Pár správných chlapů

• slovenský

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Pohádka o tom, že i hodní američtí chlapci z Navy and Marine Corps to někdy přepísknou a co z toho vzejde. 1) Líbivě udělaný guláš se správně namixovanými přísadami - poctiví ale zaslepení hrdinní američtí vojáci, frajírek transformující se do zodpovědného právníka, moudrý a spravedlivý soudce, férový žalobce oddaný Spojeným státům, jedna pěkná kočka mezi těmi všemi chlapy, napínavý uvěřitelný děj no a samozřejmě oblíbený americký v tomto případě poněkud nevěrohodný happy end. 2) 30letý Tom Cruise rozdává přitažlivý šarm své sexy postavy plnými doušky a příznivcům skvělého herectví nabízí své umění 55letý Jack Nicholson. 3) Ačkoli jsem silně proti šikanizujícím prvkům v armádě či kdekoli jinde, tak si říkám, jestli by poněkud nezvedla naši, například politickou, morálku prostá otázka: Do you know what a Code Red is?(7.11.2011)

Snímok by som si vedel predstaviť aj ako úvodný pilot k JAG - Vojenská generálna prokuratúra, len s tým rozdielom, že kvalitatívne v porovnaní s týmto seriálom, je úplne niekde inde, mimo našu slnečnú sústavu. Hlavní vinníci sú síce známi už od začiatku, takže tu nie je žiadne odhaľovanie páchateľa, o to viac však zaujme samotné naháňanie dôkazov a krimi vyšetrovanie previnilcov. Kúsok po kúsku sa tak skladá nepekný obraz pomerov života vojakov na vojenskej základni. K úspechu tohto filmu sa nemalou mierou pričinil aj dych berúci výkon Jacka Nicholsona (plukovník Jessep). Keď bol na obraze mal som normálne chuť vstať a zasalutovať mu, vôbec sa tým vojakom nečudujem, maximálne presvedčivý výkon. Koniec ponúkol jeden z najlepších slovných duelov (Nicholson vs. Cruise) aký som mal kedy možnosť vo filme vidieť, už len kvôli nemu stojí za to pozrieť si celý film. 85/100(18.6.2015)

Obdobie deväťdesiatych rokov podobným inteligentným, príťažlivým, súdnym komerčným trilerom prialo. Táto doba je už bohužiaľ preč a preto sa k nim radi vraciame. Pár správnych chlapov pripomína svojim štýlom adaptácie Grishamovej prózy, od scenára, cez mierne expresívne herecké výkony, až po atmosféru. Tvorcovia sa bohužiaľ nevyhli prvoplánovým americkým symbolom a hollywoodskej naleštenosti, ale v onej dobe to nebolo nič negatívne a film je evidentne primárne určený americkému publiku. Dnes by sa podobný scenár točil asi iným spôsobom. Už len kvôli tomu, akú povesť medzičasom Guantanamo získalo.(25.11.2012)

Pár správných chlapů je skutečně film, který dostojí svému názvu a není to jen díky vynikajícím hercům, ale také díky dobře napsaným charakterům. I na takových vedlejších postavičkách, jako jsou dva obžalování, je pěkně vykresleno, co to znamená plnit rozkazy a jakou ctí je býti "americkým" vojákem. :) Právo v soudní síni i nepsané rudé právo (a tím nemyslím vaše oblíbené noviny) rozpracováno do kvalitního scénáře se postará o skvělý filmový zážitek ze staré školy. 8/10(3.3.2014)

Cosi z toho o čem tenhle film mluví jsem zažil.Mimo jiné taky jako svědek u jednoho vojenského soudu.Ale k podstatným věcem.Opět je nám tady předestřeno vypulírované vojenské prostředí rozuměj vojenská justice, která má posoudit událost jedné noci někde na Guantanámu nebo čertvíkde. Seladonský právník postupně rozleptává nadutého, arogantního plukovníka, který jako základní hybatel stojí za spáchaným zločinem.A tady jsme u meritu věci.Otázka odpovědnosti a etiky.Tážeme se zda je ten,který bezprostředně zabíjí vinen více, či méně než ten, který nařídil rudý zákon.Tak kdo vlastně.Nikdo ze zúčastněných nepatří mezi nesvéprávné hovada, aby nebyl schopen posoudit co lze udělat, a co už ne! A to je základní zlo všech příkazových institucí.Ono...." já to musel udělat, oni mi to nařídili..." Stojí zde proti sobě dva principy-příkazový a etický-a je třeba rozhodnout, kde je příčina zla a tu trestat. Tom Cruis ztělesnil juristického hejska velmi dobře, ovšem Jack Nicholson vykreslil vojenskou bestii i s její stupidní argumentací naprosto parádně.Hodnotím vysoko.(26.2.2010)

• - Napodobení Jacka Nicholsona Tomem Cruisem nebylo ve scénáři. Cruise ho imitoval, když mluvil o postavě Jessepa. (don corleone)

• - O roli Joanne Galloway se ucházely i Linda Hamilton nebo Helen Hunt. (don corleone)

• - Při plánování soudního přelíčení sáhli tvůrci po soudní místnosti, i když není běžné, aby se vojenský soud v tak honosné budově odehrával. Většinou jde o jednoduché prázdné místnosti bez výzdoby. (don corleone)