napáda predovšetkým liberálnu časť médií a politiky. Avšak ani oni nie sú len vyšinutí blázni, a psychopati, ako ich liberáli označujú, a často sa medzi ich štylisticky často úbohými vyprodukovanými výstupmi, nájde perla, ktorú v oficiálnej tlači nenájdete. Ako trefne hovorí novinárka Jana Teleki (ktorá patrí medzi jednu z mála štýlovo dobre píšucich a zároveň informačne bohato zásobených novinárov na alternatívnej strane): "Najlepšie články na Slovensku sú tie, ktoré nikdy nevyšli." Dôvodom je, že obsahovali natoľko závažné odhalenia, že ich zverejnenie preplatili tí, ktorí nemali záujem o to, aby tieto informácie boli verejné. Skvelá dokumentárna práca režisérky, ktorá našla množstvo postáv a postavičiek, ochotných v dokumente vystúpiť. Nádherná je tiež sprievodná hudobná zložka, obsahujúca syntetizátorom sprevádzané zvláštne texty skupinky rovnako mierne vyšinute pôsobiacich ľudkov, nazývajúcich sa honosne a všeľudovo Občiansky tribunál, no s demonštráciami čítajúcimi maximálne do 20 ľudí. No a pieseň kapely Živé kvety pri záverečných titulkoch nemá chybu. V jej dôsledku je záverečnou vetou filmu veta: "2020, chce sa mi vracať.". Veru po zhliadnutí dokumentu, niet sa čomu čudovať.(27.7.2020)

• nascendi

Dokument som si pozrel, ale nadšený ním nie som. K jeho priemernej úrovni patrila pomerne chaotická zmäť rôznych obskúrnych postavičiek, ktoré sa tvária ako Tajomný hrad v Karpatoch a nič nepovedia, lebo nemôžu. Rušil ma aj nevýrazný hlas autorky, ktorý nekorešpondoval s obsahom. Na druhej strane ma potešila pozornosť venovaná problematike trhu s informáciami, ktorý pripomína zmenu profesnej orientácie časti športovcov po rozpade Sovietskeho zväzu. Aj keď považujem dokument za celkovo priemerný, je dobré si ho kvôli viacerým zaujímavým momentom pozrieť.(27.7.2020)

Investigativní dokument nejen o tom, co vedlo k vraždě Kuciaka, je plný tolika různých figurek, že jsem se ve výsledném chaosu převážně ztrácel. Propojení zločinu a politiky asi nikoho nepřekvapí, jde jen o to, jak velká kde ta chobotnice je. Aktivisté hrající si na Duo Yamaha byli příšerní (a vůbec jsem jejich zpěvu nerozuměl). Navíc toho o slovenské politice nevím tolik, abych se v těch informacích dokázal zorientovat (50%).(27.7.2020)

Z historického hľadiska bude tento dokument významný, rieši totiž postupný morálny úpadok slovenskej politickej scény pre moc a peniaze. Oceňujem mnoho hostí a snahu o istú vyváženosť názorov, čo je však katastrofálnou fackou je technická záležitosť a to, že si autorka projektu nahovorila vlastný film.(19.4.2020)

Dovolím si povedať, že Zuzana Piussi ide na vec tým správnym spôsobom. Snaží sa byť objektívna, to znamená, že oslovuje všetky možné osobnosti, i keď v tomto prípade sa nedá hovoriť o jedných a druhých, Ukradnutý štát vám dá pocítiť, že všetko je tak prepletené a komplikované, až vám z toho doslova príde zle. Neponúka vlastný pohľad, necháva na divákovi, nech si urobí názor sám. Pre niekoho to ale môže znamenať problém, či Piussi nemala byť predsa len ako autorka subjektívnejšia. Osobne si to nemyslím a oceňujem, že pred kameru dostala zaujímavú sortu ľudí a tí toho povedali skutočne dosť. Nie však natoľko, aby sa prípad zázračne vyriešil, ale to zatiaľ nedokázala ani polícia.(10.10.2019)

Je vidět, že slovenská společnost pokročila a už to nemají tak divoké jako v 90,letech. Mafie se podařilo zkrotit. Korupci prolezlou do státní zprávy jak dokument ukazuje ne.(22.9.2020)

Musím napísať, že tento dokument ma veľmi zaujal, ba priam pripútal o sedačku v kine. Téma bola veľmi zaujímavá ako aj výber ľudí, ktorí vypovedali pred kamerou. Tiež musím pozdvihnúť aj to, že politiku a tieto veci vôbec nesledujem a teda pre človeka nezasveteného do danej problematiky bolo všetko vysvetlené viac než jasne a to si veľmi cením. Veľmi ma potešila aj skvelá pesnička od skupiny Živé kvety na záver. Zuzka len tak ďalej!!!(10.10.2019)

Zatial to najlepsie od Piusii bol Selsky Rozum 2017 - paradoxne o babisovi a pomeroch v Cesku, jakomzto byvalej casti Ceskoslovenska. Priemerne, Piussi mala problemy po dokonceni dokumentu s istymi uradmi, nejdem hovorit akymi, kazdy nech si zisti. Kazdopadne tam spomenula jedneho podnikatela, ktory je podla nej zly clovek.Moze byt, nehadam sa, zlo ako vieme nejde z krestanstva, judaizmu ba ani z hinduizmu, zlo pochadza od kazdeho jedneho cloveka, tak to je a tak to aj bude : 30 %(19.10.2019)

• Marrdaa

"politici na Slovensku sú hlúpi a ľahko vydierateľní, ľahko sa nechajú zlákať, na mňa toto vôbec neplatí..." to je postoj zúčastněných v dokumentu, kde se téměř všichni nechali v minulosti někým vydírat. Dialogy jsou na úrovni dětí ze 4. ročníku základní školy, ale právě to skvěle ilustruje celou kauzu kolem vraždy Jána Kuciaka a ex-premiéra Fica. Prostřihy na milion € v hotovosti a zkratkovité názory protestujících v ulicích Blavy jsou asi největši Cringe co jsem letos viděl a jeslti doteď bylo něco, co se mi na Slovenku ještě líbilo, tak je už nenávratně pryč.(22.11.2019)

• Sany33

Aktuálna téma, ktorá momentálne zasahuje do každodenného diania na Slovensku. Chopiť sa toho chce pevné nervy, silný žalúdok a hlavne dobré kontakty ochotné sa s vami baviť. Zuzana Piussi má všetky tieto predpoklady akurát je vidno, že žáner dokumentu je pre §u dosť cudzí a teda dokument vyzerá veľmi neprofesionálne. Jednak sama režisérka je aj rozprávač, čo by nevadilo, keby nemala maximálne monotónny a nezaujímavý hlas, ktorý nemá žiadnu dynamiku. V ďalšej rade visiace mikrofóny nad hlavami zúčastnených je maximálne neprofesionálny. O to viac ma to prekvapilo, že sa to na Slovensku dostalo do kín a nie iba na malé mestské festivaly. Samo o sebe takýto dokument treba ale na 21. storočie je to veľmi slabé. 25%(16.6.2020)

Hoci film v podstate nepodával žiadne nové informácie, komentáre jednotlivých ľudí boli zaujímavé a celé to bolo dané dobre do súvislosti. Vytkla by som asi 2 veci. Po prvé, nie úplne najlepšiu technickú kvalitu filmu (osvetlenie, zvuk). Po druhé, v snahe byť objektívna podľa mňa autorka venovala príliš veľa priestoru niektorým neserióznym konšpiračným teóriám, ktoré tak povýšila do pozície alternatívy k realite. Inak celkom dobrý film, ktorého predmet vo mne zanechal podobné pocity, o akých spievajú Živé kvety na záver.(13.10.2019)

• Arsenal83

Otrasný hlas Piussi, to bolo snáď horšie ako by to hovoril Stephen Hawking cez ten svoj prístroj, keby ešte žil. Obsahovo ok, má to aj pravdivé fakty, ale na druhej strane je to jednostranne ladené, nádych propagandy je viac ako citeľný. A už po voľbách sa ukazuje, že téma Kuciak zaujímavá už tak nie je a oligarchia je vymenená za inú oligarchiu. Celková hodnota dokumentu veľmi slabá. Ideme vraj proti mafii a hneď na začiatku počuť z tribúny rozprávať Kisku, pozemkového mafiána.(14.5.2020)

• Paldiny

Na hlások Zuzany Piussi sa dá časom zvyknúť a keď ma prestal iritovať som sa mohol započúvať aj do výpovedí bývalých SIS agentov, novinárov, tajných nahrávok a známych youtube evergreenov. Vo výsledku som si z dokumentu aj tak nič neodniesol, je to zas iba spleť čriepkov (a v nich vraj existujúcich dôkazov), ktoré sa zatiaľ nikomu nepodarilo poupratovať do zrozumiteľného celku. Inak povedané, keby som týmto materiálom disponoval ja, nechal by som ho zrieť ešte nejaký ten čas a neťahal hneď po kinách. Potom by si režisérka nemusela vypomáhať pripitými konšpirátormi a akýmsi chrenom za klavírom, ktorý za to, že odcitoval jednu pasáž z ústavy nás nútil desať minút sledovať jeho kvázi hudobné antré.(27.7.2020)

Dokument nekorenšpondujúci so svojim názvom. V podstate len taká malá sonda do panoptika postáv a postavičiek slovenského "informačného veku", kde ako background slúži obdobie po vražde Kuciaka. Aby sa dokument mohol volať tak, ako sa volá musel by prinášať oveľa viac a oveľa dôležitejších poznatkov. Ovšem niečo som si zobral a to utvrdenie v mojom názore, že SIS treba zrušiť. Rozpustiť tak, ako po revolúcii zrušil Sacher ŠtB. Táto tajná služba je nereformovatelná a štruktúry má skrz naskrz prelezené obchodníkmi z informáciami.(31.3.2020)

Nie je ľahké spracovať takúto tému - ísť s kožou na trh. Oceňujem, že boli udalosti zasadené do kontextu v prehľadnej rekapitulácii. Emočne sa ma to však nijako nedotklo. Možno je chyba vo mne, neviem - prišlo mi to ako spravodajský žáner. Ak nám chcela autorka ukázať, že máme ukradnutý štát, tak si na to vybrala nedôveryhodných respondentov. Ak chcela kompromitovať respondentov, tak to urobila nedôsledne. Mrzí ma, že autorka týmto filmom prispieva k spoločenskej frustrácii čím nepriamo pomáha rásť extrémizmu, či dezinformáciám.(15.10.2019)

Pani reziserka, prosim Vas. Uz nikdy, ale naozaj nikdy nenarozpravajte komentar k Vasmu filmu. Je to nieco hrozne. Inak film dobry, ale za ten komentar, ktory ma cely cas iritoval, strhavam jednu hviezdu... sorry jako.(26.3.2020)

• winstonsmith

Velmi zmatené, náhodně poskládané , ovšem zároveň znepokojivé. Lepší je dokument o podobné záležitosti, Skutok sa stal. Škoda, promarněná příležitost. Pán s klávesami je velká prohra paní Piussi.(28.10.2019)

• Mr.Branco

Tento dokument, je slabota. Nepáčilo sa mi ani jeho technické spracovanie. Je to slabota.(2.4.2020)

Země, jejíž občané u takovéhoto počinu hodnotí hlavně formu a obsah pomíjejí (což je běžné i u běžných filmů), je permanentně ztracena. Dávám plný počet po zhlédnutí pouhých 6 minut. Pro hodnocení mi to stačí. Největší ocenění si totiž tvůrce zaslouží za odvahu zveřejnit to, na jakých principech funguje mediokracie.(30.7.2020)