Obi-Wan Kenobi pátrá po spojencích. (Disney+)

korbitch22

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prskání na Disneyho Star Wars už vážně nezná hranic. Možná, že by prostředí ve kterém se setká Obi-Wan s Vaderem mohlo být zajímavější, ale jinak naprostý emoční nářez, téměř hororový Vader a tuna vzpomínek na dětství. Jestli Vám tohle je málo, vemte původní trilogii, krém a ubrousky a vymastěte si nad těmi starými filmy péra, čuráci. ()

-bad-mad-wolf-

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Půlka Obi-Wana je ukrojena a bohužel to vypadá, že nám stárnoucí Jedi zabředl do monstrózního MEH, což je krásně univerzální výraz z angličtiny (a můžeme k němu přihodit špetku WTF). Jsem vážně zvědavý, jestli se z tohohle rutinního balastu dá ještě nějak vybruslit - provedení zatím nasvědčuje, že si dal dramaturg jeden večer u Star Wars Wiki a scenárista jel na autopilota. Pojetí akce toho moc nezachraňuje, nemluvě o podezřelé logice jednání zúčastněných. Do toho tu máme scény, jež zjevně variují jiné populární scény, ale dělají to tím nejméně zajímavým, případně zhola nesmyslným způsobem (stormtroopeři v náklaďáku - jedno velký HAHAHA). PROČ? Nešel by ten autopilot vypnout, když začíná dělat kokotiny? Z postav je paradoxně nejpůsobivější fanatická Třetí sestra, přestože o jejích pohnutkách moc nevíme a nejkomičtější malá Leia, která je zábavná chtěně i nechtěně (přesně půl na půl). Ani nevím, jestli se má SW fanda ještě na co těšit - což je možná dobře, protože po dosavadní náloži tvůrčího papundeklismu už může seriál jedině překvapit. Po božím Mandalorianovi každopádně pozorujeme solidní sešup dolů. ()

filmfanouch

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Třetí epizoda Obi-Wana Kenobiho vsadila na největší lákadlo seriálu - setkání Obi-Wana Kenobiho a Dartha Vadera. Ewana McGregora a Haydena Christensena po 15 letech čekalo opětovné setkání, které lákalo na stěžejní konfrontaci dvou bývalých přátel, kteří se nyní stali nepřáteli. Režisérka Deborah Chow měla jediný úkol - aby osudné setkání po letech mělo tu pravou sílu. A líp to snad udělat nešlo.   Seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím funguje o poznání sevřeněji než Mandalorian či Book of Boba Fett, nadále platí fakt, že seriál dokáže působit velkolepě. Třetí epizoda, která vsadila na předsatvení nové planety Mapuzo stojí především na budování vztahu Obi-Wana a malé Leii, kdy to celé funguje především i skvěle napsaným replikám. Replika, které se snaží přiblížit tomu, jak vlastně funguje pocit při používání síly, replika, která nahlíží na Obi-Wanovo nahlížení na život před nástupu do Řádu Jedi či linka o tom, jak Obi-Wan v Leie poznává její matku. Je to krásně budovaný vztah, který stojí nejen na skvělém výkonu Ewana McGregora, ale i šikovné maličké Vivien Lyry Blair, která dokazuje, že lepší mladší verze princezny Alderaanu dorazit nemohla.   Potěší další povedená akční scéna, která sází na používání blasteru místo světelného meče, i tentokrát dokáže seriálový Obi-Wan Kenobi překvapit svou brutalitou. Stěžejní je ovšem především právě nástup Dartha Vadera. Občas se začalo povídat o tom, že by šlo natočit film podobný Halloweenu, kde by místo Michaela Myerse řádil Darth Vader a přesně takový pocit dokáže Vader vyvolat. Od jeho nástupu z něj vyzařuje respekt, kdy dokáže nahnat strach i členům Impéria, stává se plíživou mocnou bytostí, která vraždí bez smilování a především si ve finále pohrává se samotným Obi-Wanem Kenobim, kdy naplno využívá temnou stranu i fakt, že Obi-Wan Kenobi už není v síle tolik zběhlý jako kdysi během osudového souboje na Mustafaru. Darth Vader se vrátil v plné síle, navíc i s hlasem Jamese Earla Jonese.   Opětovný souboj poté sází na konfrontaci modrého a červeného světelného meče, kdy si Vader skutečně s Obi-Wanem Kenobim pohrává, využívá slabinu v Obi-Wanově strachu a v rozhodujícím obratu se mu rozhodne oplatit stejnou minci. Celou dobu je očividné, že Vader nechce Obi-Wana jen tak lehce zabít. Chce si s ním pohrát, brutálně mučit a teprve poté zabít. Tohle je přesně ten Darth Vader, ze kterého šel respekt už od jeho nástupu na Tantive IV v Nové naději. Tohle je ten Darth Vader, který dokáže nahnat strach i do srdcí svých spojenců. Je skvělé vidět Dartha Vadera v takové formě a to více potěšující je, že nám zbývá ještě polovina seriálu.   V detailech si jde všimnout i nového pohledu na žití za vlády Impéria, dochází zde k lehké konfrontaci ideologií i pohledu na to, že někdo se k Impériu možná přeci jen přidal proto, že věřil ve vyšší dobro. Svět Star Wars se tak nadále stává méně a méně černobílý. potěšující je ovšem právě vidět Obi-Wana ve zcela novém světle, který má daleko i k pojetí z prequelové trilogie i podání Aleca Guinesse v originální trilogii. Ideálně se tak jedná o Obi-Wana Kenobiho na tom správném rozcestí, na kterém by se měl v aktuálním bodě nacházet. Závěr především naznačuje, že právě konfrontace s Darthem Vaderem bude to, co Kenobiho postrčí k tomu, aby se opět stal tím Jediem, na kterého ještě v první epizodě vzpomínal Nari.   Soundtrack Natalie Holt se nadále solidně poslouchá, dost možná by vlastně vůbec nebylo na škodu, kdyby se po Johnu Williamsovi víceméně stala novou dvorní skladatelkou nové generace Star Wars. Nadále solidní výprava, pocit epičnosti a především s nástupem Dartha Vadera i zápal neskutečné husiny. Pravidelné týdenní čekání po dobu následujících 3 týdnů bude velmi nepříjemné..... ()

liskam

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pomaličku se dostáváme do bodu kdy mi slova jako "slabé, groteskní, mizerný scénář, předvídatelné" přestávají stačit. Poté budu muset začít používat slova jako jsou "sračka a pod." Nechápu, že studio které posvětilo Mandaloriana pošle do světa takhle nedotažený seriál s jednou z nejikoničtějších postav Star Wars. Je mi z toho opravdu smutno! ZA mě 2* a 45% ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"What have you become?" "I am what you've made me." ________ Zpočátku jsem byl na rozpacích kvůli lazy-writingu a celkově směru, jakým se epizoda ubírala – pak ale na scénu přišel Anakin Dripwalker a celou si ji ukrad pro sebe. Dramaturgický pacing příběhovýho napětí taky není moc ideální (naháněčka Vadera s Obi-wanem a závěr působí lehce dětinsky až směšně), těch nelogických scénaristických děr je opět víc jak v cedníku (Reva na konci tunelu, nebo Obi-wan který zažehne svůj světelný meč po víc než 10 letech jen proto aby si posvitil?!), o narušení oficiálního kánonu radši ani nemluvě (Grand Inquisitor je asi fakt tuhej lol), no a to že Evžen MekŘehoř neřekl svou ikonickou hlášku je největší promarněná šance tohoto tisíciletí. To že se ono "legendární" setkání odehraje mezi hromadou štěrku radši ani neberu v potaz. Navíc 40 minutová stopáž je strašně krátká, takže uvidíme co grilování s Obi-wanem přinese příští týden. Jen aby se do tý doby kvůli hypu někdo omylem nespálil – if you know what I mean ( ͡° ͜ʖ ͡°) ()

• Poprvé se na plátně také odbylo svou premiéru ústředí inkvizitorů na měsíci Nur v systému Mustafar. Jeho zpracování a uvedení do světa Star Wars jsme si mohli užít o tři roky dříve, a to ve hře „Star Wars Jedi: Fallen Order“, kde se hlavní postava Cal Kestis s pomocí Cere Junda snažili ústředí infiltrovat a získat holocron od Second Sister. (Veskoslav)
  • Poprvé se zde představí trůní sál Dartha Vadera (Hayden Christensen), který se nachází v jeho pevnosti na planetě Mustafar. Místo, kde zemřel Anakin Skywalker a zrodil se Darth Vader. Některé části návrhů místa pochází přímo od Ralpha McQuarrieho a poprvé jsou prezentovány v roce 2022. Samotná pevnost si odbyla svou premiéru již v roce 2016, a to v Rogue One: Star Wars Story (2016). (Veskoslav)
  • „Cesta“, která má chránit Jedi a na sílu citlivé děti před zraky Impéria, končí na místě zvaném Jabiim. Toto místo bylo poprvé zmíněno v komiksu „Dark Horse Republic“ z roku 2003 a později se stalo součástí „Star Wars Legends“. Uvedením v Obi-Wanovi se toto místo stává oficiálně kanonické (přestože zmínky od roku 2003 proběhly i v jiných částech světa Star Wars) a poprvé se tato oblast Vnějšího okraje dostala do „live action“. (Veskoslav)