Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(14)

Obsahy(1)

První polovina 19. století. Sanditon se rychle mění. Tato kdysi ospalá rybářská vesnice se proměňuje v módní přímořské letovisko. A spolu se Sanditonem se mění i impulzivní a nekonvenční Charlotte Heywoodová, která vyměnila svůj klidný venkovský domov za rušný společenský život přímořského městečka, plný intrik a nevyřčených přání a tužeb. Děj postupně odhaluje skryté motivace postav, jejichž osud závisí na finančním úspěchu Sanditonu. Lidí jako je vizionářský podnikatel Tom Parker, exotická dědička slečna Lambeová či charismatický, ale komplikovaný Sidney Parker. Sledujte Charlottinu cestu za poznáním sebe sama a nalezením lásky podle vlastních představ... Dramatický seriál, který pro britskou ITV natočila produkční společnost Red Planet Pictures, vznikl na motivy posledního, nedokončeného románu Jane Austenové. Předlohu adaptoval a rozpracoval uznávaný a zkušený autor Andrew Davies, jehož jméno nalezneme například pod seriály Pýcha a předsudek, Pan Selfridge, Jarmark marnosti, Vojna a mír a dalšími úspěšnými televizními projekty. Hlavní hrdinku ztvárnila Rose Williamsová, známá ze seriálů Království a Medicejové. V dalších rolích se objevují známé britské tváře: Theo James, Kris Marshall, Kate Ashfieldová, Anne Reidová a další. (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

pipapa 

všechny recenze uživatele

Tohle dokoukat bylo jako složit dvě tuny uhlí. Chladně a řemeslně odbytý seriál s otřepanými milostnými a ekonomicko-sociálními vztahy. Vše perfektně ořezané až na kost včetně totálně cenzurované, a proto zcela zbytečné a směšné, mužské nahoty. Scéna masturbace z deseti kilometrů je též unikátní, že většina diváků vůbec neví, co se to tam vlastně děje. Kořenit nezáživně natočený materiál podvodem - to funguje leda tak na blbečky!...Mužské oko snad potěší alespoń pár vzácných záběrů na bujné poprsí v otevřenějším výstřihu róby hlavní představitelky...V romantice neobvyklý a v tom okamžiku velmi smutný (naděje zůstala) konec pomohl seriálu postavit se alespoń na jednu nohu. Konec, při kterém ženy trpí a oko nezůstane suché...Že bych si seriál někdy zopakovala, o tom pochybuji, neb ta hřejivá staroanglická romantika na mě tady z toho prostě nedýchá! ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Příjemný vizuál, příjemní herci, diskutabilní scénář. 1) Zpočátku austenoidní společenský román se někde kolem šestého dílu změnil v červenou knihovnu. Konečný switch poněkud zamíchal kartami a z knihovny červené udělal knihovnu karmínovou. Těžko říci, co by na dílo řekla Jane Austenová, jejíž nedokončenou práci pokrývá film jen zhruba v první půlhodině._____ 2) 84letá Anne Reidová si střihla nejzábavnější postavu - lady Denhamovou._____ Přitažlivé muže zastupovali lehce uhrančivý afektovaný 35letý Sidney Parker (Theo James), 26letý Leo Suter (stavbyvedoucí James Stringer) a 34letý Jack Fox (Sir Edward Denham, uchazeč o tetino dědictví)._____ 3) Navzdory oficiálnímu oznámení producentů z podzimu 2019, že další řada se točit nebude, tlak fanoušků dal vzniknout úvahám o tom, že možná svůj názor producenti změní. K tomu ještě coronavirus. No, pokud vím, zatím se tak nestalo. Uvidíme. ()

Reklama

Elyssea 

všechny recenze uživatele

Moderní variace na Jane Austen, která ovšem s autorkou mnoho společného nemá (takže přizpůsobte svá očekávání). Charlotte Heywood (Rose Williams) jede na návštěvu do městečka Sanditon, které se snaží získat pověst jako mořské letovisko, a potkává jeho obyvatele. Autora projektu Toma s manželkou, lady Denham, o jejíž dědictví se tahá trojice příbuzných, a především Sidneyho Parkera (Theo James), který se k ní chová jako naprostý hulvát. Ale má osm dílů na to, aby se polepšil, protože jak víme, pod hrubou slupkou se může skrývat dobré jádro. Davies rozehrává klasickou austenovskou hru s několika aktualizacemi - otevřeně se mluví o otroctví a jedna z postav je dokonce černošská dědička, máme tu pár toxických vztahů (zejména skoro incest v rámci trojice tahající se o dědictví), ješitné muže, a pár emancipovaných žen, které se nehrnou do manželství. Bohužel, Davies zachází s Charlotte, jak se mu to hodí a může děkovat Rose Williams, že je tak sympatická. Protože zejména v 6. díle se Charlotte chová, jako kdyby všechny její mozkové buňky spáchaly sebevraždu. Nejenže je sama sobě nebezpečná, příteží pro Sidneyho, ale ještě na potkání vykládá velmi kompromitující zážitky. Mno. Budiž jí to odpuštěno. Musím uznat, že jsem si užívala nejvíc dění kolem Esther Devenham, ale já mám ledové královny v oblibě a její ironické poznámky na lorda Babbingtona stály za to (a celé jejich dvoření stojí za to. Ještě musím pochválit Jamese Stringera (Leo Suter) jako skvělého alternativního nápadníka pro Charlotte, protože u mě teda zvítězil na celé čáře. A tím se dostávám k Sidney Parkerovi. Zcela upřímně pro mě vůbec nefunguje, ale to je nejspíš tím, že Theo James mi přijde příliš agresivní a celkově nesympatický (a ne, na břišáky mě fakt neutáhne). Jeho chráněnka Georgiana je navíc ta nejotravnější postava za hodně dlouhou dobu a to, že bych s ní měla dle scénáře sympatizovat mě neskutečně lezlo krkem. Než zakázanou první lásku budu radši sledovat pletichaření kolem dědictví staré lady, kde se využívá všech (ženských) zbraní. Tradicionalističtí diváci Jane Austen by se měli mít trochu na pozoru, aby nebyli nemile překvapeni. Ale vzhledem k tomu, že já nepotřebuju práci podle šablony, tak jsem byla spokojená. Ačkoliv co se břitkosti a ironie dialogů týče, Davies Jane Austen nesahá ani po kotníky. ()

lemonova 

všechny recenze uživatele

Tvorcovia zjavne ponechali záver nedokončený, tak, ako bola reálne nedokončená kniha. Moju mamu to veľmi sklamalo, lebo pri Jane Austen s pravidelnosťou očakávame stopercentný happy end. To spracovanie bolo štandardne pekné, ako sme pri anglických produkciách zvyknutí. Možno v niektorých momentoch odvážnejšie, vzhľadom na fakt, že v niektorých starších filmoch bol aj dotyk ruky pri vystupovaní z koča veľkou, takmer erotickou udalosťou. Navyše v Austenovej románoch sa hlavné postavy väčšinou pohybujú v prostredí strednej a vysokej šľachty, obvykle na vidieckych sídlach. Umiestniť príbeh do modernejšieho mesta bolo osviežujúce. :)) Celkom sa mi páčil casting - chvíľu som si na niektoré postavy zvykala, ale napokon ma dosť bavilo sledovať ich. Mám veľmi rada Krisa Marshalla a Kate Ashfield. Ale najmilším prekvapením bola pre mňa Charlotte Spencer. Jej postava bola zábavná, dojímavá a dosť som jej fandila. Som rada, že sa dočkala svojho "happy endu". ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vlastně mi to přišlo zábavné... většinou se mezi postavami v romantické sérii stihne takový ten twist ala "je to nesnesitelný pitomec >>> miluju ho a nemůžu bez něj žít" pouze JEDNOU, ale v Sanditonu to zvládli otočit hned NĚKOLIKRÁT (jak říká Sherlock u 'zloděje' vypadlého z okna "I lost count"). Oproti knižní předloze je to moderní, odvážné, líbivé a závěrečný tah na branku je drtivě totožný s jinými sériemi (chybí). Váhám, co dál napsat, abych nespoilerovala... Asi takto: jako romantická série z regentské éry to není vůbec špatné, protože Britové UMÍ (detaily, dialogy, scenérie). Jenom asi člověk musí zapomenout na knihu a její jemné, vtipné, ironické a zároveň laskavé narážky spisovatelky, která ze svých postav nedělala blbce. ()

Galerie (91)

Zajímavosti (1)

  • Seriál je inspirovaný romantickým románem Jane Austen, který již spisovatelka nestihla dokončit (byl psaný od ledna 1817 do března 1817). V témže roce, jen o necelé čtyři měsíce později, proslulá anglická autorka zemřela. Dílo se původně jmenovalo „Brothers“, až později bylo přejmenované právě na „Sanditon“, nazvané po obchodním městě, kam hlavní hrdinka Charlotte přijela jako letní host. (Sidonka)

Reklama

Reklama