Pár správných chlapů

• slovenský

Zopár správnych chlapov

Drama / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 1992, 131 min

Klasicka sudnicka drama netradicne z vojenskeho prostredia. Jej prevedenie mi pripada slabsie. Je tu kopa znamych tvárí, ale jediny kto naozaj exceluje je Jack Nicholson. Lenze je tam prilis kratko. Ostatni si odohraju len svoj standard. Bohuzial aj Cruise, ktory tu hra toho svojho typickeho namachrovaneho fracka, cim mi neskutocne liezol na nervy. A moja oblubena Demi Moore tu zase hra dost chladnu zensku vdaka comu mi tiez nesadla. Takze kedze ma hned dve hlavne postavy riadne stvali, tak to dost poznacilo môj vysledny dojem z filmu. Davam tomu mierne nadpriemerne 3* a viackrat to uz vidiet nechcem.(24.11.2012)

Skoro jako by to napsal Grisham, protože to byl další z kvalitních filmů od soudu. Sice trochu natahaný, nicméně závěrečné přelíčení bylo tak zajímavé (díky do té doby vystavěnému ději) a strhující, že jsem skoro nedýchal. Pro Reinera mám očividně slabost, protože jsem ještě neviděl jeho film, který by se mi nelíbil. 80%(6.8.2017)

Tak som si tých správnych chlapov pozrel pred napísaním komentára ešte raz a jedna hviezdička išla automaticky dolu. Neznášam frajerov, akého stvárnil Tom Cruise, a až na riedke výnimky neznášam ani Toma Cruisa ako herca. Demi Moore tiež pôsobila nejako neisto a nepresvedčivo. To dalo vyniknúť Jackovi Nicholsonovi, ktorý sa zaskvel v plnej paráde. A seklo mu to, pretože dokázal byť vierohodnejší, než tí panáci v teplošských uniformách deklamujúci harvardské kecy. Škoda, mohol z toho byť veľmi zaujímavý film o tom, ako sa veci menia pri meniacom sa uhle pohľadu. Len by sa musel najprv odbúrať ten pátos, patriotizmus a tie vojenské opičky a neskončiť iba u toho.(25.11.2012)

Postupne na vlnách amerických vlasteneckých hodnôt sa natočil perfektne zadaptovaný súdny triler. Je to tak, 90-te roky boli jedinečné a preto aj dejové trovy "červeného zákona" o zavraždenom Santiagovi po príkaze veliteľa boli dobovo relatívne v kurze. Je treba oceniť mnohovrstevnatosť, pretože vzťahový a časový twist sa využíva umne a dynamicky, často krát som nestíhal všetko spracovávať (a to sa postupovalo vo veľmi inteligentnom duchu prieč celou vývinovou plochou). Samotný proces docielenia finišu je prepacovaný perfekcionistickou úmornosťou, skutočne nečakajte lacné odhalenia (netvrdím pointovo, ale procesom líčenia), ten mysteriózny duch je doslova vcucnutý v podvedomí i v tých najkľúčovejších bodoch. Po teda nesmierne nápaditom scenári, priamej kamere, časovo presných hereckých výkonoch tu napriek svojej celokariérnej pošramotenej kontroverznej povesti doslova exceluje T.Cruise. Dovolím si tvrdiť, že za takýto výkon by sa nehanbil nikto, kto znamená pre americkú kinematografiu veľavážený pojem. A tej patetickosti je tu pomerne málo, skôr som jej očakával ďaleko viac a málo tých, vyššie spomínaných kvalít. http://www.9em.sk/sudne-konzekvencie-z-filmu-zopar-spravnych-chlapov-1992/(16.12.2015)

Pohádka o tom, že i hodní američtí chlapci z Navy and Marine Corps to někdy přepísknou a co z toho vzejde. 1) Líbivě udělaný guláš se správně namixovanými přísadami - poctiví ale zaslepení hrdinní američtí vojáci, frajírek transformující se do zodpovědného právníka, moudrý a spravedlivý soudce, férový žalobce oddaný Spojeným státům, jedna pěkná kočka mezi těmi všemi chlapy, napínavý uvěřitelný děj no a samozřejmě oblíbený americký v tomto případě poněkud nevěrohodný happy end. 2) 30letý Tom Cruise rozdává přitažlivý šarm své sexy postavy plnými doušky a příznivcům skvělého herectví nabízí své umění 55letý Jack Nicholson. 3) Ačkoli jsem silně proti šikanizujícím prvkům v armádě či kdekoli jinde, tak si říkám, jestli by poněkud nezvedla naši, například politickou, morálku prostá otázka: Do you know what a Code Red is?(7.11.2011)

• - Autor původní předlohy Aaron Sorkin se nechal inspirovat příběhem jeho sestry, která mu vyprávěla o podobném incidentu na Guantanamo. Při něm však došlo pouze k vážnému zranění a nebyla vyšetřována vražda. (don corleone)

• - Ve filmu se měla odehrát i milostná scéna mezi Cruisem a Demi Moore, ale nakonec od ní režisér upustil, protože by neseděla do celkové atmosféry. (don corleone)

• - Scénárista William Goldman přepsal dialogy ve scénáři. Aaron Sorkin byl z úprav tak nadšen, že změny zapracoval i so své hry. (don corleone)