Ukradený stát

Třicet let od listopadu 1989 se zejména v post-socialistickém bloku začínají projevovat demokratické deficity i větší či menší kritické propady právního státu. Jsou to anomálie, nebo se začínají vynořovat zárodky nového společenského zřízení, které ještě nemá jméno? Naším filmem nabízíme pracovní název. (D1film)

Radko

Ukazuje sa, že mediána aj politická scéna na Slovensku sa vyvíja vždy v závislosti od toho, ako dobre momentálne funguje trh so spravodajskými informáciami a vyrábanými dezinformáciami. Tento informačný chaos ešte posilňujú bývalí agenti tajných služieb svojimi reláciami v alternatívnych médiách, kde obratne servírujú mix pravdy a kadejakých konšpirácií. Nad tým všetkým je partia ambicióznych mladých mužov a a žien, vlastnená korporáciami s nie vždy jasnými politickými zámermi, túžiaca sa zaradiť do politického mainstreamu a produkujúca iný mediálny mix pravdy a lží. Iná partia často zvláštne pôsobiacich "alternatívnych" žurnalistov a aktivistov s nejasným pozadím, napáda predovšetkým liberálnu časť médií a politiky. Avšak ani oni nie sú len vyšinutí blázni, a psychopati, ako ich liberáli označujú, a často sa medzi ich štylisticky často úbohými vyprodukovanými výstupmi, nájde perla, ktorú v oficiálnej tlači nenájdete. Ako trefne hovorí novinárka Jana Teleki (ktorá patrí medzi jednu z mála štýlovo dobre píšucich a zároveň informačne bohato zásobených novinárov na alternatívnej strane): "Najlepšie články na Slovensku sú tie, ktoré nikdy nevyšli." Dôvodom je, že obsahovali natoľko závažné odhalenia, že ich zverejnenie preplatili tí, ktorí nemali záujem o to, aby tieto informácie boli verejné. Skvelá dokumentárna práca režisérky, ktorá našla množstvo postáv a postavičiek, ochotných v dokumente vystúpiť. Nádherná je tiež sprievodná hudobná zložka, obsahujúca syntetizátorom sprevádzané zvláštne texty skupinky rovnako vyšinuto pôsobiacich ľudkov. Nazývajú sa honosne a všeľudovo Občiansky tribunál. Ich demonštrácie čítajúce maximálne 20 ľudí ale pôsobia nie ako občiansky tribunál, ale ako karneval psychopatov.. Záverečná pieseň kapely Živé kvety nemá chybu. V jej dôsledku je záverečnou vetou filmu veta: "2020, chce sa mi vracať.". Po skončení dokumentu, niet sa veru prečo takémuto pocitu čudovať. ()

*CARNIFEX*

Kurevsky tendenčná záležitosť, ktorá predostiera niekoľko zásadných informácií, pričom s odstupom času troch rokov, už bohužiaľ ani tie nemajú takú hodnotu, ako v minulosti. Samotný dokument, ktorý môžu diváci voľne vzhliadnuť, prešiel ráznym okresaním, nakoľko Piussi špárala do hovien, ktoré vysrali ľudia terajšej vlády na SVK. Veľká liberálka dostala ukážkovo po prstoch a musela sa zmieriť s tým, že nie všetko môže, pričom buď sa zmieri so svojimi možnosťami, alebo bude držať hubu úplne. Boh ho vie, ako to cíti. Čo sa týka spracovania dokumentu, je čisto priemernou záležitosťou bez popudu emócií v pomerne nekvalitnej forme. Vzhľadom na silnú tému, ponúka naozaj pramálo .. ()

MM_Ramone

Film "Ukradnutý štát" mal premiéru v roku 2019 a potom sa záhadne vytratil. Pani Zuzana Piussi v tomto investigatívnom dokumente pátra po pravde. Jej práca napriek tomu, že je pravoverná liberálka, bola mainstreamom napadnutá a dehonestovaná. Dokument následne vyšiel účelovo zostrihaný, bez veľmi podstatných častí. Najviac jej vyčítali, že dala priestor bývalému dôstojníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavlovi Forischovi a tiež aj fakt, že počas súdu s Mariánom Kočnerom sa dobrovoľne stala jeho dôverníčkou, čo je legálny post, právo obžalovaného. Jediné, čo filmárka Zuzana Piussi chcela, bolo dozvedieť sa pravdu o udalostiach, ktoré bezprostredne súvisia s vraždou novinára Jána Kuciaka. Tento jej dokumentárny film je síce oficiálny, legálny, ale vplyvom mocných záujmových skupín ovládajúcich dianie v Slovenskej republike, odsúvaný do úzadia. Prečo? Komu to vyhovuje? *** ()

Snorlax

Na jednu stranu je chvályhodné, že Piussi se pokusila dát prostor různým názorům, na stranu druhou se tak v dokumentu objevují mimozemšťané z Hvězdné pěchoty s krycím názvem Občanský tribunál. Bohužel mám pocit, že z filmu mi na delší dobu utkví pouze kníkání jeho režisérky a seance s Občanským tribunálem, obojí byl poctivý masakr pro uši. ()

dr.horrible

Film, ktorý bol ešte pred premiérou mimoriadne diskutovaný pre detail, že dával priestor úplne nepodstatnej pseudonovinárke Jane Teleki. Ako je u Piussi zvykom, dokument nevysloví názor, neurobí to explicitne, ale necháva diváka spracovať hromadu rôznych podnetov, ktoré by si mal dokázať sám vyhodnotiť. V tomto prípade sa jedná o striedanie novinárov, dezinformátorov, politikov, bývalých príslušníkov tajných služieb, atď atď, a pre nezainteresovaného diváka je miestami prakticky nemožné posúdiť, kto je relevantný hráč, kto zaplatený a do veci zapletený, a kto je proste len konšpirátorský magor. Konkrétne scény s Martinom Bavolárom (ktorý sám seba nazval slovenským Snowdenom, odhalil kauzu Gorila dva roky po jej odhalení, a ktorý je na smiech každému, kto kedy zablúdil na slovenské meme stránky) nijak nedávajú tušiť, že ide o humornú postavičku, skôr  úmyselne vytvárajú dojem vážnosti a reálneho konšpiračného stretnutia s do veci zainteresovaným whistleblowerom. A nie je to len ním. Dajú sa identifikovať pohnútky napríklad u Forischa, neskôr u Teleki, na mnohých miestach ale film/réžia/autorka pôsobia dojmom nevedomosti a zmätenosti, a ak bol autorský zámer navodiť dojem, že je v tomto štáte absolútny chaos, aj tak je to nezmysel. Chápem Piussiovej štýl pri filmoch ako Od Fica do Fica, alebo Krehká identita, tu sa ale rozoberali fakty, a keď pri vysvetlovaní postavíte na rovnakú úroveň novinárov, vyšetrovateľov, obvinených a bláznov, nakoniec možno omylom vytvoríte panoptikum, kde najtriezvejšie pôsobí Braník, a vo výsledku dopadnete ako tá Kočnerova Threema. Najpádnejším argumentom pre chybovosť zvolenej formy je spätný pohľad zo súčasnosti (01.2022), pretože za uplynulú dobu sa krajina zbláznila, zbúrali sa všetky hranice, odkryli sa skutočné charaktery, a z Piussiovej snahy o diverzitné pokrytie situácie spravili čistý vtip. V istom zmysle mala pravdu, chaos tu naozaj je. Ale k pravde sa nedopátrate, keď necháte rečniť Občiansky tribunál. ()

Anderton

Dovolím si povedať, že Zuzana Piussi ide na vec tým správnym spôsobom. Snaží sa byť objektívna, to znamená, že oslovuje všetky možné osobnosti, i keď v tomto prípade sa nedá hovoriť o jedných a druhých, Ukradnutý štát vám dá pocítiť, že všetko je tak prepletené a komplikované, až vám z toho doslova príde zle. Neponúka vlastný pohľad, necháva na divákovi, nech si urobí názor sám. Pre niekoho to ale môže znamenať problém, či Piussi nemala byť predsa len ako autorka subjektívnejšia. Osobne si to nemyslím a oceňujem, že pred kameru dostala zaujímavú sortu ľudí a tí toho povedali skutočne dosť. Nie však natoľko, aby sa prípad zázračne vyriešil, ale to zatiaľ nedokázala ani polícia. ()

Slarque

Investigativní dokument nejen o tom, co vedlo k vraždě Kuciaka, je plný tolika různých figurek, že jsem se ve výsledném chaosu převážně ztrácel. Propojení zločinu a politiky asi nikoho nepřekvapí, jde jen o to, jak velká kde ta chobotnice je. Aktivisté hrající si na Duo Yamaha byli příšerní (a vůbec jsem jejich zpěvu nerozuměl). Navíc toho o slovenské politice nevím tolik, abych se v těch informacích dokázal zorientovat (50%). ()

Marze

Je vidět, že slovenská společnost pokročila a už to nemají tak divoké jako v 90,letech. Mafie se podařilo zkrotit. Korupci prolezlou do státní zprávy jak dokument ukazuje ne. ()

Arsenal83

Otrasný hlas Piussi, to bolo snáď horšie ako by to hovoril Stephen Hawking cez ten svoj prístroj, keby ešte žil. Obsahovo ok, má to aj pravdivé fakty, ale na druhej strane je to jednostranne ladené, nádych propagandy je viac ako citeľný. A už po voľbách sa ukazuje, že téma Kuciak zaujímavá už tak nie je a oligarchia je vymenená za inú oligarchiu. Celková hodnota dokumentu veľmi slabá. Ideme vraj proti mafii a hneď na začiatku počuť z tribúny rozprávať Kisku, pozemkového mafiána. ()

Flego

Z historického hľadiska bude tento dokument významný, rieši totiž postupný morálny úpadok slovenskej politickej scény pre moc a peniaze. Oceňujem mnoho hostí a snahu o istú vyváženosť názorov, čo je však katastrofálnou fackou je technická záležitosť a to, že si autorka projektu nahovorila vlastný film. ()

Martin741

Zatial to najlepsie od Piusii bol Selsky Rozum 2017 - paradoxne o babisovi a pomeroch v Cesku, jakomzto byvalej casti Ceskoslovenska. Priemerne, Piussi mala problemy po dokonceni dokumentu s istymi uradmi, nejdem hovorit akymi, kazdy nech si zisti. Kazdopadne tam spomenula jedneho podnikatela, ktory je podla nej zly clovek.Moze byt, nehadam sa, zlo ako vieme nejde z krestanstva, judaizmu ba ani z hinduizmu, zlo pochadza od kazdeho jedneho cloveka, tak to je a tak to aj bude. Spomenula a urobila aj rozhovor s dalsim clovekom, s ktorym sa kamaratim na Assbooku. Jeho meno nepoviem, a ten clovek uz nezije na Slovensku, ale na planete Zem stale ze jo. Jo, bez prdele, neodisiel ani na Mars ani na Neptun  : 30 % ()

retroslovak

Musím napísať, že tento dokument ma veľmi zaujal, ba priam pripútal o sedačku v kine. Téma bola veľmi zaujímavá ako aj výber ľudí, ktorí vypovedali pred kamerou. Tiež musím pozdvihnúť aj to, že politiku a tieto veci vôbec nesledujem a teda pre človeka nezasveteného do danej problematiky bolo všetko vysvetlené viac než jasne a to si veľmi cením. Veľmi ma potešila aj skvelá pesnička od skupiny Živé kvety na záver. Zuzka len tak ďalej!!! ()

Marrdaa

"politici na Slovensku sú hlúpi a ľahko vydierateľní, ľahko sa nechajú zlákať, na mňa toto vôbec neplatí..." to je postoj zúčastněných v dokumentu, kde se téměř všichni nechali v minulosti někým vydírat. Dialogy jsou na úrovni dětí ze 4. ročníku základní školy, ale právě to skvěle ilustruje celou kauzu kolem vraždy Jána Kuciaka a ex-premiéra Fica. Prostřihy na milion € v hotovosti a zkratkovité názory protestujících v ulicích Blavy jsou asi největši Cringe co jsem letos viděl a jeslti doteď bylo něco, co se mi na Slovenku ještě líbilo, tak je už nenávratně pryč. ()

Sany33

Aktuálna téma, ktorá momentálne zasahuje do každodenného diania na Slovensku. Chopiť sa toho chce pevné nervy, silný žalúdok a hlavne dobré kontakty ochotné sa s vami baviť. Zuzana Piussi má všetky tieto predpoklady akurát je vidno, že žáner dokumentu je pre §u dosť cudzí a teda dokument vyzerá veľmi neprofesionálne. Jednak sama režisérka je aj rozprávač, čo by nevadilo, keby nemala maximálne monotónny a nezaujímavý hlas, ktorý nemá žiadnu dynamiku. V ďalšej rade visiace mikrofóny nad hlavami zúčastnených je maximálne neprofesionálny. O to viac ma to prekvapilo, že sa to na Slovensku dostalo do kín a nie iba na malé mestské festivaly. Samo o sebe takýto dokument treba ale na 21. storočie je to veľmi slabé. 25% ()

borec999

Dokument, pri ktorého sledovaní sa Vám zdá že len nesmelo prešľapuje na mieste a z hľadiska faktov neprinesie nič čo by ste predtým nevedeli. Až príde v istom momente pomerne prekvapivý zvrat a zrazu vás to začne strašne zaujímať. Nie je to dokonalé, no minimálne to prináša ďalší uhol pohľadu na niektoré významné udalosti našej novodobej histórie a poukazuje, že takto sa to mohlo stať a niektoré osoby mohli mať na udalosti značný vplyv. Alebo aj možno nie a celé je to úplne inak. Kto vie.. 60% PS: hlas Zuzany Piussi rušivý a pri prvom počutí veľmi veľmi srandovný :D ()

jasiska

Hoci film v podstate nepodával žiadne nové informácie, komentáre jednotlivých ľudí boli zaujímavé a celé to bolo dané dobre do súvislosti. Vytkla by som asi 2 veci. Po prvé, nie úplne najlepšiu technickú kvalitu filmu (osvetlenie, zvuk). Po druhé, v snahe byť objektívna podľa mňa autorka venovala príliš veľa priestoru niektorým neserióznym konšpiračným teóriám, ktoré tak povýšila do pozície alternatívy k realite. Inak celkom dobrý film, ktorého predmet vo mne zanechal podobné pocity, o akých spievajú Živé kvety na záver. ()

Paldiny

Na hlások Zuzany Piussi sa dá časom zvyknúť a keď ma prestal iritovať som sa mohol započúvať aj do výpovedí bývalých SIS agentov, novinárov, tajných nahrávok a známych youtube evergreenov. Vo výsledku som si z dokumentu aj tak nič neodniesol, je to zas iba spleť čriepkov (a v nich vraj existujúcich dôkazov), ktoré sa zatiaľ nikomu nepodarilo poupratovať do zrozumiteľného celku. Inak povedané, keby som týmto materiálom disponoval ja, nechal by som ho zrieť ešte nejaký ten čas a neťahal hneď po kinách. Potom by si režisérka nemusela vypomáhať pripitými konšpirátormi a akýmsi chrenom za klavírom, ktorý za to, že odcitoval jednu pasáž z ústavy nás nútil desať minút sledovať jeho kvázi hudobné antré. ()

Theker

Dokument nekorenšpondujúci so svojim názvom. V podstate len taká malá sonda do panoptika postáv a postavičiek slovenského "informačného veku", kde ako background slúži obdobie po vražde Kuciaka. Aby sa dokument mohol volať tak, ako sa volá musel by prinášať oveľa viac a oveľa dôležitejších poznatkov. Ovšem niečo som si zobral a to utvrdenie v mojom názore, že SIS treba zrušiť. Rozpustiť tak, ako po revolúcii zrušil Sacher ŠtB. Táto tajná služba je nereformovatelná a štruktúry má skrz naskrz prelezené obchodníkmi z informáciami. ()

E lan

Vcelku zajímavý a emotivní pohled do zákulisí podnikatelsko-politické sféry Slovenska. Docela zajímavé vyprávění a vysvětlení některých kauz, které hýbali nedávno Slovenskem. Zároveň docela hezká plejáda "divných tipů", to se člověk nestačí divit. ()

DJ Kritik

V tomto dokumente sa odkrývajú jednotlive postavy a postavičky osudných dní po vražde novinára a jeho snúbenice. Je tu veľa materiálov, z ktorých si môže vybrať každý a takisto si každý môže urobiť úsudok o jednotlivých výpovediach účinkujúcich. Dokument a spravodajstvo má byť o tom, aby človek mohol sám rozhodnúť k čomu sa prikloní. Len musí dostať informácie zo širokého spektra. A tu to tak je. ()