Pár správných chlapů

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

• dr.fish

Byla nebyla, pěkná ženská a pak několik tvrďáků hájících čest USA a ideály této skvělé západní civilizace. Všichni dávno víme, že pravda a láska není výmysl Václava Havla, ale že je to genetická výbava každého poctivého Američana, Václav jen opisoval z americké ústavy. V roce 1992 se ještě takovýmto filmům lidé nesmáli, ale brali je vážně. Dnes už je těžké přijmout filmy tohoto ražení za své, neboť na této úrovni se dnes točí jen televizní seriály o sto a více dílech. Tenkrát tedy ano (60%) , ale dnes ani náhodou!!! 40%(3.5.2011)

Cosi z toho o čem tenhle film mluví jsem zažil.Mimo jiné taky jako svědek u jednoho vojenského soudu.Ale k podstatným věcem.Opět je nám tady předestřeno vypulírované vojenské prostředí rozuměj vojenská justice, která má posoudit událost jedné noci někde na Guantanámu nebo čertvíkde. Seladonský právník postupně rozleptává nadutého, arogantního plukovníka, který jako základní hybatel stojí za spáchaným zločinem.A tady jsme u meritu věci.Otázka odpovědnosti a etiky.Tážeme se zda je ten,který bezprostředně zabíjí vinen více, či méně než ten, který nařídil rudý zákon.Tak kdo vlastně.Nikdo ze zúčastněných nepatří mezi nesvéprávné hovada, aby nebyl schopen posoudit co lze udělat, a co už ne! A to je základní zlo všech příkazových institucí.Ono...." já to musel udělat, oni mi to nařídili..." Stojí zde proti sobě dva principy-příkazový a etický-a je třeba rozhodnout, kde je příčina zla a tu trestat. Tom Cruis ztělesnil juristického hejska velmi dobře, ovšem Jack Nicholson vykreslil vojenskou bestii i s její stupidní argumentací naprosto parádně.Hodnotím vysoko.(26.2.2010)

Soudní drama z prostředí US army. Tak by se ve zkratce dal pojmenovat film, jehož téma kopíroval poměrně velký počet seriálů a filmů. V první řadě musím říct, že nemám soudní filmy zrovna v lásce, zkrátka slovíčkaření v soudní síni a s tím související vyšetřování mě moc nebaví. A teď objektivně k filmu; myslím si, že se jedná o kvalitní dílo s hvězdným obsazením a zajímavým příběhem. To, že se Jessup provaří na základě vlastní ješitnosti, se mi nezdá moc reálný - přeci věděl, že by to Kaffee odsral hned potom za opruzování vysokého důstojníka. Na druhou stranu mi to zase nezničilo celý film, resp. pocity z něj, takže asi OK. Pokud bych byl na tento typ filmů zaměřen (soudní dramata), dal bych určitě 4 hvězdy, ale jelikož už to asi znovu vidět nepotřebuju (max. kvůli Demi Moore v uniformě), tak dávám nakonec hezkých 60%.(18.10.2015)

Velmi dobře a velmi nedivadelně zpracované soudní drama z vojenského prostředí, kam se hrabe JAG:) Obsazení je z těch, kterým nelze nic vytknout, pochopitelně vévodí pán a vládce americké části Kuby, Jack Nicholson. Arogance a vědomí vlastní nedotknutelnosti z něj s každým slovem přímo odkapává, obzvlášť když pronáší politicky a genderově nekorektní věty, nad kterými je takřka nemožné, při půvabech Demi Mooreové, se nezamyslet;)(28.8.2005)

Mám takový pocit, že ačkoliv se tady snaží američani ukázat, jak jsou civilizovanou společností a žádný trestný čin neujde trestu, ačkoliv může jít o vysoce postavené důstojníky, je to spíš plácnutí a spousta z nich bude spíše hrdá na to, že má armádu plnou takovýchto tvrďáků Nicholsonů... To mě na tom děsí a chování amerických vojáků při "rozsévání svobody" po různých koutech světa to jen potvrzuje. Nicméně film je to zajímavý, herci dobří a jediné co mě vytáčí, jsou účelové glorifikující scény s jasnou cedulkou: Made in USA. Naštěstí jich tu moc není, takže se vyplatí vydržet až do konce.(6.8.2006)

• - Hláška "You can´t handle the truth!" byla vyhlášena časopisem Premiere jako 92 nejlepší filmová hláška všech dob. (don corleone)

• - Natáčelo se od 21. října 1991 do 30. ledna 1992 ve státech Kalifornie a D.C. (Varan)

• - O roli Joanne Galloway se ucházely i Linda Hamilton nebo Helen Hunt. (don corleone)