Ukradený stát

Zuzana Piussi

Miro Remo

Vít Janeček

Šimon Špidla

Dovolím si povedať, že Zuzana Piussi ide na vec tým správnym spôsobom. Snaží sa byť objektívna, to znamená, že oslovuje všetky možné osobnosti, i keď v tomto prípade sa nedá hovoriť o jedných a druhých, Ukradnutý štát vám dá pocítiť, že všetko je tak prepletené a komplikované, až vám z toho doslova príde zle. Neponúka vlastný pohľad, necháva na divákovi, nech si urobí názor sám. Pre niekoho to ale môže znamenať problém, či Piussi nemala byť predsa len ako autorka subjektívnejšia. Osobne si to nemyslím a oceňujem, že pred kameru dostala zaujímavú sortu ľudí a tí toho povedali skutočne dosť. Nie však natoľko, aby sa prípad zázračne vyriešil, ale to zatiaľ nedokázala ani polícia.(10.10.2019)

Zatial to najlepsie od Piusii bol Selsky Rozum 2017 - paradoxne o babisovi a pomeroch v Cesku, jakomzto byvalej casti Ceskoslovenska. Priemerne, Piussi mala problemy po dokonceni dokumentu s itymi uradmi, nejdem hovorit akymi, kazdy nech si zisti. Kazdopadne tam spomenula jedneho podnikatela, ktory je podla nej zly clovek.Moze nbyt, nehadam sa, zlo ako vieme nejde z krestanstva, judaizmu ba ani z hinduizmu, zlo pochadza od kazdeho jedneho cloveka, tak to je a tak to aj bude : 30 %(19.10.2019)

Musím napísať, že tento dokument ma veľmi zaujal, ba priam pripútal o sedačku v kine. Téma bola veľmi zaujímavá ako aj výber ľudí, ktorí vypovedali pred kamerou. Tiež musím pozdvihnúť aj to, že politiku a tieto veci vôbec nesledujem a teda pre človeka nezasveteného do danej problematiky bolo všetko vysvetlené viac než jasne a to si veľmi cením. Veľmi ma potešila aj skvelá pesnička od skupiny Živé kvety na záver. Zuzka len tak ďalej!!!(10.10.2019)

• Marrdaa

"politici na Slovensku sú hlúpi a ľahko vydierateľní, ľahko sa nechajú zlákať, na mňa toto vôbec neplatí..." to je postoj zúčastněných v dokumentu, kde se téměř všichni nechali v minulosti někým vydírat. Dialogy jsou na úrovni dětí ze 4. ročníku základní školy, ale právě to skvěle ilustruje celou kauzu kolem vraždy Jána Kuciaka a ex-premiéra Fica. Prostřihy na milion € v hotovosti a zkratkovité názory protestujících v ulicích Blavy jsou asi největši Cringe co jsem letos viděl a jeslti doteď bylo něco, co se mi na Slovenku ještě líbilo, tak je už nenávratně pryč.(22.11.2019)

Hoci film v podstate nepodával žiadne nové informácie, komentáre jednotlivých ľudí boli zaujímavé a celé to bolo dané dobre do súvislosti. Vytkla by som asi 2 veci. Po prvé, nie úplne najlepšiu technickú kvalitu filmu (osvetlenie, zvuk). Po druhé, v snahe byť objektívna podľa mňa autorka venovala príliš veľa priestoru niektorým neserióznym konšpiračným teóriám, ktoré tak povýšila do pozície alternatívy k realite. Inak celkom dobrý film, ktorého predmet vo mne zanechal podobné pocity, o akých spievajú Živé kvety na záver.(13.10.2019)

• Paldiny

Na hlások Zuzany Piussi sa dá časom zvyknúť a keď ma prestal iritovať som sa mohol započúvať aj do výpovedí bývalých SIS agentov, novinárov, tajných nahrávok a známych youtube evergreenov. Vo výsledku som si z dokumentu aj tak nič neodniesol, je to zas iba spleť čriepkov (a v nich vraj existujúcich dôkazov), ktoré sa zatiaľ nikomu nepodarilo poupratovať do zrozumiteľného celku. Inak povedané, keby som týmto materiálom disponoval ja, nechal by som ho zrieť ešte nejaký ten čas a neťahal hneď po kinách. Potom by si režisérka nemusela vypomáhať pripitými konšpirátormi a akýmsi chrenom za klavírom, ktorý za to, že odcitoval jednu pasáž z ústavy nás nútil desať minút sledovať jeho kvázi hudobné antré.(26.10.2019)

Nie je ľahké spracovať takúto tému - ísť s kožou na trh. Oceňujem, že boli udalosti zasadené do kontextu v prehľadnej rekapitulácii. Emočne sa ma to však nijako nedotklo. Možno je chyba vo mne, neviem - prišlo mi to ako spravodajský žáner. Ak nám chcela autorka ukázať, že máme ukradnutý štát, tak si na to vybrala nedôveryhodných respondentov. Ak chcela kompromitovať respondentov, tak to urobila nedôsledne. Mrzí ma, že autorka týmto filmom prispieva k spoločenskej frustrácii čím nepriamo pomáha rásť extrémizmu, či dezinformáciám.(15.10.2019)

• winstonsmith

Velmi zmatené, náhodně poskládané , ovšem zároveň znepokojivé. Lepší je dokument o podobné záležitosti, Skutok sa stal. Škoda, promarněná příležitost. Pán s klávesami je velká prohra paní Piussi.(28.10.2019)