Muž se dvěma mozky

The Man with Two Brains

Muž s dvoma mozgami

Komedie / Romantický / Sci-Fi

USA, 1983, 86 min

Pribeh je takova variace na klasicky vztahovy drama kde je jeden chlap a dve zensky, jenze jelikoz je druha zenska jen mozek, dava to radne uchylnou a zabavnou komedii. Nejvetsi podil ale na tom maj hlavni predstavitele. Turner je dokonala mrcha a pak tu je genialni Martin, vetsinu casu pobihajici s vyrazem naprostyho silence. Film ma sice i hluchy mista, ale proste tu je dost vtipu, sem tam naka uchylarna a slusne napinavy finale a hlavne silenec Martin, takze to da solidni komedii.(17.9.2009)

Hlavní Murphyho axiom zní: Dokonalé ženské tělo a dokonalý ženský mozek příroda vždy rozdělí mezi dvě ženy – jedna dostane tělo, druhá mozek. První dodatek axiomu: Pokud dojde k přírodnímu omylu a žena dostane do vínka dokonalé tělo i mozek, brzy se vše napraví a žena buď zoškliví nebo zhloupne. Druhý dodatek axiomu: Pokud příroda zapomene opravit svůj omyl, ukáže se, že to je program maximum a že je žena navíc dokonalá mrcha. Třetí dodatek axiomu: Takto ženy vidí muži. ___ Vedlejší Murphyho axiom: Dokonalý chlap, který je zároveň dokonalý empatický inteligentní gentleman, je omylem přírody, protože neodpovídá jejím plánům šíření genů. Jediný dodatek vedlejšího axiomu: Pokud dojde k přírodnímu omylu, ukáže se nakonec, že ten dokonalý muž je homosexuál nebo asexuál. ___ Nediskutovatelný Murphyho výrok: Žena má vždy pravdu. Pokud žena nemá pravdu, mýlí se ten, kdo si to myslí.(27.10.2012)

• A.L.E.S.

Jediné, co mi přišlo vtipné, bylo snad jméno hlavní postavy. Popravdě Martina vůbec nemusím, nelíbí se mi jeho humor, vystupování ani on samotný. I když se mu tady pár vtípků povedlo (novinové výstřižky v saku), čekal jsem, že film bude více sci-fi. Pojetí filmu se však omezilo jen na přístroje. Trapný pinball pak film jen umrtvil a protahoval agonii.(12.5.2014)

Slavný neurochirurg Michael Hfuhruhurr (Steve Martin) srazí autem krásnou Dolores (Kathleen Turner), která při nehodě utrpí těžké poranění hlavy. Nicméně Dr. Hfuhruhurr ji pomůže, a návdavkem ji pojme za svoji zákonitou manželku, aniž by prohlédl, že ona je pouze potvora jdoucí po jeho penězích. Při služebně/svatební cestě po Evropě potkává svého kolegu, který se zabývá přenosem myšlenek z jednoho mozku do druhého, a čirou náhodou má u sebe mozek hodné a milé Anne Uumellmahaye, do které se doktor Hfuhruhurr ihned zamiluje. Ale kde sehnat odpovídající tělo? Odpověď je nasnadě ... Pamatuji si, že jsem tento film viděl před mnoha lety v televizi, a že jsem se docela bavil (i když většina děje se mi dávno vykouřila z hlavy). Takže jsem si dal opáčko a zjistil, že zde vlastně ani žádný velký děj není - jen pár moc nesouvisejících vtípků. Nemůžu ale říct, že bych se nebavil - některé vtipy se docela dost povedly (hrad v panelákovém bytě nebo američanka - prostitutka)...(14.5.2009)

Chvílema geniální a chvílema ne-až-tak-geniální, ale vždycky hodně legrační komedie, na které je poznat Reinerův rukopis (naprosto imbecilní věci a absurdity podáváný jako samozřejmost). Steve Martin tu jede jak blázen. -"Doktora XY zabili v Evropě!" -"Ano, takže nejen, že je mrtvý, ale je i 10 000 km daleko!"(18.11.2011)

• - Název metody mozkové operace Dr. Hfuhruhurra (Steve Martin), tzv. cranial screw-top (metoda lebečního víka), později inspiroval britskou punk-popovou skupinu Cranial Screwtop, která název převzala. (PogoJoe)