Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

mm13

Že je Stealing Beauty o strate panenstva by bolo trochu dosť cynickým konštatovaním, každopádne to v tejto rovine bolo napínavé ako ten najvybičovanejší thriller. Éterická Lucy (Liv Tyler je bohyňou medzi herečkami svojej generácie) je mimoriadne inteligentná bytôstka, uvedomujúca si vlastnú príťažlivosť, rozhodnutá nekupčiť s ňou, zároveň však cielene a po celý čas jemne vyzývavá, potešená záujmom okolia a vytešená zo seba samej, ktorá sa už cíti byť tak trochu ženou, aj jej stále vyhovuje zostávať dievčaťom, skrátka sa práve pretvára, umiera a rodí, zatiaľ čo to málokto v jej okolí vníma, chápe a preciťuje (možno smrteľne chorý Alex?)... to skrátka nejde aby nenadchlo, nezískalo si, nedýchlo tak silne, až to ťažko rozdýchať. Bertolucci pozitívne šokoval, je ten posledný, od koho by som čakal toľkú dávku poetiky a vkusu. ()

dr.fish

Nikdy bych nevěřil, že to někdy napíšu ale je to už tak. Než si pustit italský film, to radši dva americké za sebou!!! Já těm Talošům prostě nerozumím. Na Svůdné kráse je to asi dobře vidět. Bertolucci ovlivněn světovým filmem v podstatě natočil "Americké nezávislé léto", ale právě ty italské kořeny z toho udělaly tak akorát "bakchanálie" a tím i frašku. Kdyby to točil Američan, mohl to být super film. Bertolucci je starý prasák, který ztrácí mužnou sílu, vilný stařec, který by rád plácal dospívající holky po prdelce a nejlíp, kdyby se před ním ještě vyčůraly. Je to film o režisérově nadrženosti bez schopnosti ji někde vybít, proto ty sexuální rádobyrituální obřady na té slavnosti, neustálá konverzace o sexu bez sexu. Já prostě Italy nechápu, asi o tom raději mluví, než by to skutečně dělali, a to je trápí. Nebo fakt nevím. Řekl bych, že ani sami herci si nebyli jistí co vlastně mají hrát, je to celé takové rozpačité. 55% ()

Stegman

Vypadá to jako klišé, jak tam popíjejí vínko při západu slunce a řeší akorát kdo s kým a za kolik. Kdo ale někdy v létě pobýval v kopcích střední Itálie, tak mi dá za pravdu, že to prostředí člověka k řečenému přímo svádí (tím spíš, když jde o mladý kolektiv). Všichni jen lenoší a užívají si to, i když by to do sebe jinak neřekli. SPOILER: A je taky pravda, že i tahle idyla se přejí a člověk pak zase touží po šedivém městě. Přesně jak to bylo zachyceno ve filmu. Dal bych i 5*, kdyby to jen všechno do sebe tak okatě nezapadlo. Čímž nemyslím, že mi vadily náhody nebo to, že si k sobě zamilovaní po letech zase našli cestu (vyplývá to z jejich romantického založení). Myslím tím spíš detaily, které kazí celkovou věrohodnost filmu, jako např. žádné nevhodně vzkypělé emoce, trapné chvíle ticha, nedořečené věty. Tady má všechno svůj smysl, každá pomlka je významná, všichni se navzájem chápou. Rohmer tohle uměl líp (věrohodněji). ()

kleopatra

Po náročných spektáklech si Bertolucci zřejmě chtěl trochu odpočinout a tak se nadechl čerstvého toskánského vzduchu, přibral spoustu známých hereckých tváří v čele se začínající zato filmu dominující, krásnou Liv Tyler a natočil film, kde se v rámci jakési umělecké bohémy trávící čas uprostřed nádherné přírody nic moc neděje, ale který přesto a možná spíš proto, svou poklidnou atmosférou a harmonickým obrazem jistojistě pohladí. ()

ScarPoul

Bertolucci musel mať krásne detstvo a dospievanie. V jeho filmoch má totiž ten vidiek s krásnymi ženami, kvetmi a vôňou slamy až éterický charakter. Toto som videl až po Dreamers. A dodnes oceňujem spôsob ako je tu snímaná Liv Tyler. Ako dievča do ktorého sa nejde nezamilovať. Viem, že ako žena sa mi nikdy veľmi nepáčila. Tu som sa na ňu ale nevedel vynadívať. Ono Bertolucci bol vždy tak trošku fiškus. Ale to ako jeho sexuálna otvorenosť korešpondovala s krásne nasnímaným prostredím, dodávalo jeho dielam nezabudnuteľný charakter. Pričom treba povedať, že toto rozhodne nie je, jeho najlepšie dielo. ()

• Kniha Shirley Lowe „Uloupená krása“ byla napsána až podle filmu, jinak jde o původní Bertolucciho námět a o scénář od Susan Minot. (Tosca)
  • Natáčelo se v Toskánsku v Itálii. (BMW12)
  • Pero, ktoré Lucy (Liv Tyler) používa pri písaní veršov, je Pilot V5 Hi-Tecpoint. (binmichal)