Pár správných chlapů

A Few Good Men

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Není jednoduché tento film ohodnotit. Jedná se samozřejmě o film zajímavý a povedený, ale nemyslím, že by na tom měl nějaký výrazný podíl režisér Rob Reiner. Ten pouze odvedl svou práci. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení a scénář - resp. autor scénáře a původní divadelní hry. I když se teď najednou nemůžu ubránit myšlence, že se ve filmu nachází určitá plochost a předvídatelnost (místy možná i zdlouhavost)... Jack Nicholson je sice v titulkách na druhém místě, protože to je Jack Nicholson, ale co se týká prostoru, tak je asi tak na místě pátém nebo šestém (bohužel). Ale co se týká významu, tak je opravdu na místě druhém. A co se týká kvality hereckého výkonu, tak je samozřejmě na místě prvním - asi jako v každém filmu, kde se objeví. Po právu byl nominován na Oscara a po právu ho nedostal. :) Byť je to můj nejoblíbenější herec, Oscara bych mu za toto asi nedal. Ještě příčetný Tom Cruise překvapil, protože hraje docela obstojně. A Demi Moore je velmi příjemná a na svou roli se perfektně hodí. Svým tématem film rozhodně musí vzbudit zájem u diváků a závěrečná část v soudní síní (ačkoli už jsme jich viděli spousty) potěší každého a každý si ji vychutná. Reiner nás chtěl donutit, aby se nám to strašně moc líbilo - ale film přece ukázal, že slepé plnění příkazů není dobré - tím pádem rozhodně nemůžu dát 5*.(27.2.2008)

K zopár správnym chlapom tu patrila aj Demi Moore a naopak nepatril k nim tvrdohlavý plukovník, ktorého Jack Nicholson zahral ukážkovo, ako je u neho štandard. Príbehy, kde sa najviac podstatného odohrá v súdnej sieni nepatria k mojim favoritom, ale tu to neplatilo a aj po rokoch sa dalo film pozrieť opakovane. Nebolo to ale už to pôvodné napätie správneho thrilleru, keďže je ten hlavný súdny obrat priam až nezabudnuteľný. Rovnako je pamätné aj hláškovanie plukovníka o fajčení a studenej sprche pri prvom stretnutí s partiou obhajcov.(19.8.2013)

Poměrně jednoduchý scénář je přetavený ve strhující příběh, který dokáže ve správnou chvíli vyvolat ty správné emoce. Nic v něm nechybí - a nic není nadbytečné. Vypráví o zákonu - a o jeho výkladu, o cti a o morálce ... po vojensku ... a především o maximálním nasazení - v bitvě, která se zdá být předem ztracená.(20.8.2013)

Film balancující na hraně tří a čtyř hvězdiček. Nakonec dávám čtyři, ale s odřenýma ušima. Může za to hlavně brilantní závěr a Nicholson u soudu, to je opravdu nejlepší moment celého filmu. Nicholson tady perlí a herecky září, kupodivu to zvládl i Reiner, který jinak po celý film příliš jistý nebyl. Cruise je tady ještě snesitelný a jeho postava je uvěřitelná, stejně jako Demi Moore a Kiefer Sutherland. Příběh není špatný, ale možná by neškodilo ten Rudý zákon eliminovat, zní tu snad v každé větě. Možná, že by to chtělo tak o čtvrt hodinku zkrátit, protože některé patetické řeči film zbytečně natahují. Typická ukázka toho, že když není jistá režie, dá se to zachránit brilantními hereckými výkony. 70% P.S. úplně pomíjím tradiční bolístku, tj. český dabing, opět otřes. Pospíchal prostě Nicholsona mluvit nemůže.(15.10.2009)

Snímok by som si vedel predstaviť aj ako úvodný pilot k JAG - Vojenská generálna prokuratúra, len s tým rozdielom, že kvalitatívne v porovnaní s týmto seriálom, je úplne niekde inde, mimo našu slnečnú sústavu. Hlavní vinníci sú síce známi už od začiatku, takže tu nie je žiadne odhaľovanie páchateľa, o to viac však zaujme samotné naháňanie dôkazov a krimi vyšetrovanie previnilcov. Kúsok po kúsku sa tak skladá nepekný obraz pomerov života vojakov na vojenskej základni. K úspechu tohto filmu sa nemalou mierou pričinil aj dych berúci výkon Jacka Nicholsona (plukovník Jessep). Keď bol na obraze mal som normálne chuť vstať a zasalutovať mu, vôbec sa tým vojakom nečudujem, maximálne presvedčivý výkon. Koniec ponúkol jeden z najlepších slovných duelov (Nicholson vs. Cruise) aký som mal kedy možnosť vo filme vidieť, už len kvôli nemu stojí za to pozrieť si celý film. 85/100(18.6.2015)

• - Ve filmu se objeví slovo "sir" celkem 164krát. (don corleone)

• - Při plánování soudního přelíčení sáhli tvůrci po soudní místnosti, i když není běžné, aby se vojenský soud v tak honosné budově odehrával. Většinou jde o jednoduché prázdné místnosti bez výzdoby. (don corleone)

• - Filmová Kuba je ve skutečnost Kalifornie. (Varan)