Misery nechce zemřít

Scénografie:

Norman Garwood

Kostýmy:

Gloria Gresham

Atmosférický thriller se skvěle šílenou Kathy Bates. Jedna z mnoha z filmovaných knížek od S.Kinga, která se kvalitou nezadá s knižní podobou, což se nedá tak často říct – čest výjimkám (Osvícení. Hřbitov Domácích Zvířátek). Příběh je jinak jednoduchý, ale má kouzelné prostředí, funguje pocit bezmoci a hlavně nátlaku od hostitelky. SPOILER: Mohlo to ale skončit tak, že by zemřela Annie už po ráně psacím strojem, bylo by to více k tématu ;-) ale knihu jsem prozatím nečetl a čekám že konec neměnili, takže není co vyčítat.(27.12.2008)

Reiner v první řadě mistrovsky režíruje. Famózně vede herce, geniáně vykresluje depresivní a až sugestivní atmosféru strachu, nejistoty a obav. Navíc se prakticky celý film odehrává v jedné místnosti, potažmo v jednom domě a ani to neubralo na působivosti. Tempo a napětí mistrovsky graduje až do ďábelského finále.(23.5.2005)

Ačkoliv (nebo snad právě proto) kamera téměř neopustí pokoj, atmosféra tuhne s každou minutou a přetlak zoufalství a beznaděje je patrný z každičkého Caanova obličejového svalu. Lehké zjemnění vůči původní knižní předloze jsem rozhodně uvítal (operaci nohy jsem Misery, resp. Kingovi nikdy neodpustil a myslím, že ve filmu je to řešeno výrazněji lépe). Kathy Bates po dvaceti letech své filmové herecké kariéry definitivně podává svůj životní výkon (těžko si v její roli představit někoho lepšího) a Rob Reiner si připisuje na triko jednu z nejlepších Kingových adaptací všech dob!(17.3.2003)

Spíše drama než horor, ale velice vydařené drama s několika opravdu pikantními momenty. Film skvěle navozuje pocit beznaděje a úzkosti. Napětí je hodně dobré a ústřední dvojice to zahrála velmi přesvědčivě. Na nejvyšší hodnocení to ovšem není, film mě nedokázal nějak extra zaujmout. 70%(15.8.2010)

I když se budu na MISERY dívat na nejmenší možné obrazovce v černobílém rozlišení a v nejhorším možném šumu i tak mě Kathy Batesová vyděsí (životní role). Reiner tu servíruje temnou atmosféru domu v horách, kde není úniku. James Caan perfektně sedí do role bezmocné oběti. MISERY je výborně zdařilá adaptace knihy (mého oblíbeného) spisovatele Stephena Kinga. Konec v knize je sice trochu brutálnější, ale u filmového zpracování mi tenhle závěr až tak nevadil.(23.11.2012)

• James Caan

• - Fakt o písacom stroji s chýbajúcim "n" je veľmi vierohodný. V záverečných desiatich minútach filmu môžeme vidieť rukopis budúceho románu, v ktorom písmeno "n" naozaj chýba. Zároveň, pri pohľade na stroj a proces písania, môžeme písmeno "n" jasne rozoznať. Písací stroj obsahuje všetky písmená. (giaruj)

• - Knihy Paula Sheldona jsou ve filmu vydávány v nakladatelství Viking - tedy ve stejném nakladatelství, ve kterém Stephen King v té době vydával knihy své. (Javert)

• - Celá léta se mělo za to, že námět byl inspirován případem zdravotní sestry, obviněné z více než padesáti vražd dětských svěřenců. Až po dvaceti letech se Stephen King přiznal, že inspirací k hlavní postavě byla drogová závislost, s níž se léta potýkal. (kenny.h)