Episode 1 (E01) (epizoda)

Velká Británie, 2019, 1 h

Komentáře uživatelů k epizodě (4)

Zatím podle pilotu nádherné zpracování bronteovské éry, kde jsou sice charaktery vykresleny, jak je známe z řad děl sester Bronteových, zato se však vztahové propletence a společenské události nikdy neomrzí :) No a Theo James není jen pouhá třešnička na dortu a Kris Marshall neztratil tu rošťáckou jiskru v oku, s jakou jej známe z Lásky nebeské, ani po těch letech. Tak jen tak dál :)(27.8.2019)

Minimálně začátek příběhu napsala Jane Austen, což vzbuzuje mou okamžitou zvědavost. Řekla jsem si, že pro jednou to udělám reverzně a nejdříve se na sérii podívám, než si o ní přečtu, ale po prvním díle měním názor, back to the book... Já prostě musím, MUSÍM vědět, jestli je o té scéně v parku ala "jsou tu vidět i jeleni... ale jsou velmi plaší" v knize nějaká podstatnější zmínka, nebo si ji z prstu vycucal ten.. Andrew Davies. Pokud ne, tedy... úchylák jeden! Pokud ano, tak... hmm, budu muset přehodnotit názor na J.A.___ Jinak má to osm dílů, takže první díl je jasně rozjezdový a moc nikam nespěchá, ale i tak na jeho konci při nádherné hudbě prvního plesu v přímořském Sanditonu pochopíte, jak to skončí. Minimálně pro jeden pár. Musela bych se hodně seknout, kdyby ne.(19.10.2019)

Seriál nezačíná zrovna nejsvižněji ani zajímavě a tak vyžaduje od diváka zpočátku trochu trpělivosti. Převážná část první epizody nenaláká, podle mého názoru je nezáživná, ale doporučuji dát Sanditonu čas. Úvodní jednička je průměrně zpracovaná, postavy odříkávají ty nejbanálnější věty, je to samé klišé, pohnutky hrdinů nejsou dostatečně vysvětleny, až postupně se z něho stává dramatičtější romantický příběh. Začala jsem se obávat, že už příběh zůstane při povrchu, bez skutečných emocí, občas s nějakým tím nepovedeným pokusem o humor či o nadsázku a domnívala jsem se, že bude poměrně nevýrazným počinem. Pochází ovšem z mého oblíbeného historického období. Austenová na plátně obvykle nezklame. Seriál se snaží být alespoň na oko líbivej, takže jsem Sanditonu dala i nadále šanci. Na větší spád je třeba si počkat do poslední třetiny filmu, kdy na scénu vstupuje bratr hostitele, sebevědomější a výrazný Sidney Parker, který silně zaujme hlavní hrdinku Charlotte, ač jí zpočátku nevybíravě přehlíží. Epizoda končí poměrně napínavě. Druhý díl má už od samého začátku podstatně rychlejší průběh a pozoruhodněji se rozbíhá děj, takže zvyšuji hodnocení. Další díl se mi líbil dost a pokud si uchová nastavenou zvýšenou laťku, půjdu klidně do čísel nejvyšších.(28.9.2019)

Sanditon Jane Austen psala pred smrti a nedokoncila ho. Zemrela v r. 1817. Charlotte Bronteova se narodila v r.1816 a Emily v r. 1818, Romany Na vetrne hurce i Jana Eyrova vysly v r. 1847. Sanditon evokuje zfilmovana dila Jane Austen, nikoliv sester Bronteovych. Tento komentar pisu jako reakci na hodnoceni uzivatele Rasttea. Vydani Sanditonu a 2 nejslavnejsich del sester Bronteovych delilo 30 let, aplikujeme-li to na tvorbu 20. stoleti, je to jako kdybychom smesovali filmy odehravajici se za prvni republiky a budovatelske filmy z 50. let.(28.8.2019)