Epizody(6)

Za nadvlády Impéria sa Obi-Wan Kenobi vydáva na kľúčovú misiu. (Disney+)

cyphercz

Zbytečný seriál, který vzniknul jen a pouze aby Disney trochu podojil nerdy, nic víc v tom není. Kdyby to alespoň byla pořádná guilty pleasure jízda, tak ok, beru, jenže tento počin je tak hloupý a plný naivit, nesmyslů a plot holes, že si ho může naplno užít snad jen divák ve věku Leiy a Luka (ať už ve věku fyzickém, nebo pouze tom psychickém, takových tu ostatně není málo). Tu a tam se objeví i náznak něčeho hlubšího, ale v oněch šesti epizodách by se takové scény daly spočítat na prstech jedné ruky, a to je sakra málo. Na víc jak 30% tenhle seriál, který scénářem připomíná obyčejnou kostrbatou fan fikci, nemá a opravdu doufám, že mu neodklepnou druhou řadu, to neuvěřitelné dojení kdysi magického a dobrodružného univerza by už snad stačilo. ()

MiniMinion

Obi-Wan Kenobi začal velmi nadějně a skončil na vysoké notě, bohužel prostřední třetina patřila mezi to nejslabší, co nám zatím Star Wars na Disney+ nabídlo. A to je škoda, jde totiž o nejen o chronologicky první setkání Obi-Wana a Anakina/Vadera po deseti letech, ale i o znovushledání Ewana McGregora a Haydena Christensena po téměř dvou dekádách. Během této doby byly jejich filmy mnohem pozitivněji přijaty, z dětí, které s nimi vyrůstaly, jsou již dospělí lidé, a právě tato generace leckdy považuje prequely za své nejoblíbenější díly Star Wars, a i díky meme culture se například právě z Obi-Wana stala jedna z vůbec nejoblíbenějších postav v celé sérii. A když těmto dvěma postavám dáte vlastní seriál, a přizvete po tak dlouhé době oba hlavní představitele, chyby nejsou na místě. Jenže tady chyby jsou, a ne zcela přehlédnutelné. Jde hlavně o scénář jako takový. Už jen ten pacing celého seriálu je zvláštní - Celé se to prezentuje, jako že Leia bude unesena a Obi-Wan ji bude muset zachránit dříve, než na ni přijde Darth vader. Jenže tohle se odbyde v první třetině příběhu, ve druhé se to opět celé zopakuje, ale reálně stráví Obi-Wan s Leiou většinu času na cestě zpět domů tím nejsložitějším možným způsobem, přičemž Obi-Wan neustále opakuje že "Vader chce jeho a že mu musí čelit sám, ale vlastně nikdy nic doopravdy neudělá, a já tak sedím u obrazovky a říkám si "dobře, já to chápu, tak už to udělej!" A dalším problémem pro mě byla Reva. Jako nápad je vlastně zajímavá - padawanka, která přežila Vaderův útok, a která propadla temné straně když ji posedla touha po pomstě. Jenže byla bohužel napsána hrozně slabě, respektive vše okolo ní bylo napsáno hrozně slabě. Ostatní Inquisitoři ji považovali za zbrklou, agresivní a příliš divokou, jenže v jiných Star Wars materiálech, jako například v seriálu Rebels či v různých knihách a komiksech jsou přesně takoví právě oni. Tady však působili jako nepoužitelná banda chlápků v cosplay oblecích, kteří se hádají jako malé děti o tom, kdo může jako první hrát na PS5. navíc Moses Ingram úplně nedokázala zahrát tuto děsivou polohu, a vůbec nevyvolávalo takovou hrůzu, jakou asi měla. kde ovšem naopak zazářila byla intimnější momenty, jmenovitě rozhovor s Obi-Wanem v páté části a pak vlastně po celou dobu finále. A upřímně, téměř až do posledního dílu působila více jako hlavní postava právě Reva než samotný, Obi-Wan, což mi u seriálu s názvem Obi-Wan Kenobi připadá poněkud zvláštní. A mimo to jde také o nějaké drobné detaily, hlavně ve čtvrté části se občas objevila vyloženě hloupost, věci, které možná působily dobře na papíře, ale na obrazovku už se nepovedlo je převést přesvědčivě (Obi-wan skočil do zdi přímo před Stormtroopery, Tala odrovnala vojáka obyčejnou fackou, neproniknutelná pevnost je vlastně naprosto jednoduše proniknutelná,...). A výhrady bych měl i k některým techničtějším aspektům, jmenovitě režie mi ne vždy úplně sedla, kamera i střih byly občas dost zmatené a amatérské, a hlavně na vizuálních efektech se hodně podepsal malý rozpočet (odhaduje se na 70 milionů dolarů - to je opravdu málo na seriál takových rozměrů a hlavně takové důležitosti). Technologie Volume zde také nebyla využita úplně nejlépe, často byla jednoznačně poznat, že herci stojí před LED obrazovkou a ne na skutečné lokaci, což se například u Mandaloriana nestávalo. Abych však jen nekritizoval, je zde mnoho co chválit. V první řadě Ewan McGregor v titulní roli byl prostě vynikající, vážně nemám absolutně žádnou kritiku. Pocitově působil jako naprosto přirozená přechodná fáze mezi tím Obi-Wanem z Pomsty Sithů a starým Benem z Nové Naděje. Ewan zvládl všechny polohy - někdy působil jako zlomený muž nesoucí obrovskou vinu, jindy zas jako pravý rytíř Jedi, vůdce a ochránce, vše jsem mu věřil a soucítil jsem s ním jeho trápení a bolest. Na emoční nitky mi opravdu dovedl zahrát dokonale, klobouk dolů. A nelze opomenout ani velký návrat Haydena Christensena do role jak mladého Anakina Skywalkera, tak konečně i plnohodnotného Lorda Vadera, a opět - v obou fázách Anakinova života byl vynikající. Flashbacky s Ewanem byly sice krátké a dialogu v nich moc neměl, energie tam však byla a jejich hašteřením jako by vypadlo z Epizody II či z Klonových válek, byl to prostě on. A bylo setsakra příjemné ho opět vidět. A jako Vader se doopravdy ukázal až ve finále, ale to čekání stálo zato, byl děsivý a i přes tlustou vrstvu make-upu a přes helmu, která mu zakrývala polovinu obličeje dokázal vyvolat ideální kombinaci hrůzy, znechucení a lítosti. A samozřejmě ještě překvapivá nová hvězdička tohoto seriálu, Vivian Lyra Blair jako mladá princezna Leia. Sehnat opravdu dobré dětské herce není až tak jednoduché, ale zde se to opravdu povedlo, velká pochvala pro Carmen Cuba, která se o casting starala. Vivian Lyra perfektně ovládla výrazy a manýry Carrie Fisher a mladou Leiu přivedla k životu bážně nádherně. Ano, občas působila trochu moc dospěle, ale to je spíš problém scénáře než herečky, a navíc Leia už i v původní trilogii působila velice vyvinutě a schopně, vždyť již v devatenácti letech byla senátorkou. Ostatní postavy také celkem šly, i když kromě starých známých Owena a Beru tu nikdo moc zajímavý nebyl, prakticky jen Indira Varma jako Tala a Kumail Nanjiani jako Haja. A co se finále týče, ona to byla vlastně čistá koncentrovaná nostalgie, ale vlastně to nemyslím jako výtku, protože to na mě fungovalo. Obi-Wan ve svém klasičtějším kostýmu, jeho setkání s Lukem mě dojalo (a "Hello there!" rozesmálo), Qui-Gon i Palpatine potěšili, a i ta klasická hudba se zde konečně ozvala, a já byl šťastný, protože to opravdu křičelo "Star Wars", a co jiného si vlastně od Star Wars přát, že? Celkově tedy velice nevyrovnaná série, která nabídla velmi vysoké body, ale i velmi nízké, které bohužel u takto významné události nemají co dělat. 75%. () (méně) (více)

warrenur

V ramci SW-univerza slabsi priemer. A nie je to chyba McGregora, ci inych ustrednych postav. Pripisujem to chabemu scenaru a naivite celeho sveta. Zaver tiez nicim neprekvapil. Fanusikovia si vsak zrejme, padla dost vysokeho hodnotenia, pridu na svoje. Takze smelo do toho, 'it's your time to waste'. :) ()

rexino

Splnil Kenobi prehnané očakávania fans? Nie. Dali sa splniť? Teoreticky. Čo sa ale dalo splniť na strane takého korporátu ako Disney je to, aby to občas nepôsobilo naozaj lacne. Niektoré scény pôsobili ako fan-film. Hlavne súboje v súčasnosti pôsobili choreograficky b-čkovo (aj keď ten druhý mal aspoň emočný dopad) s brutálne veľa strihmi, pričom vieme, že Ewan je schopný urobiť aj bez strihov geniálnu choreografiu. Súboj z flashbackov spĺňal ako jediný parametre toho, na čo sme zvyknutý a zrejme patrí k tým najlepším od Disney. Reva bohužiaľ nenaplnila potenciál sľubovaný z trailerov, aj keď cením, že to nakoniec nebol flat záporák. Myslím, že Disney by zrejme malo investovať do nových a neprebádaných príbehov ako Mandalorian, kde jednoducho fans nemajú očakávania aj nejakú predstavu, ako by sa mali postavy chovať (pozerám na teba Rian!!!) a návraty k starým postavam ako vedľajším postavám sú skôr sviatok. 3,5/5 ()

Chundys

Hello There! Největší sympoš z Jediů Obi-Wan Kenobi dostal svůj seriál a já se ani u jednoho dílu nenudil a dostal jsem jako fanoušek takových krásných věcí v 6-ti epizodách! Chvilku jsem se po sračkoidním Bobovi Fettovi opravdu bál, ale Ewan opravdu nezklamal a bylo to bombový a zvlášť šestá epizoda, kdy zazní památná věta, ale hlavně ta choreografie byla naprosto pecková! Spousty postav v seriálu je super a hlavně celé to vede Obi a Vader o tom žádná! May the Force be with You! :-) Přesto po Andorovi přehodnocuji lehce, protože Obi je prostě fan service no ()

Saur.us

Tomu se říká nezvládnutá látka. Vzít si na paškál nejikoničtejší postavy celé ságy chce hodně odvahy a hodně umu. Cožpak, odvaha by byla ale zužitkovat celý potenciál takhle důležitých postav, navléknout je do kvalitního příběhu s kvalitním vedením, to už tam nebylo. A i když se snažili zahojit rány alespoň výborným posledním dílem tak je to pořád horší jak zatím nejhorší The Book of Boba Fett. ()

Bozvav

Kdyby z toho udělali cca dvou hodinový film, mohlo to být docela zábavné. Takto se velmi jednoduchá dějová linka rozmělnila na množství stupidních a vleklých situací, které se opakovaly se stejně trapnou intenzitou, jak rozmáchlá gesta divoce gestikulující brazilské mandy v nějaké telenovele. Holčička kouzelná, Obi-Van Kenobi ušel, ale jinak klišovité, nenápadité. první dva dílý alespoň hrály na nostalgickou strunu, ale pak už to šlo do kopru. Vizuál také nic moc a humor žádný. Nečekala jsem nic moc a to jsem také dostala. Zůstanu u původních tří epizod a u té první, dál už to stojí za houby. Za mne 40% max. ()

peetrejr

Niekto si povedal že kladné postavy letia, a tak sa nám splodil skvost menom Obi-Wan Kenobi. Príbeh je spočiatku zaujímavý, ľahký. Keď sa ale Leia stratí, Obi je donútený opustiť Tatooine a byť Jediom. Tu nastáva problém: on zabudol používať silu, tak sa stáva nepoužiteľným. Časom, konkrétne na konci sa Obi konečne spamätá bude bojovať o dušu a porazí Vadera. Trápne scény kde sa Ewan snaží zahrať svoju obľúbenú postavu sú slabé, priam komické. Niekedy som sa smial. Tretia sestra je snáď najhoršia inkvizitorka. A aby toho nebolo málo, tak spomienky s Anakinom, su fajn, keby Anakin nemal 40 rokov. Detský hrdina sa už osvedčil u Mandaloriána. Tam to bol Grogu (Baby Yoda). Tu to bola malá Leia Organa. Na koniec recenzie pridám to, čo bolo na konci seriálu  (#) ()

Aurus

8/10. Za mě jde o velmi povedený seriál který si určitě 65% nezaslouží, zaslouží si 80%. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatické, hudba je výborná, akce tu je perfektní, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Určitě někdy zase musím kouknout. ()

Ydrosten

Materiálu je tu tak na jeden (slibovaný) film a to ještě za předpokladu že by bylo nutné pár scén natáhnout aby se vlezl film nad 60 minut. Popisovat v čem a proč je to špatné by bylo asi na hodně dlouho a tak se ani nebudu snažit něco takového dělat. Je už dávno jasné že podobné projekty vznikají jen pro fanoušky a tak my ostatní, co nás to sice může zaujmout ale nejsme fanatici, vidíme chyby které fanoušci nejsou schopni uznat a přiznat. Je těžké se pak s někým bavit když jste automaticky ten špatný, když se vám pár věcí nezdá. Ano, pro fanoušky 5 hvězd, pro rozumě uvažujícího člověka co nemůže přehlédnout suché a prázdné místa + tuny nelogických věcí, je to tak kolem 3 hvězd. Já dal hvězdy 2 a to kvůli natahování děje a zbytečným odbočkám. Ne, opravdu nebylo potřeba unést Leiu asi 4x. Za poslední díl kde se konečně Obi-Wan a Vader ukazují jako bojovníci a uživatelé síly, bych mohhl jednu hvězdu přihodit ale neudělám to. // Velice brzy očekávám fanatické petice za - nejlépe seriál - "Reva : Story of Dark Jedi" nebo tak něco , kdy se bude mluvit o faking madrfakr nejlepším dějovém oblouku od "Já jsem tvůj otec". Fanoušci se nechtějí posunovat dál, chtějí z toho období asi 50 let, vidět milion věcí a je jedno že to bude prázdná nuda, hlavně že uvidí staré (doslova) známé. Teď už mě nepřekvapí ani návrat Samuela L. Jacksona ()

stepankoby1

Hořký fanservice plný blbostí, nelogičností a nabourání kánonu. Pro mě tu po celou dobu rozhodně něco bylo, bavilo mě to, a jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se předvede i něco nového (vztah Revy a Vadera), nicméně celkově to bohužel zase dopadlo pěkně špatně a hlavně zbytečně. Disney holt jede svou rutinu. P.S.: Kde je sakra můj flashback s Cate Blanchett v roli Satine? ()

loki5

Chtěl jsem dát odpad, ale své dva momenty to asi mělo. Jinak je to naprosto zbytečný seriál s obrovským množstvím logických lapsů, teleportujících se postav, nesmrtelných postav a amatérismu. Teď to nějak vymazat z paměti, ale to myslím půjde samo. 20% ()

anatheman

Nakonec dle mého názoru velmi dobré. Jasně. Čtvrtá epizoda nebyla úplně to nejlepší, několik momentů nepadlo vyloženě na úrodnou půdu, logika místy pokulhávala, ale jakmile se vše začalo točit okolo Vadera, myšlenky ohledně hodnocení mířily až k pětihvězdičkovému skóre. Současně podotýkám, že seriál ve své podstatě představuje onu výplň a pomyslnou sázku na jistotu. Celkově jsme dostali kompilát sestávající z  Mandaloriana (vztah Obi-Wana a Leii), hry Jedi Fallen Order (vše ohledně inkvizitorů) a Pomsty Sithů (vztah Anakina a Obi-Wana). Tyto esence ostatně představují to nejlepší, s čím vesmír Star Wars přišel za posledních 20 let. Pouze upozorňuji, že mě na této značce už nebaví onen vztah mentora k dítěti. To už si člověk říká, jestli někde za rohem nehoní nějakej klerik. A současně neuznávám onu olympiádu v obětování a zachraňování uvězněných bytostí. Chce to už cosi invenčního, není-liž pravda? Ale rád bych se dostal ke kladům. Jak už jsem uvedl na začátku - Vader! VADER! Líbí se mi, že zvěsti nelhaly a dostali jsme pořádně nasranýho a přesílenýho Darthíka, na kterého jsme tak dlouho čekali. Všechny asociace s Darthem Disneyho impérium dle mého názoru nepokazilo. Skeptická a pesimistická část mého já pouze dodává: zatím. Ale jo, všechny momenty s transformovaným Anakinem jsem si užil a byly oním hlavním stimulantem pro natěšení na další díly. Hlavně Hayden... Jo, možná mohl dostat na plátně více času, ale opět - byla radost ho vidět jak v padawanských, jedijských či vaderovských oblecích. A hrát kurva umí! A uměl! Tečka! Samotný Obi-Wan má velmi uspokojivý vývoj. Na začátku je zlomený, ale postupně nabývá síly i Síly. A na konci je to onen úžasný defenzivní a trollící Master Highground, tak jak ho máme rádi z prequellů. Neměl jsem nic proti Revě a její herečce, která teda dle mého názoru sklidila nezasloužený hate. I ke konci série se její charakter pěkně vybarvil. V menších rolích se mi líbila i Indira Varma, Joel Edgerton či Rupert Friend v roli Veleinkvizitora (ten mohl ale získat širší prostor). Je pravda, že hudba nepatří ke špičce, ale alespoň v závěru jsme si mohli poslechnout známé motivy. A duely se světelnými meči? Rozhodně nejlepší od dob prequellů. Ctí dědictví prvních epizod (těch prequellových), působí však poněkud umírněně, aby se vkusně připravila půda pro matche ve filmech pro pamětníky. Takže tedy jo. Obi-Wan nezklamal, ačkoli má slabší momenty, ale ty 4 hvězdy jsou zasloužené. ()

Kopi1

Fakt už asi nebudu číst české komentáře, většina naprosto toxická a unavuje mě to už hrozně. Nevím, co ty lidi mají za ega...Ano v seriálu je hodně nelogických věcí a do oka bijící (Leia a jějí útěk v lese, hodně stormtroopeři...), ale jsem schopen to přehlídnout a neříkat o tom hned co to je za odpad nebo sr***. Atmosféra se mi líbila, Ewan naprosto parádní a Darth taky dobrej. Seriál jsem si užil, ale doufám, že 2.řada nebude, protože by to bylo jenom natahované a vše by to zas muselo pasovat do děje, což u Disney není silnou stránkou. Škoda, že Grand Inquisitor zde nebyl více a Leia méně (byla dobrá, ale ne moc na co bych chtěl koukat 6 dílů). Když už jsem u dílů, čekal jsem delší stopáž, některé díly, když odečtu recap, intro, credits, tak měli pouhých 30 min, což je pro mě u jenom 6 dílů málo. Poslední souboj naprosto parádní a emoční u obou herců, Obi-wanovo zděšení bylo supr. Příběhových a scénáristických nedostatků je zde ale mnoho a seriálu bohužel velmi škodí, průměr. ()

Nerd4Dreaming

4 hvězdy z milosti, pomalu začínám nad Disney-Star Wars lámat hůl. Kromě Mandaloriana jsou všechny hraný seriály pěkně sračkoidní, měli by se rychle vrátit ke kvalitním filmům jako Rogue One nebo Solo, to je totiž formát, který Star Wars sedí nejlíp. Konkrétně u Boby Fetta a Obi-Wana to je vidět nejvíc, fanoušky milované postavy jsou przněny nízkým rozpočtem a obřími plot-holes, je mi z toho fakt smutno. Hayden ani Ewan tohle prostě nemůžou zachránit, byť se snaží sebevíc, když z každé scény křičí low budget a mizerní scénáristé. Chápu že si někteří lidé ucvrkávají z finálního souboje, ale nebýt tenhle seriál ze světa Star Wars, s tolika prominentními postavami, dávali by tomu lidé z fleku odpad. ()

Azurovydrak

Tak pokud si Deborah Chow na Kenobim chtěla udělat jméno, tak se jí povedl přesný opak. Vážně jsem si přál aby se tento seriál udělal čest Star Wars, ale tohle je fakt zlé. Nudné, odbyté, bez nápadu. Už dialogy rvou uši, ale nejhorší je, jak seriál (za mého bolestného úpění) přetváří mistra Obi-Wana v zapomnětlivého staříka, který málem neví, v jaké ruce se drží světlený meč. McGregorův slavný návrat dopadl velmi neslavně a budu se modlit, aby případnou druhou řadu točil někdo s talentem. 30% ()

CaptainCzech

Tak toto byla TRAGÉDIE!!! Od příšerného scénáře, přes režii až po herecké výkony. Rozhovory, chování postav nebo jakým stylem řeší postavy dané situace jsou absolutně nesmyslný a tvůrci si myslí, že na tenhle seriál koukají maximálně 5 letý děti. Tam bylo tolik koko*in, že se to ani vypsat nedá (a to v každé epizodě, ale toto je TOP všech TOPů --- https://www.youtube.com/watch?v=d_PEEzVOhGA---). 1* za to, že to bylo tak příšerně ubohý, až jsem se smíchy mohl potrhat co tam v další scéně zase předvedou. ()

Wallis3

Uf těžko hodnotit, když se srdíčko hádá s mozkovnou. A co si budeme vykládat, tvůrci to měli setsakra těžký, navodit nějakou atmosféru, či napětí,  KDYŽ VÍME, že Luke, Leia, Obi-Wan a ostatní, kteří jsou v Nové naději prostě musí přežít. Takže strachovat se o ně nelze. Postav tam tolik nebylo, aby jste si vytvořili vztah, takže snad jen jedna smrt mohla způsobit nějaké to truchlení. Za to ta inkvizitorka, co vlastně nevěděla, co chce, ale nedala pokoj, dokud to nedostala, už lezla na nervy a vyloženě zavazela.  Souboj Obi-Wana a Darth Vadera na konci byl efektní a dobře se na něj koukalo. To se zase musí vyzdvihnout.  To bylo TOP z celého seriálu. A i když jsme se force ghosta nakonec dočkali a víme, že děj pokračuje Epizodou IV, tak přece tvůrci mohli nějak naznačit,  jak žil Obi-Wan dál, a ne, že si sbalil saky paky a kamsi odtáhnul. Seriál má spoustu děr,  děj je přímočarý, ale prostě sympatie má. Vlastně zajímavý bylo to, že se to netočilo kolem opatrování Lukea Skywalkera, ale seriál odskočil k jinému Skywalkerovi,  kdy jsme aspoň na okamžik zažili něco z jejího dětství a dobrodružství. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Kevin Costner kraluje televizním ratingům