The Magician

Rex Ingram

John F. Seitz

Grant Whytock
  • strougy

Průměrná, tu lehce strašidelná, tu romantická historka, kterou výrazně nepozdvihne ani několik působivých okamžiků. Ty ostatně ani nejsou až tak velkou zásluhou tvůrců, jelikož osamocená věž stojící na srázu, co je v zuřící bouři bičovaný vlnami rozběsněného moře, a kde se zrovna prohnilý čarodějník chystá ve jménu svých ohavných experimentů obětovat nevinnou pannu, děsí za každé situace i sama o sobě, že. Mimo to nabídne film už pouze hypnotické pohledy Paula Wegenera a jeden krátký exkurz do pekla, zbytek času to pak sice člověka vyloženě nenudí, ale intenzivnějšího zážitku se bohužel nedočká. Ucházející 2*.(4.3.2014)

Výborný Haddo, který byl ještě úchylnější než jeho jmenovec v Chemical Wedding, a scény v pekle s ďáblem ve formě Pana a taky liliput... jinak nic moc(16.9.2013)

Hlavní hrdinka je pařížská umělkyně, na kterou spadne jednou v ateliérů kus její sochy- Před ochrnutím jí zachrání mladý americký doktor a poté, co se uzdraví, tak se do sebe dvojice zamiluje. Jejich štěstí ale stojí v cestě zlý hypnotizér a kouzelník Oliver Haddo (hraje ho Paul Wegener, který si v letech 1915 a 1920 zahrál Golema ve svých německých filmech). Haddo potřebuje dívčinu panenskou krev pro svůj experiment. Chce totiž vytvořit živou bytost a krev panny je jediná přísada, která jí může oživit. No a tak se Haddo rozhodně milou Marguaret zhypnotizovat a ta pod jeho vlivem svolí k sňatku. Není třeba dodávat, že žádná svatební noc proběhnout nemůže :-))) Nebylo to úplně špatný, nenudil jsem se, ale na druhou stranu mě tento němý a zapomenutý film příliš neoslovil. Líbilo se mi pár scén (např. ta snová v pekle nebo ty v laboratoři na konci filmu), ale jinak spíše průměr. Příběh mě příliš nevtáhl. Jinak je ale třeba ocenit kulisy a herecký výkon Paula Wegenera, který toho nafoukaného arogantního nesympatického kouzelníka zahrál opravdu skvěle.(4.8.2011)

Hypnotizér a "student lékařství" Paul Wegener - dlouho nic - ďábel a finále v opuštěném majáku bičovaném bouří - dlouho, dlouho nic - a pak všechno ostatní. Stopáž je neúměrně dlouhá a odpovídá zbytečně dlouhým scénám v průběhu děje, což je ale nešvar, kterým trpí většina němých filmů, diváku je to ale vynahrazeno solidně natočeným napínavým závěrem v nádherně hororovém prostředí: laboratoř šíleného vědátora v osamělém majáku na skalisku kdesi na pobřeží, a k tomu s pořádnou bouřkou za oknem. Z herců samozřejmě kraluje Wegener, který se nemusí pitvořit ani přehrávat, ale stačí pouhý pohled na jeho kroucení obočím, na jeho úspornou mimiku - a vše je divákovi jasné. To je dar, který v rané fázi dějin filmu neměl jen tak někdo. Z těžké volby mezi dvěma a třemi hvězdami se hlavně kvůli němu přikláním ke třem, ale pochopím každého, kdo dá o jednu méně.(19.1.2015)