Dem Horizont so nah

Drama / Romantický

Německo, 2019, 109 min

Romantický príbeh o láske na prvý pohľad. Nad Jessicou a Dannym, alebo nad ich vzťahom, sa už od samotného začiatku zhromažďovali čierne búrky a mnoho neistot. Bez toho, aby som prezradil detaily, tak len toľko, že film staví na tom, že existuje taká (silná) láska, kde jedna osoba je ochotná pre druhú obetovať všetko a ešte viac (a naopak). Príbeh, ktorý určite nenechá chladným ani jedno srdce. Každopádne to filmové spracovanie a vývoj príbehu na niektorých miestach nepodarilo – Tina len tak začne znovu brať drogy? P.S.: Klasický song (I Want To Know What Love Is) od Foreigner je voľba, s ktorou sa nedá nič pokaziť. Avšak to načasovanie nie je najlepší. Osobné hodnotenie: 75% (***) (18.6.2020)

Po dlhom čase konečne film s neotrepanou tematikou. To sa pri filmoch tohto druhu len tak často nevidí, už dlho ma nič takto neprekvapilo. A ešte k tomu je natočený podľa skutočných udalostí, tie ja môžem... :) Spracovanie sa naozaj vydarilo, film sa svojej knižnej predlohy po celý čas hodnoverne drží, spravilo sa naozaj iba to nutné minimum zmien, aby sa príbeh skrátil/zjednodušil, a tak sa mohol zmestiť do filmu s rozumnou dĺžkou. Navyše, príbeh je zasadený do obdobia na prelome 20. a 21. storočia a nechýba ani výborný soundtrack, ktorý mi ešte stále hrá v hlave. Samozrejme, nájde sa aj pár drobností, ktoré by som vedela filmu vytknúť – na niektoré nejasnosti som dostala odpoveď až po prečítaní knižnej predlohy, ale rozumiem, úplne všetko sa tam vopchať nedalo, aby si film zachoval primeranú dĺžku. Každopádne, ide o veľmi silný príbeh, ktorý budem ešte dlho, dlho spracovávať. Tento film jednoznačne nepatrí medzi tie typické teen drámy, na ktoré sme na obrazovkách bežne zvyknutí (dokonca to nie je ani americké); tento príbeh toho v sebe skrýva oveľa, oveľa viac. Viac takýchto filmov poprosím. Update: Po prečítaní knihy som si dala rewatching (lebo prečo nie) a, poviem vám, ten film je len slabým odvarom toho, čo v tej knihe je. Kniha ide viac do hĺbky, viac sa v nej veci rozoberajú. Ak sa vám film páčil, dajte šancu aj knihe, oplatí sa, zmení váš pohľad na svet. P.S. Ak si film chcete naplno užiť a nechať sa prekvapiť, buďte ako ja a za žiadnych okolností si nepozrite najprv trailer; ten totiž sčasti vyspoileruje to "prekvapenie", ktoré ma tak dostalo. Odporúčam všetkým fanúšikom Nicholasa Sparksa a všetkým, ktorí majú radi filmy štýlu Predtým, ako som ťa poznala či Na vine sú hviezdy. Jednoducho si to pozrite, neoľutujete.(14.9.2020)