Ukradený stát

Zuzana Piussi

Miro Remo

Vít Janeček

Šimon Špidla

Zatial to najlepsie od Piusii bol Selsky Rozum 2017 - paradoxne o babisovi a pomeroch v Cesku, jakomzto byvalej casti Ceskoslovenska. Priemerne, Piussi mala problemy po dokonceni dokumentu s itymi uradmi, nejdem hovorit akymi, kazdy nech si zisti. Kazdopadne tam spomenula jedneho podnikatela, ktory je podla nej zly clovek.Moze nbyt, nehadam sa, zlo ako vieme nejde z krestanstva, judaizmu ba ani z hinduizmu, zlo pochadza od kazdeho jedneho cloveka, tak to je a tak to aj bude : 30 %(19.10.2019)

Dovolím si povedať, že Zuzana Piussi ide na vec tým správnym spôsobom. Snaží sa byť objektívna, to znamená, že oslovuje všetky možné osobnosti, i keď v tomto prípade sa nedá hovoriť o jedných a druhých, Ukradnutý štát vám dá pocítiť, že všetko je tak prepletené a komplikované, až vám z toho doslova príde zle. Neponúka vlastný pohľad, necháva na divákovi, nech si urobí názor sám. Pre niekoho to ale môže znamenať problém, či Piussi nemala byť predsa len ako autorka subjektívnejšia. Osobne si to nemyslím a oceňujem, že pred kameru dostala zaujímavú sortu ľudí a tí toho povedali skutočne dosť. Nie však natoľko, aby sa prípad zázračne vyriešil, ale to zatiaľ nedokázala ani polícia.(10.10.2019)

Nie je ľahké spracovať takúto tému - ísť s kožou na trh. Oceňujem, že boli udalosti zasadené do kontextu v prehľadnej rekapitulácii. Emočne sa ma to však nijako nedotklo. Možno je chyba vo mne, neviem - prišlo mi to ako spravodajský žáner. Ak nám chcela autorka ukázať, že máme ukradnutý štát, tak si na to vybrala nedôveryhodných respondentov. Ak chcela kompromitovať respondentov, tak to urobila nedôsledne. Mrzí ma, že autorka týmto filmom prispieva k spoločenskej frustrácii čím nepriamo pomáha rásť extrémizmu, či dezinformáciám.(15.10.2019)

Musím napísať, že tento dokument ma veľmi zaujal, ba priam pripútal o sedačku v kine. Téma bola veľmi zaujímavá ako aj výber ľudí, ktorí vypovedali pred kamerou. Tiež musím pozdvihnúť aj to, že politiku a tieto veci vôbec nesledujem a teda pre človeka nezasveteného do danej problematiky bolo všetko vysvetlené viac než jasne a to si veľmi cením. Veľmi ma potešila aj skvelá pesnička od skupiny Živé kvety na záver. Zuzka len tak ďalej!!!(10.10.2019)

Hoci film v podstate nepodával žiadne nové informácie, komentáre jednotlivých ľudí boli zaujímavé a celé to bolo dané dobre do súvislosti. Vytkla by som asi 2 veci. Po prvé, nie úplne najlepšiu technickú kvalitu filmu (osvetlenie, zvuk). Po druhé, v snahe byť objektívna podľa mňa autorka venovala príliš veľa priestoru niektorým neserióznym konšpiračným teóriám, ktoré tak povýšila do pozície alternatívy k realite. Inak celkom dobrý film, ktorého predmet vo mne zanechal podobné pocity, o akých spievajú Živé kvety na záver.(13.10.2019)