Pár správných chlapů

A Few Good Men

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Uznání největší zaslouží režisér a vynikající herci v hlavních i vedlejších rolích (není se čemu divit vzhledem k obsazení). Film není v podstatě ničím jiným, než dvouhodinovou konverzačkou, ovšem dialogy jsou natolik dynamické a šikovně napsané, že to není vůbec ke škodě. Scénář je vcelku jednoduchý a lehce pochopitelný a tak se zajímavým začiná stávat až vyšetřování ohledně plukovníka Jesepa (Nicholson). Jeho arogantní figura je naprosto bezchybná a závěrečný souboj v soudní síni s mladým právníkem (Cruise) je bez debat fantastický. Vůbec sekvence z vojenského tribunálu jsou překvapivě důvtipné (v žádném případě nesmysl typu JAG) a zaujmou i obyčejného civila. V neposlední řadě však upoutá pozornost i Demi Moore v bílé uniformě.(27.12.2006)

K zopár správnym chlapom tu patrila aj Demi Moore a naopak nepatril k nim tvrdohlavý plukovník, ktorého Jack Nicholson zahral ukážkovo, ako je u neho štandard. Príbehy, kde sa najviac podstatného odohrá v súdnej sieni nepatria k mojim favoritom, ale tu to neplatilo a aj po rokoch sa dalo film pozrieť opakovane. Nebolo to ale už to pôvodné napätie správneho thrilleru, keďže je ten hlavný súdny obrat priam až nezabudnuteľný. Rovnako je pamätné aj hláškovanie plukovníka o fajčení a studenej sprche pri prvom stretnutí s partiou obhajcov.(19.8.2013)

Soudní drama z prostředí US army. Tak by se ve zkratce dal pojmenovat film, jehož téma kopíroval poměrně velký počet seriálů a filmů. V první řadě musím říct, že nemám soudní filmy zrovna v lásce, zkrátka slovíčkaření v soudní síni a s tím související vyšetřování mě moc nebaví. A teď objektivně k filmu; myslím si, že se jedná o kvalitní dílo s hvězdným obsazením a zajímavým příběhem. To, že se Jessup provaří na základě vlastní ješitnosti, se mi nezdá moc reálný - přeci věděl, že by to Kaffee odsral hned potom za opruzování vysokého důstojníka. Na druhou stranu mi to zase nezničilo celý film, resp. pocity z něj, takže asi OK. Pokud bych byl na tento typ filmů zaměřen (soudní dramata), dal bych určitě 4 hvězdy, ale jelikož už to asi znovu vidět nepotřebuju (max. kvůli Demi Moore v uniformě), tak dávám nakonec hezkých 60%.(18.10.2015)

Spíš tedy tři a půl, ale Nicholson je tak fantastický zlý hajzl, že jsem kvůli němu ochotný pominout syndrom studené nadčlověcké panákovitosti, který – nemůžu si pomoct – cítím z postav Cruise a Mooreové (spíš z toho, jak jsou napsané, než zahrané), a který snesu ve filmech typu Smrtonosná past, ale v psychologickém dramatu mi vadí. Aha, to nezní moc jako důvod pro lepší hodnocení. Tak jinak, čistě subjektivně: Zjišťuju, že mám sklon se na tenhle film dívat opakovaně, což se mi u tříhvězdičkových kousků nestává. A ještě subjektivnější důvod je přítomnost Jamese Marshalla – biják, který má v obsazení kohokoli z Twin Peaks, u mě asi vždycky bude mít malé bezvýznamné plus, asi tak na čtvrt hvězdičky ;-)(15.10.2009)

Mám takový pocit, že ačkoliv se tady snaží američani ukázat, jak jsou civilizovanou společností a žádný trestný čin neujde trestu, ačkoliv může jít o vysoce postavené důstojníky, je to spíš plácnutí a spousta z nich bude spíše hrdá na to, že má armádu plnou takovýchto tvrďáků Nicholsonů... To mě na tom děsí a chování amerických vojáků při "rozsévání svobody" po různých koutech světa to jen potvrzuje. Nicméně film je to zajímavý, herci dobří a jediné co mě vytáčí, jsou účelové glorifikující scény s jasnou cedulkou: Made in USA. Naštěstí jich tu moc není, takže se vyplatí vydržet až do konce.(6.8.2006)

• - Natáčelo se od 21. října 1991 do 30. ledna 1992 ve státech Kalifornie a D.C. (Varan)

• - Scénárista William Goldman přepsal dialogy ve scénáři. Aaron Sorkin byl z úprav tak nadšen, že změny zapracoval i so své hry. (don corleone)

• - Ve filmu se měla odehrát i milostná scéna mezi Cruisem a Demi Moore, ale nakonec od ní režisér upustil, protože by neseděla do celkové atmosféry. (don corleone)